۶ نکته در مورد میگرن

پایان کابوس میگرن، رویای شیرین افراد مبتلا...

میگرن سردردی بسیار شدید و مزمن بوده که چند ساعت و حتی گاهی تا چند روز نیز می‌تواند ادامه داشته باشد. میگرن می‌تواند به شدت دردناک باشد، آنقدر شدید که تمام انرژی فیزیکی و ذهنی فرد را از او گرفته به‌طوری که نمی‌تواند به کارهای روزانه خود رسیدگی کند. سردردهای میگرنی تاثیرات منفی روی شغل، زندگی شخصی و سلامت فکری دارند.

بیشتر اوقات، قبل از شروع میگرن علائمی ظاهر می‌شوند که به فرد شروع سردردی شدید را هشدار می‌دهند. این علائم معمولاً وابسته به مرکز احساس هستند، مثل: دیدن نورهای چشمک‌زن، گزگز دست و پا و دیدن نقاط سیاه. برخی شاید علائم دیگر را ساعت‌ها یا حتی روزها قبل از حمله اصلی تجربه کنند؛ این علائم عبارت‌اند از: احساس تشنگی شدید، زودرنجی، کسالت یا میل به خوراکی‌های شیرین. علاوه بر دردهای ضربان‌دار، میگرن می‌تواند همراه با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت شدید به نور باشد. با افزایش فعالیت‌های فیزیکی، سردرد میگرنی بدتر شده و در صورت درمان نشدن می‌تواند تا ۷۲ ساعت ادامه یابد. تصور می‌شود که برخی عوامل فیزیکی و محیطی باعث شروع میگرن می‌شوند. بنابراین با خودداری و تعدیل برخی از آن‌ها می‌توان از شروع میگرن جلوگیری کرد.

۱. برخی خوردنی‌ها

به نظر می‌رسد که برخی خوردنی‌ها از جمله الکل، کافئین و آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی و کم کالری) موجب شروع میگرن می‌شوند. غذاهای شور مانند محصولات فراوری شده نیز یکی دیگر از عوامل آغاز کننده میگرن هستند. افرادی که از میگرن رنج می‌برند باید تا حد امکان از این غذاها و نوشیدنی‌ها پرهیز کنند. داشتن رژیم غذایی منظم و از قلم ننداختن وعده‌های غذایی از شروع میگرن جلوگیری می‌کند.

۲. استرس

همه ما تا حدودی با تاثیرات منفی استرس آشنا هستیم؛ اما بهتر است بدانید یکی دیگر از عوامل آغاز کننده میگرن نیز استرس زیاد است؛ چه در خانه و چه در محل کار. هر چند که گاهی کنترل استرس مشکل است، اما برای کاهش میزان آن راه مناسبی پیدا کنید؛ ما به شما ورزش، یوگا و ماساژ را پیشنهاد می‌کنیم. قدم اول برای کاهش استرس شناسایی عامل آن است؛ اگر در محل کار خود با مشکلاتی رو به رو هستید اینجا را کلیک کنید تا با مشکلات رایج در محل کار و راه‌حل‌های پیشنهادی آشنا شوید.

۳. خواب نامنظم

تغییرات در برنامه خواب، به‌عبارت دیگر خیلی کم یا خیلی زیاد خوابیدن نیز می‌تواند موجب میگرن شود. اول عامل اختلال در خواب را شناسایی کرده و بعد به دنبال راه حل مناسب باشید. برای پیشگیری از میگرن مطمئن شوید مقدار خواب هر شبتان یکسان است.

Mature man waking up to routine boring work day

کنترل بقیه عوامل موثر در میگرن بسیار مشکل و حتی گاهی غیرممکن است.

۴. تغییرات هورمونی در بانوان

دیده شده است که در بیشتر بانوان تغییر میزان استروژن موجب شروع میگرن می‌شود. بسیاری از بانوان در دوران بارداری، عادت ماهانه، در هنگام یائسگی یا در طول هورمون درمانی و مصرف قرص‌های ضدبارداری از میگرن رنج می‌برند.

۵. تغییرات جوی

گاهی اوقات تغییر آب و هوا می‌تواند موجب بروز دردهای میگرنی در برخی افراد شود. تغییرات در فشار هوا مثل طوفان یا جبهه هوا نیز ممکن است یکی دیگر از عوامل شروع میگرن باشد. به کمک برخی داروها می‌توان از بیشتر میگرن‌ها جلوگیری کرده یا آن‌ها را تسکین داد. برای درمان میگرن داروهایی وجود دارد. این داروها برای رفع علائم، کاهش شدت و احتمال بروز میگرن در فواصل منظم استفاده می‌شوند.

۶. جراحی میگرن

علاوه بر دارو، جراحی می‌تواند درمانی دیگر برای میگرن باشد. این جراحی با هدف قرار دادن ماهیچه‌هایی که به طور معمول موجب میگرن می‌شوند، این سردردها را از بین برده یا به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند.

برای رهایی از میگرن با پزشک خود تماس بگیرید تا راه‌حل‌های موجود دیگر را شناخته و بیش از این عذاب نکشید. قرار گرفتن در مسیر بهبود گام اول برای داشتن احساسی بهتر و لذت بردن از زندگی است.

بدون نظر

نظر دادن