۶ پیشنهاد برای پرورش فرزندانی کارآفرین

برای فرزندانتان الگو باشید...

والدین کارآفرین دوست دارند فرزندان‌شان نیز در همین راه قدم بردارند. باید مهارت‌ها، نگرش قلبی و طرز فکری را به کودک آموخت که در آینده به کارش بیاید. تربیت فرزندانی کارآفرین اتفاقی رخ نمی‌دهد، باید پشت این تصمیم فکر باشد.

کودک را به بهترین مسیری که باید برود راهنمایی کنید، مسیری که حتی در دوران پیری آن را ترک نکند.

لازم نیست هر کودکی را برای کارآفرین بودن تربیت کنیم اما اصول این وادی را باید به تمام آنها آموخت. فارغ از انتخاب هر شغلی، این اصول در طول زندگی به انسان کمک خواهند کرد. گراف ۶ اصل قلبی و فکری به شما یادآوری می‌کند که باید به هر کودکی آموخت:

۱. بخشندگی

به‌جای درست کردن، انجام کار یا پریدن وسط چیزی که به آن مشغول هستند، به آنها اجازه تلاش بدهید. افکار دلگرم‌کننده و نوآوری را به آنها تلقین کنید. بخشندگی بخش مهمی از عمل به باورهای اخلاقی و نیز صاحب کسب و کار بودن است. برای هدایت درست کارکنان و رسیدگی به مشتری‌ها باید به تدریج روحیه خدمت‌رسانی را در آنها پرورش داد. هر موفقیتی در کسب و کار یا زندگی بدون داشتن قلبی بخشنده، فرزندان شما را گمراه خواهد کرد. در بخشش، قلب ما با خداوند خو می‌گیرد. «نه» گفتن به امیال خودمان و اولویت دادن به دیگران نیازمند ترغیب و تشویق آن در فرزندانمان است.

۲. حل مسئله (چرا)

اینکه پاسخ آماده را به کودکان داده و اجازه ندهیم خیال‌پردازی خلاق داشته باشند آسان است. اما به جای اینکه بگذاریم کاری را بی‌محابا شروع کرده و در نهایت به اصلاح آن بپردازند، باید مبارزه و تلاش کردن را به آنها بیاموزیم. لازم است نوآوری و افکار دلگرم‌کننده را در آنها تقویت کنیم. زمانی که چیزی را برای کودک‌تان توضیح می‌دهید روی چرا تمرکز کنید. توضیح چرا سخت‌تر است بنابراین اغلب وسوسه می‌شویم که بگوییم «چون من می‌گویم.» اگر پاسخ را نمی‌دانید صادق باشید و با هم آن را پیدا کنید. این کار به فرزندان‌تان می‌آموزد که به دنبال راه حل باشند. کاری که باید بکنید این است که در مواجهه با نیاز یا مشکلی خاص، به کودکان بیاموزید که آن را حل کنند و پیشرفت آنها را نظاره‌گر باشید.

۳. نگرش درمورد شکست

تصمیم‌گیری یک مهارت است و باید با آن در همین راستا برخورد شود. این مهارت به تمرین نیاز دارد و درست مانند هر مهارت دیگری با پیروزی و شکست همراه است.

چه زمانی بهتر از اکنون که به کودکان اجازه دهیم تا زیر سقف خانه خودمان هستند شکست را تجربه کرده و از آنها در برابر شکست‌های مصیبت‌بار آینده محافظت کنیم. غرایز ما به عنوان پدر و مادر به ما می‌گوید که عجله کنیم و روزها را غنیمت بدانیم اما حقیقت این است که باید به فرزندمان اجازه شکست و شروع دوباره بدهیم. شکست را باید تنها تجربه یادگیری دانست نه نقطه تعیین کننده باخت. با داشتن بینشی درست، بچه‌ها می‌آموزند که از شکست نترسند و برای رسیدن به هدف‌های بزرگتر دوباره شروع کنند. با دادن چشم‌انداز مناسبی از شکست به فرزندان‌تان بیاموزید یک جا ساکن نمانند.

