۹ راهکاری که افراد موفق برای کنترل خشم استفاده می‌کنند

خشم خود را قورت دهیم...

دانش متعارف به ما می‌آموزد که خشمگین بودن گستاخانه، ساده‌لوحانه و از لحاظ اجتماعی غیرقابل قبول است و فرار کردن از بی‌آبرویی ناشی از آن نیز بسیار دشوار می‌باشد. اگر تا کنون اتفاق افتاده که در محل کار، زمین بازی یا حتی بدتر در حضور فرزندتان به‌خاطر عصبانیت از کوره در رفته‌اید، به احتمال زیاد به عنوان فردی شناخته می‌شوید که نمی‌تواند احساساتش را کنترل کند، حتی اگر شخصیت واقعی شما اینگونه نباشد.

تحقیقی که توسط هِنری ایوان و کولم فاستر (نویسنده و متخصص در حوزه هوش احساسی) انجام شد، نشان می‌دهد که افراد موفق تجربه می‌کنند و احساساتی نظیر خشم را تحت کنترل قرار می‌دهند تا موفق شوند و به مقصودشان دست یابند.

افراد موفق با کنترل قدرت مطلق خشم، می‌توانند بهتر تمرکز کنند و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند. آنان با پرورش عادات مولدِ موفقیت که موجب افزایش هوش احساسی‌شان می‌شود و همچنین تمرین‌های این چنینی، خشم خود را کنترل می‌کنند.

آنان در فکرشان:

۱. می‌پذیرند که خشم طبیعی است

زمانی‌که متوجه می‌شوید خشم احساسی ضروری و لازم است، دیگر از آن نمی‌ترسید. تنها زمانی که از آن نترسید می‌توانید مانع بروزش شوید.

ترس، افکار و رفتار تدافعی به‌وجود می‌آورد اما زمانیکه چیزی را می‌پذیرید، آن را تحت کنترل خود قرار می‌دهید و این کار به شما اجازه می‌دهد خشم خود را با آرامش و به‌طور سازنده بیان کنید.

۲. جملات خود را با «من» شروع می‌کنند

بیشتر افراد زمانیکه خشمگین می‌شوند جملات خود را با «تو» شروع می‌کنند؛ مثلاً می‌گویند: «تو باعث شدی دیر برسم» یا «تو هنوز گزارشی که باید امروز تحویل می‌دادی رو آماده نکردی». این قبیل جملات به‌طور طبیعی باعث می‌شوند طرف مقابل حالت تدافعی به‌خود بگیرد و بی‌تردید تمایلی به کمک به شما نخواهد داشت.

اما اگر از جملاتی که با «من» آغاز می‌شوند استفاده کنید، احتمال اینکه مخاطبتان با شما همدلی ‌کند و تمایل به کمک داشته باشد، بیشتر می‌شود. این کار همچنین به شما می‌کند تا روی حل مشکل تمرکز کنید و فقط به‌خاطر وجود آن غُر نزنید. توصیه می‌کنیم این جملات را امتحان کنید: «من دلم نمی‌خواهد دیر برسم، این کار تأثیر بدی روی تیم می‌گذارد» و «من واقعاً به آن گزارش احتیاج دارم، برای کمک کاری از دستم برمی‌آید؟»

۳. از قضاوت منفی درمورد خود اجتناب می‌کنند

انتقاد از خود هیچ اشکالی ندارد، اما زمانی‌که این انتقادها مانع رشد شخصی، احساسی و حرفه‌ای شما می‌شود، لازم است چاره‌ای بیندیشید.

وقتی نقص‌های خود را می‌پذیرید به احتمال زیاد به چگونه پیشرفت کردن بیشتر فکر می‌کنید تا درمورد عیب‌هایتان. همانطور که می‌دانید فکر کردن درمورد کاستی‌ها در طولانی مدت می‌تواند باعث استرس و افسردگی شود. سعی کنید دیدگاه مثبت‌تر و سازنده‌تری درمورد خود داشته باشید تا موفقیت بیشتری کسب کنید و شادتر باشید.

در محل‌کار:

۴. روی مشکل تمرکز می‌کنند نه روی فرد

هانلون رِیزِر می‌گوید: «هرگز اعمال دیگران را مغرضانه نبینید، این دید شما را احمق جلوه می‌دهد.» به‌عبارت دیگر، اگر کسی خطایی مرتکب شد، به احتمال زیاد از روی نیت قبلی نبوده، پس موضوع را بزرگ نکنید!

هر روز ممکن است اشتباه یا برخوردی صورت گیرد. با اینکه سرزنش کردن دیگران ساده است، عصبانی شدن از فردی که مقصر می‌بینیدش راه‌حل مشکل نیست. زمان گران‌بهای خود را صرف اتهام‌زدن‌های غیرسازنده نکنید و در عوض به حل مسئله فکر کنید.

۵. کینه نمی‌ورزند

کینه‌ورزی نتیجه‌ای ندارد. به‌علاوه، چنین حسی انرژی شما را گرفته و تلاشتان را هدر می‌دهد، و به مرور زمان باعث خستگی، بیمار شدن ذهن و ایجاد ذهنیت منفی به دنیا می‌شود. بگذرید، ببخشید و فراموش کنید و شادتر باشید.

خشم
znanjezazivljenje.si

۶. هرگز در هنگام عصبانیت ایمیل یا پیام نمی‌فرستند

برخورد شما با دیگران در محل کار، بر چشم‌انداز شغل آینده‌تان تاثیر می‌گذارد. ایمیل نیز سندی ماندگار از برخورد شماست که می‌تواند باعث موفقیت یا شکست در شغلتان شود. عصبانیت، قضاوت شما را مختل می‌کند و باعث می‌شود چیزی در ایمیل یا پیامتان بنویسید که در حالت عادی هرگز نمی‌نوشتید.

اگر نیاز دارید حرفتان را بزنید، پیش‌نویسی بدون مقصد ذخیره کنید و فردا دوباره آن را بخوانید. به مورد نهم این فهرست نیز نگاهی بیندازید.

در خانه:

۷. مدیتیشن می‌کنند

مدیتیشن کمک می‌کند با اضطراب و استرس که پیش زمینه‌های خشم هستند مقابله کنید. مدیتیشن منظم، میزان کورتیزول (هورمونی که در پاسخ به استرس ترشح می‌شود) را کنترل می‌کند و میزان سروتونین (هورمونی که با عنوان جاری کننده «احساس خوب» شناخته می‌شود، احساسات را متعادل می‌کند و موجب آگاهی فرد از احساساتش می‌شود) را نیز افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ گام برای شروع مدیتیشن (مخصوص افراد مبتدی)

۸. ورزش می‌کنند

پرواضح است که ورزش به‌طور منظم میزان انرژی و تمرکز را افزایش می‌دهد. محققان دریافته‌اند که انجام حرکات ورزشی احساس خشم را کنترل و دور کرده و ریسک ابراز آن را کاهش می‌دهد، پس از همین امروز شروع کنید.

۹. اتفاقات روزانه‌شان را می‌نویسند

نوشتن اتفاقات روزانه، اقدام جایگزین و سالمی برای بروز احساسات است. با همراه داشتن یک دفترچه یادداشت می‌توانید افکار، احساسات و ایده‌های خود را بدون احتمال دلخور کردن دیگران یا قضاوت شدن بنویسید.

بدون نظر

نظر دادن