۷ اشتباه رایج در صبحانه خوردن که باعث اضافه وزن می‌شود

در انتخاب اولین وعده غذایی خود دقت کنید...

صبحانه مهم‌ترین و اصلی‌ترین وعده غذایی در روز است. بهتر است در انتخاب غذایی که صبح میل می‌کنید دقت داشته باشید. نکته ضروری این است که فقط ترکیبات سالم در فهرست صبحانه شما گنجانده شوند تا بتوانید از تمام ویتامین‌ها و مواد مغذی بهره‌مند شوید. متأسفانه، بیشتر ما به‌ندرت به غذایی که در شروع روز می‌خوریم توجه می‌کنیم. شاید متوجه نشده باشید اما اشتباهات بسیاری در صبحانه خوردن وجود دارند که به اضافه‌ وزن منجر می‌شوند. شاید هم تصور کنید انتخاب شما برای صبحانه بهترین و سالم‌ترین است، با این‌حال امکان دارد برای بدن شما مضر باشد. نگاهی به فهرست هفت‌گانه گراف بیاندازید تا سالم و خوش‌اندام بمانید.

۱. املت پنیر و سبزی

بدون‌شک این غذا برای شما بسیار لذیذ و مغذی است. به‌علاوه، پروتئین بدن را هم تأمین خواهد کرد، ماده‌ای که برای سلامتی و رشدتان بسیار مفید و البته مهم خواهد بود. متخصصان تغذیه بر این باورند که این غذا مانع گرسنگی در طول روز می‌شود. افزودن سبزیجات به املت ایده بی‌نظیری است، اما سدیم و چربی پنیر بالاست، بنابراین مصرف آن باعث اضافه وزن می‌شود. بهتر است حق تقدم را به سبزیجات بدهید و از صبحانه خود لذت ببرید.

۱

۲. دانه غلات

غلات یکی از مهم‌ترین غذاهای سالم و مفید به حساب می‌آید، به‌خصوص اگر برای صبحانه میل شود. با این حال دلایل مطمئنی هم وجود دارند که این ماده غذایی برای بدن مضر است. به‌طور نمونه، معمولاً بیشتر غلات، قند بالایی دارند که باعث افزایش کالری در بدن شما می‌شود. به همین علت است که برای رژیم غذایی سالم‌تر همیشه باید هنگام خرید مقدار قند آن بررسی شود. مطمئن شوید که برای صبحانه از حداقل قند استفاده می‌کنید؛ بی‌شک نتیجه آن را خواهید دید.

۳. آب پرتقال (غیرطبیعی)

برای افراد با استعداد چاقی، نوشیدن آب پرتقال در اوایل صبح یکی از بزرگترین اشتباهات است. لازم به ذکر است که در مقایسه با میوه تازه، آب میوه حاوی تمام ارزش‌های غذایی لازم نمی‌باشد. علاوه بر این، آب پرتقال قند بالایی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود هرگونه آب میوه را از صبحانه خود حذف کرده و میوه تازه را جایگزین آن کنید. سیب و یا پرتقال منابع خوبی از قند طبیعی برای شماست.

۴. خوراک جو شیرین

همان طور که بالاتر به آن اشاره شده است، بهتر است مصرف قند روزانه خود را کاهش دهید تا با انرژی‌تر و زیباتر بمانید. به تبلیغاتی که می‌گویند: «جو برای قلب شما مفید است» اعتماد نکنید زیرا قند بالایی دارد. در صورتی که بلغور شیرین زباد در وعده صبحانه شما بوده، مطمئن باشید میزان قند بالایی دریافت کرده‌اید. در حقیقت، بلغور نوعی دسر است که اغلب با طعم دهنده‌هایی از قبیل، دارچین و یا نوعی کشمش سرو می‌شود. می‌توان گفت که املت سبزیجات بهترین گزینه برای صبحانه شماست.

۵۵

۵. ماست میوه‌ای

ماست میوه‌ای یکی از محبوب‌ترین غذاهایی است که برای صبحانه مصرف می‌شود. تعجب خواهید کرد اگر بدانید میزان قند این نوع ماست همراه با آن میوه‌های خوشمزه و شیرین چقدر بالاست و چه تأثیری بر اضافه وزن شما دارند. سعی کنید از ماست ساده استفاده کنید و خودتان میوه تازه را به آن اضافه کنید. در نتیجه خوشمزه‌ترین دسر و سالم‌ترین صبحانه را خواهید داشت.

۶. نان دوناتی شکل (شیرمال)

این نوع نان (به انگلیسی bagel) که عده زیادی همچنان به‌صورت بی‌رویه آن را در وعده صبحانه استفاده می‌کنند، به‌دلیل میزان کربوهیدرات بالا و پروتئین ناکافی برای شما  مفید نیست. اما مصرف این نان همراه با لبنیات می‌تواند پروتئین بدن شما را تأمین کرده و از دریافت کالری‌های اضافی جلوگیری کند. نان تست و کره بادام‌زمینی هم منابع سالمی از کربوهیدرات برای شما می‌باشند. برای بسیاری نیز همیشه این سؤال پیش می‌آید که آیا مصرف نان به طور کلی باعث افزایش وزن می‌شود یا خیر؟ ما این موضوع را در مقاله‌ای اختصاصی بررسی کرده‌ایم تا نیاز شما را پاسخ داده باشیم.

url

۷. غذا نخوردن به مقدار کافی

از آنجایی که صبحانه اولین وعده غذایی در روز است حتماً باید کامل و مغذی باشد تا شما در طول روز از انرژی و سلامت کافی برخوردار شوید. افرادی که صبحانه کم می‌خورند سخت در اشتباه هستند. فعالیت بدن شما در صبح از زمان‌های دیگر بیشتر است، بنابراین بدن برای کسب انرژی به غذای بیشتری نیاز دارد. اگر صبحانه ناچیزی داشته باشید، درست چند ساعت بعد احساس گرسنگی می‌کنید و نمی‌توانید به خوبی کار کنید. به‌علاوه، هنگامی که به خانه برمی‌گردید، برای رفع گرسنگی خود هر چیزی که در یخچال پیدا کنید را می‌خورید و این کار باعث اضافه وزن شما خواهد شد. مصرف صبحانه کامل را به صورت عادت درآورید تا در مدت زمان کوتاهی تفاوت را احساس کنید.

امید است بعد از خواندن این توصیه‌ها بیشتر به صبحانه خوردن اهمیت دهید و سالم‌ترین غذاها را برای شروع روز خود انتخاب کنید. مراقب باشید اشتباهات بالا را انجام ندهید تا به نتیجه دلخواه در کاهش وزن برسید.

بدون نظر

نظر دادن