۵ گام مؤثر در بهبود روابط همسران

فقط چند قدم تا بهبود روابط...

داشتن رابطه‌ای سالم و خوب با‌همسر خود ساده‌تر از آن‌چیزیست که فکر می‌کنید.

دیوید رَیِس در وبسایت خود می‌نویسد:

چه خوب چه بد، ازدواج موقعیتی مناسب برای سازش و تحمل ناملایمات است. سختی‌هایی که مسیر زندگی من‌را هم تحت‌تأثیر قرار داد. و درآن زمان، من نه‌تنها در تشخیص موقعیت زندگی خودم اشتباه کرده بلکه در اقدام برای رفع مشکل نیز درست عمل نکردم. همه‌ی تلاش من در‌جهت رفع اشکالات همسرم بود و به نظرم تنها او باید تغییر می‌کرد و من نه! این سؤال که «چطور همسرم نمی‌تواند مثل من رفتارکند؟» ذهن من‌را مدام درگیر می‌کرد. به عقیده‌ی من همسرم باید بفهمد که من درست می‌گویم، و او اشتباه می‌کند. این طرز فکر اشتباه است.

اینکه در رفتار و عقاید همسرتان تغییراتی به‌وجود بیاورید را فراموش کرده و تغییر را از خودتان شروع کنید. صادقانه اعتراف می‌کنم که در رابطه با همسرم، متوجه نشدم که اشکال از طرف من بروز کرده است. هدف من از بیان این مطالب این نبود که مثلاً بگویم مردان خوب و زنان بد هستند، نه. حرف من اینست که، به‌جای تمرکز بر رابطه‌ی میان شما و همسرتان، نگاهتان را به‌سمت خود و رفتارها و طرزفکرتان بچرخانید.

به‌جای پیدا کردن تفاوت‌ها، شیوه‌ی برخورد خود با شرایط سخت زندگی را بررسی کنید.

همان‌طور که زندگی‌ام پیش می‌رفت بیشتر احساس ضعف و افسردگی می‌کردم و این نوع زندگی آن‌چیزی نبود که می‌خواستیم. تااین‌که روزی به این فکر افتادم که «باید چه کارکنم؟»

پس تصمیم گرفتم تا کاری انجام بدهم. اگر‌چه این کار به زمان نیاز داشت، اما می‌دانستم بااین کار رابطه‌ی من وهمسرم بهتر و قوی‌تر از گذشته خواهد شد. بله، نکته‌ی کلیدی اینجاست. خواستن و حرکت کردن. اگر کاری انجام ندهید هیچ‌چیز تغییر پیدا نخواهد کرد. من شروع به حرکت کردن برای بهترشدن رابطه‌ام را انتخاب کردم. در تمام این مدت هم به این فکر می‌کردم که چطور می‌توانم هرلحظه تحمل این بحران را برای خودم و همسرم آسان‌تر کنم؛ چرا که به این جمله اعتقاد دارم که «سودمند باش و منتظر نباش تا ازجایی به تو سودی برسد».

در ادامه گراف به شما راه‌هایی برای بهبود روابط باهمسران پیشنهاد می‌کند.

۱. گوش کنید و بپرسید

گوش کردن به حرف‌ها و راهنمایی‌های افراد به تنهایی کارساز نیست. شاید این‌کار به نظر بی‌فایده برسد اما باید حرف‌هارا بشنوید و در ذهن خود تحلیل کنید تا آن‌چه که لازم دارید را از آن نکات برداشت کنید. فراموش نکنید، اگر چیزی را نفهمیدید حتماً بپرسید تا مسئله به‌صورت کامل برای شما روشن شود. بیشتر اوقات ما می‌شنویم، اما موضوع را کامل نمی‌فهمیم. گاهی حتی لازم نیست خودرا درگیر بحث کنید، کافیست خوب بشنوید و نکات را دریافت کنید. تاجایی که می‌توانید سعی کنید به‌جای صحبت درمورد طرزفکر خود، نظرات سایر افراد را جویاشوید. گوش کنید، سؤال بپرسید و بفهمید.

meeting

۲. مهم‌تر از خرید هدیه، خاطره‌ی خوشیست که رقم می‌زنید

بله، مردان و زنان هردو از گرفتن هدایایی مثل ساعت یا جواهرات لذت می‌برند، اما ثبت خاطره‌ای زیبا را حتی با یک عکس‌گرفتن ساده را هم دوست دارند. به نظر من به‌جای خریدن هدیه برای همسرتان، دونفری فعالیت‌هایی را انجام دهید که هر دو از آن لذت ببرید. من و همسرم هرگز لذت شنیدن موسیقی سالسا، شرکت در کلاس آشپزی و حتی خرید دونفری را باچیزی عوض نخواهیم کرد. کار خاصی مدنظر من نیست چون مهم انجام کاری درکنار هم است. تأثیر و لذت اتمام کاری در کنار هم (حتی کار کوچکی مثل پرداخت اینترنتی) بر روابط زن و شوهر از خرید هدیه بسیار بیشتر است.

happy-couple

۳. قبل از حرف زدن، به حرف‌هایمان فکر کنیم

اگر قبل از بیان کردن چیزی ثانیه‌ای به آن بیاندیشیم شاید بتوانیم از گفتن بعضی حرف‌های آزاردهنده جلوگیری کنیم. فقط کمی تأمل. باورکنید نمی‌توانم تعداد دفعاتی راکه چیزی گفتم و با سکوت به من پاسخ داده شده است بشمارم. پاسخی در برابرحرف‌هایی که فقط اوضاع را وخیم‌تر می‌کردند. می‌دانستم این حرف‌ها خوب نیستند، اما درموردشان فکر نکردم.

چیزهایی وجود دارند که نمی‌توانیم درمورد آن‌ها حتی با همسر خود صحبت کنیم. حرفی نمی‌زنیم چون ناراحت هستیم. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید تنها یک نفس عمیق بکشید و ذهن خود‌را رها سازید. فایده این شرایط بد این است که درک می‌کنید که همیشه فکرکنید، صحبت کنید و شاد باشید.

بدون نظر

نظر دادن