۵ دلیل مهم تهیه پشتیبان از اطلاعات شخصی

وقتی پشیمانی دیگر سودی ندارد...

یکی از شاخصه‌های نظم، این است که برای امور ناگهانی و غیرمترقبه آماده باشیم و صدالبته، این امور ناگهانی در دنیای دیجیتال هم زیاد رخ می‌دهند. تهیه پشتیبان از اطلاعات شخصی یکی از آنهاست. هر کامپیوتر، تبلت یا گوشی هوشمندی ممکن است به‌ناگاه از کار بیفتد و دست ما را در پوست گردو بگذارد. اینجاست که افسوس خواهید خورد که چرا از داده‌های خودم پشتیبان (backup) نداشتم. متاسفانه افراد زیادی را دیده‌ام که می‌گویند من که چیز مهمی ندارم، ولی بسیاری از یادگارهای خانوادگی مانند فیلم‌ها و عکس‌ها یا اطلاعات مهم شرکتی شما، قابل قیمت‌گذاری نیستند و باید به فکر آنها باشید. با گراف همراه باشید:

یک هایکوی طنز ژاپنی درباره این مساله می‌گوید:
سه چیز حتمی است: مالیات، مرگ، از دست رفتن داده. اگر گفتی کدامش اتفاق افتاده؟

اکنون می‌خواهم به پنج دلیل مهم، درباره لزوم تهیه پشتیبان اشاره کنم:

۱. درایوهای کامپیوتری، ممکن است از کار بیفتند.

درایو کامپیوتری، یک قطعه حساس و شکننده است. به عنوان مثال حرکت شدید کامپیوتر یا نوسانات شدید برقی، ممکن است به‌راحتی باعث ازکارافتادن هارد یک کامپیوتر شود. از دست دادن هارد یعنی از دست دادن تمام فایل‌ها، فولدرها و اطلاعات شما. مشکل اینجاست که هارد هیچ علائمی از خرابی از خود نشان نمی‌دهد که شما را گوش به زنگ کند. بلکه معمولا به یکباره غزل خداحافظی را می‌خواند و شما را با دنیایی از اطلاعات از‌دست داده، تنها خواهد گذاشت.
به طور معمول، بازیابی یک هارددیسک خراب کاری زمان‌بر، گرانقیمت و پردردسر است. فراموش نکنید که پیشگیری بهتر از درمان است. (البته اگر درمانی وجود داشته باشد.)

۲. کامپیوترها، تبلت‌ها یا گوشی‌های هوشمند ممکن است گم یا دزدیده شوند

چندی پیش پژوهشگری شکایت می‌کرد که لپتاپم را دزدیند و حاصل پنج سال زحمت و پژوهش‌های دوره دکترای من از دست رفت. همین داستان را بارها برای ازدست‌رفتن عکس‌ها و یادگارهای خانوادگی شنیده‌ایم. جاگذاردن گوشی هم امری بسیار رایج است. پس چه بهتر که همین امروز یک پشتیبان از اطلاعات خود تهیه کنید.

۳. وسایل دیجیتال، در سوانح از بین می‌روند

امیدواریم هیچگاه تصادف نکنید، ولی در چنین اوضاعی، هیچ بعید نیست تبلت یا کامپیوتر شما برای همیشه از کار بیفتند. شاید طی این سانحه جراحتی بردارید که خوب بشود، ولی اطلاعات ارزشمند شما هیچگاه بازنخواهند گشت.

۴. مردم به‌اشتباه اطلاعات را پاک می‌کنند

حتی افراد حرفه‌ای هم ممکن است اشتباها فایل یا فولدری را برای همیشه پاک کنند و دیگر افسوس‌خوردن فایده‌ای نخواهد داشت. همین چند وقت پیش بود که یکی از دوستان من ساعت‌ها کار ترجمه‌اش را با یک اشتباه از دست داد و برای راضی‌نگهداشتن کارفرما مجبور شد فشار کاری دو چندانی را متحمل شود.

پشتیبان
deathandtaxesmag.com

۵. کامپیوتر‌ها ویروسی می‌شوند

آنقدر این تجربه را دیده و شنیده‌ایم که تمامی ندارد. تمام فایل‌ها و فولدرهایم پاک شده، ناپدید شده، تغییر شکل داده و … بازیابی یک کامپیوتر ویروسی آن‌قدرها هم آسان نیست. شاید شما هیچ اطلاعات مهمی نداشته باشید و با افتخار بگویید که ویندوز را دوباره نصب می‌کنم، ولی گفتن این حرف برای یک شرکت که اسناد و اطلاعات مهمی در کامپیوتر داشته، یا برای یک دانشجو و پژوهشگر … پاشیدن نمک روی زخم است.

خوب معطل چه هستید؟ هرچه سریع‌تر از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید!

بدون نظر

نظر دادن