۶ توصیه برای تربیت فرزندی باهوش

فرزند باهوش تربیت کنیم، یک عمر آسوده خاطر باشیم...

همه ما دوست داریم فرزندانمان در زندگی خود به موفقیت برسند، برای خود کسی بشوند و خوشبخت و سالم باشند. اما باهوش بودن به گرفتن نمرات عالی در مدرسه ختم نمی‌شود. هر روز بیش از پیش روشن می‌شود که هوش، تنها سفید یا سیاه نیست. سابقاً از آزمون ضریب هوشی (به انگلیسی: IQ test) برای سنجش میزان زیرکی افراد استفاده می‌شد و کسی که نمره بالای صد می‌گرفت بسیار به خود افتخار می‌کرد. اما خیلی سریع تحقیقات زیادی نشان دادند که هوش احساسی و ادراکی به اندازه بهره هوشی، متنوع و مهم هستند. بنابراین مغز یک جراح و یک هنرمند در یک سطح قرار می‌گیرند.

طریقه برخورد والدین با بچه‌ها تأثیر بسیار زیادی در پیشرفت و هوش آنان دارد. آزاد گذاشتن بچه‌ها برای اینکه باهوش بار بیایند و آماده کردن آنان برای قدم گذاشتن به جهان مستقل، یکی از بزرگترین موفقیت‌های والدین محسوب می‌شود.

نکته مهم این است که به عنوان والدین به جای تمرکز روی هوش و استعداد فرزند خود، روی روند تمرکز کنیم. به عبارت دیگر، تمرکز خود را روی مسیر و ترویج حس موفقیت معطوف کنیم نه جایزه دادن به کودک در هر زمان که کاری را به اتمام رساند. با این کار به جای اینکه ذهنیت ثابتی در ذهن فرزند خود ثبت کنیم، انگیزه پیشرفت را برمی‌انگیزانیم و به فرزند خود کمک می‌کنیم اهمیت تلاش را بفهمد و تنها روی رسیدن به هدف تمرکز نکند. جو بروستر، روانشناس، باور دارد که کودک به جای داشتن ذهنیتی ثابت از بهره هوشی خود، باید یادگیری را به عنوان روندی برای پیشرفت در چیزی ببیند.

گراف در ادامه راهکارهایی به شما معرفی می‌کند که به کمک آنها می‌توانید کودکان خود را به یادگرفتن تشویق کرده و آنان را باهوش بار بیاورید.

۱. مراقب شیوه پاسخ دادن به فرزندتان باشید

شیوه پاسخ دادن شما به فرزندتان در موقعیت‌های مختلف، به طور شایانی گستردگی تجربیات او را مشخص می‌کند. برای مثال اگر بی‌تفاوت باشید یا به صورت محدود کننده به فرزند خود واکنش نشان دهید، او را در امتحان چیزهای جدید دلسرد می‌کنید و باعث می‌شوید بسیار مراقب باشند، در نتیجه تجربیات شخصی‌اش محدود می‌شوند. در عوض می‌توانید با پرسیدن سوال‌های هوشمندانه و نامحدود (به انگلیسی: open-ended) به او فرصتی بدهید تا درمورد رفتارها و شناخت اطرافیانش فکر کند. اگر فرزندتان بدرفتاری می‌کند، سعی کنید با تشویق او به فکر کردن درمورد رفتارش و تأثیر آن روی دیگران دیدگاهش را تغییر دهید.

کودکان باهوش کسانی هستند که از هر فرصتی برای دیدن دیدگاهی دیگر استفاده می‌کنند و آگاهی خود را افزایش می‌دهند.

۲. قوانین کمی وضع کنید

پیش خود فکر کنید آیا تمام قوانین در خصوص فرزندتان ضروری هستند! تحقیقی نشان می‌دهد که تعداد قوانین خانواده روی خلاقیت بچه‌ها تأثیر می‌گذارد و در خانواده‌هایی که حدود شش قانون وجود دارد، کارایی بچه‌ها در مدرسه متوسط است.

طی مطالعات مرتبط، مشخص شد که خلاق‌ترین معماران ایالات متحده در کودکی تشویق می‌شدند که بدون اجبار قوانین محدودکننده خانواده، قوانین اخلاقی را خودشان وضع کنند. بر این اساس، کودک می‌تواند صحیح و غلط بودن مسائل را از منبعی غیر از والدینش تشخیص دهد. این توانایی به آنان اجازه می‌دهد شخصیتی خلاق و باهوش پرورش دهند. از نظر نویسنده این تحقیق، ویژگی‌های شخصیتی افراد خلاق عبارتند از:

هوش گسترده، جویای تجربه، حساسیت به زیبایی شناسی، استقلال در تفکر و عمل، پیگیر چالش‌ها و راه‌حل‌ها، کنجکاو، خود بیانگر، خواستار اهداف عالی، انتقاد از خود، بی‌نیاز از دیگران، دارای حس ششم قوی و حس همدردی، حساسیت عاطفی، تخیل، بلندپرواز و دارای تسلط، پذیرش خود، اعتمادبه‌نفس، پذیرش دیدگاه‌های غیرعادی به عنوان ویژگی‌های شخصیتی خود.

وضع قوانین زیاد مانع بروز خلاقیت و افزایش هوش کودک می‌شود. اما وضع تعداد کم قوانین به کودک فرصت بیشتری برای انجام فعالیت‌های خلاقانه می‌دهد و شما را از کنترل و اصلاح تمام کارهای او باز می‌دارد. بی‌تردید بچه‌ها به قوانین مهم احتیاج دارند، اما محدود کردن تعداد آنها باعث رشد بلندمدت فکری فرزندتان می‌شود.