رومیان می‌گویند: «و ما می‌دانیم همه چیز دست به دست هم می‌دهند برای رساندن خیر به کسانی که به خداوند عشق می‌ورزند، به کسانی که در راستای هدف او خوانده شده‌اند.»

کارآفرین
www.dagensperspektiv.no

۴. تصمیم‌گیری

اگر صاحب شغلی باشید موانع زیادی را می‌شناسید که همواره با شما هستند. نمی‌توانید وظیفه تصمیم‌گیری را به دیگران واگذار کنید. پس باید تلاش کنید پیش از رسیدن به شرایط اضطراری گزینه مناسب را انتخاب کنید. مهم است به فرزندان‌تان اجازه دهید تصمیماتی متناسب با سن‌شان بگیرند. تصمیم‌گیری نیز مهارتی است که باید آموزش داده شود. این مهارت هم مانند هر مهارت دیگری به تمرین نیاز داشته و با شکست یا پیروزی همراه است. با آموزش نحوه مدیریت کردن و تصمیم‌گیری، به بالا بردن اعتماد به نفس کودکان‌تان کمک کنید.

۵. کسب درآمد و خرج کردن آن

به کودکان خود بیاموزید از چه راهی پول دربیاورند و چگونه آن را خرج کنند تا در آینده در کسب و کار خود عاقلانه عمل کنند.

توانایی ایجاد ارتباط بین کار و پول در کودکان بسیار مهم است. به آنها اجازه دهید با پول کار کنند و راه استفاده از آن را بیاموزید. سه کار ساده هست که آنها باید بتوانند با پولی که به دست آورده‌اند انجام دهند. باید کمی از پولشان را ببخشند، همه چیز با بخشش آغاز می‌شود. بخشی از آن را باید پس‌انداز کرده و در نهایت مقداری را خرج کنند. به آنها کمک کنید پولشان را عاقلانه خرج کنند و اجازه ندهید هر چه می‌خواهند بخرند.

۶. الگوسازی

مهم‌تر از چیزی که به فرزندان‌مان آموزش می‌دهیم رفتار ما و الگویی است که برای آنها می‌سازیم که باید متناسب با آنچه از آنها انتظارداریم باشد نه فقط کلمات محض. بی‌منطق‌ترین حرفی که می‌توانیم به فرزندمان بگوییم این است که «آن کاری را انجام بده که من می‌گویم نه کاری که خودم انجام می‌دهم.» اعمال ما همواره با صدایی رساتر از کلمات‌مان با کودک حرف می‌زنند. توجه داشته باشید که الگوسازی ویژگی‌هایی که می‌خواهید فرزندتان داشته باشد از شما همسر، پدر یا مادر و حتی صاحب کسب و کار بهتری می‌سازد. آن چشم‌های کوچک همیشه در حال نگاه کردن و جذب کردن هستند. با دقت در شیوه هدایت مناسب فرزندتان، به درس‌هایی که همواره می‌آموزد افتخار کنید. خصوصیات کارآفرینی را در خود ایجاد کنید تا اسفنج‌های کوچکتان هم آنها را جذب کنند.

پدر و مادر بودن فرمول خاصی ندارد زیرا هر کودکی آرزوها و شخصیت منحصر به فردی دارد. دوست داریم فرزندپروری هم مانند کتاب آشپزی باشد اما این کار بیشتر از اینکه علم باشد هنر است. مشوق نقاط قوت فرزندتان باشید و آنها را تقویت کنید. اغلب شکست می‌خوریم اما نباید ناامید شویم. باید بیاموزیم و رشد کنیم.

سخنی از عیسی مسیح: «رحمت خدا بر شما باد هنگامی که بذر رهبران آینده را می‌پاشید و سفرشان را شکل می‌دهید.»

بدون نظر

نظر دادن