۳. بگذارید حوصله فرزندتان سر برود!

کسل بودن یا به عبارت عامیانه‌تر سر رفتن حوصله همیشه به عنوان حالتی منفی تلقی می‌شود، بدون‌شک شما باید از هر فرصتی استفاده کنید تا خلاقیت فرزند خود را برانگیزید. اما کسل شدن آنقدرها هم بد نیست، در حقیقت این حالت توانایی فکر کردن کودک را به‌کار می‌اندازد. بازتاب آرام چیزی است که به مغز فرصتی برای فکر کردن و خلق فعالیتی جدید می‌دهد. سعی نکنید همیشه برای فرزند خود بازی جدیدی دست و پا کنید تا احساس کنید برای افزایش یادگیری‌اش دارید کاری انجام می‌دهید. کسل شدن فرصتی برای مغز کودکان است تا پیشرفت کنند و خلاق‌تر شوند.

باهوش
econet.ru

۴. بگذارید فرزندتان ببیند که دارید کار هوشمندانه‌ای انجام می‌دهید

بچه‌ها به همه چیز توجه می‌کنند، به خصوص کارهای والدین خود. یادگرفتن از دیگران یکی از روش‌های اصلی کودکان برای کسب عادت‌ها و درک جهان است. اگر فرزندتان شما را در حال کتاب خواندن، نوشتن یا انجام هر کار خلاقانه‌ای ببیند از شما تقلید می‌کند و باذکاوت‌تر می‌شود.

همچنین مهم است که در حضور فرزندتان از موفقیت در کاری دشوار صحبت کنید. اما همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، تمرکز بر موفقیت‌های هوشی، چه موفقیت‌های خودتان چه کودک، به او سیگنال واضحی می‌فرستد و باعث تشکیل ذهنیتی ثابت می‌شود. ذهنیت‌های ثابت، کودک را ضعیف بارمی‌آورند و باعث می‌شوند او در طولانی مدت در مقابل چیزهای جدید حالت تدافعی به خود بگیرد. بنابراین زمانیکه درمورد موفقیت‌هایتان صحبت می‌کنید به‌جای تمرکز روی نتیجه نهایی، تلاش زیاد را پررنگ جلوه دهید.

۵. فرزند خود را به ریسک‌پذیری و شکست تشویق کنید

بااینکه طبق غریضه طبیعی خود تمایل داریم از فرزندانمان در مقابل احساس ناراحتی محافظت کنیم، آزاد گذاشتن کودکان برای ریسک‌پذیری و شکست خوردن به آنان مهارت زندگی را از سنین کم می‌آموزد. تجربه نکردن شکست در دوران کودکی باعث می‌شود عزت نفس او زیاد افزایش نیابد و از یادگرفتن و ابداع چیزهای جدید دلسرد شود. به احتمال زیاد ترس مهم‌ترین عاملی است که ما را از برداشتن گام‌های بزرگ بازمی‌دارد. اما اگر ما فرزندان خود را تشویق کنیم که ریسک انجام کارهای مختلف را بپذیرند تا شکست را در کودکی تجربه کنند، ترس کمتری در وجود آنها پرورش می‌یابد.

یکی از باارزش‌ترین مهارت‌های زندگی که می‌توانیم به فرزند خود یاد بدهیم این است که شکست بد نیست. این مهارت به آنان اجازه می‌دهد تصمیم‌های هوشمندانه بگیرند و از پستی و بلندی‌های زندگی درس بگیرند. کودکان احتیاج دارند چیزهای مختلف را احساس کنند تا آنها را درک کنند اما اگر ما جلوی بچه‌ها را بگیریم در واقع جلوی رشد توانایی درک جهان آنان را گرفته‌ایم.

۶. کتاب خواندن و موسیقی را بخشی از زندگی فرزند خود قرار دهید

کتاب خواندن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش هوش کودکان محسوب می‌شود. این کار نه تنها به مهارت خواندن آنان می‌افزاید بلکه موجب افزایش اشتیاقشان برای یادگیری می‌شود. این کار به مغز آنان اجازه می‌دهد موقعیت‌های مختلف را تجزیه و تحلیل کنند و دیدگاه‌ها و تصوراتی بسازند که در تمام مراحل زندگی برایشان مفید هستند. اگر کودکان کتاب‌هایی با موضوعات و ایده‌های مختلف مطالعه کنند اشتیاقشان به دانش، مرتب افزایش می‌یابد.

موسیقی نیز تأثیرهای شگفت انگیزی بر مغز کودکان می‌گذارد. تحقیقات زیای نشان داده‌اند که گوش دادن به موسیقی در کودکان باعث افزایش توجه، انگیزه، یادگیری و توانایی‌های حافظه و همچنین کاهش استرس می‌شود. استرس می‌تواند تأثیرات زیان‌باری بر کارکرد مغزِ جوان کودکان بگذارد که دقیقاً نقطه مقابل خواست شما در چنین دوره سرنوشت‌سازی است که مغز فرزندتان رشد می‌کند. یادگیری نواختن یکی از ابزار موسیقی نیز راهی فوق‌العاده است زیرا مستقیماً روی نقطه حساس مربوط به فکر کردن مغز و استدلال فضایی وابسته به گیجگاه تأثیر می‌گذارد، بنابراین مسیر خلاقانه‌ای برای بچه‌های باهوش هموار کنید تا در زندگی فرد پخته‌ای باشند.

مطالب مرتبط:

بدون نظر

نظر دادن