۵ میانبُر برای طراحی برنامه تجاری

به‌راحتی مدل تجاری خود را طراحی کنید...

مهم نیست سازنده ابزارهای مکانیکی هستید، به فروش نرم‌افزار مشغولید، یا در کارهای خیریه‌ای مشارکت می‌کنید، نقطه شروع کارتان دیدگاهی است که به برنامه‌ای قابل اجرا تبدیل خواهد شد. در کسب و کار، برنامه تجاری نقشه راهی است که کمک می‌کند پاسخ دقیق مهم‌ترین سؤالات مربوط به حرفه‌تان را پیدا کنید: چه جنسی بفروشید؟ چطور پول دربیاورید؟ خریدار کیست؟ چگونه به این مشتری‌ها دسترسی  پیدا کنید؟

شاید نوشتن برنامه کاری ترسناک به نظر برسد اما لزوماً اینطور نیست! اگر بخواهید وقت کمتری برای نوشتن این برنامه صرف کرده و بیشتر کار کنید، باید آن را دور بزنید. گراف ۵ میانبر پیشنها می‌دهد که به کمک آنها می‌توانید برنامه کاری خود را بدون صرف زمان زیادی آماده کنید:

۱. با بوم مدل تجاری شروع کنید

پیشنهاد می‌کنیم حتماً با بوم مدل تجاری کار خود را شروع کنید به خصوص اگر برای اولین بار این کار را انجام می‌دهید. این الگو ابزاری برای طراحی، ابداع و فکر اصولی درباره شرکتتان تنها در یک صفحه است. این تمرین کمک خواهد کرد منابع مورد نیاز و مشتری‌های آینده خود را تعیین کنید. هنگام راه‌اندازی کسب و کار تازه، این روش برای رسیدن به ایده‌های بی‌شمار در کوتاه‌ترین مدت بسیار مفید و تأثیر‌گذار است.

۲. ساده و گزینه‌وار بنویسید

پس از اینکه بوم مدل تجاری را کامل کردید، دید روشن‌تری از کاری دارید که باید انجام دهید، اینکه چطور انجامش داده و با چه افرادی سر و کار دارید. حالا باید این مدل را به برنامه واقعی تبدیل کنید. طرح‌های تجاری کامل‌تر و با جزئیات نوشته می‌شوند زیرا اگر می‌خواهید درآمد بالایی کسب کنید و باید آن را با سرمایه‌گذارها به اشتراک بگذارید.

برای هر حوزه اصلی، عنوانی وجود دارد: شرح محصول، بازار هدف، فروش، بازاریابی، بهره‌برداری، تیم کاری و غیره. باید چگونگی و فرد مورد نظر در هر جزء را مشخص کنید. به طور مثال: چه کسی مسئول بازاریابی است؟ برای انجام کار از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنیم؟ در هر کانال چه کاری انجام می‌شود؟

کامل بودن به معنای طولانی بودن نیست. بیشتر اوقات، کارآفرین‌ها از مسیر اصلی دور شده و خیلی درگیر نوشتن دقیق جمله‌ها می‌شوند. از نوشتن گزینه‌‌وار ایده‌های خام خود شروع کنید. در مراحل بعدی می‌توانید نگران شکل نوشتاری و پاراگراف‌بندی آنها باشید.

بعد از نوشتن ایده‌هایتان، از افراد مورد اعتماد نظرخواهی کرده و نکته برداری کنید. در این صورت در وقت صرفه‌جویی کرده و نکته‌ای از قلم نمی‌افتد. سرفرصت می‌توانید آنها را جمله‌بندی کنید.

برنامه
footage.framepool.com

۳. روی متفاوت بودن تمرکز کنید

برنامه خود را که نوشتید، درباره مسائلی فکر کنید که شرکت، محصول و خدمات شما را از دیگر رقبا متمایز می‌کند. اگر قصد دارید پیشنهاد‌های خاص ارائه دهید، تأکید برنامه‌تان هم باید روی همین مورد باشد.

خبر خوب این است که با اینکه قصد دارید پیشنهاد خاص و متفاوتی داشته باشید، خیلی از عناصر برنامه تجاری شما لازم نیست متفاوت باشد. نیازی نیست چرخ را دوباره اخترع کرده یا در هر حوزه‌ای سعی کنید متفاوت باشید. به طور مثال زمانی که صحبت از استراتژی جذب مشتری یا محدوده تجاری در میان است می‌توانید همان کاری را بکنید که دیگران انجام داده‌اند البته تاجایی که مزایای رقابتی درکار نیست.

۴. در تکمیل طرح‌های مالی دچار افراط نشوید

هنگامی که می‌خواهید طرح دقیقی از جریان نقدی را بنویسید، گاهی بی‌جهت درگیر جزئیات می‌شوید. هدف از طرح‌های جریان نقدی و سود‌آوری لزوماً این نیست که نشان دهد در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، بلکه باید مشخص کنند که چگونه در شرایط منطقی و خوش‌بینانه، تجارت ما برای سوددهی و پیشرفت کار خواهد کرد.

هدف از این طرح کمک به شما برای سنجش فرضیه‌های خود درباره سوددهی است نه پیش‌بینی آینده. بنابراین، باید برای این کار وقت بگذارید اما لازم نیست برای بی‌نقص بودن آن دیوانه‌وار تلاش کنید. فرضیه‌های خود را ساخته، اعلام کنید و پیش بروید.

۵. نویسنده استخدام کنید

بعضی از قسمت‌های طرح تجاری را نمی‌توانید به شخص دیگری واگذار کنید. تنها شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه کاری انجام داده و به چه کسانی خدمات ارائه دهید. خوشبختانه نوشتن برنامه تجاری کاری نیست که لازم باشد حتماً خودتان انجام دهید. پس از اینکه طرح اولیه را آماده کردید و موارد مربوط به بخش‌های اصلی را گزینه‌وار نوشتید، اگر وقت کافی ندارید و از نوشتن متنفرید نویسنده تجاری استخدام کنید.

به‌راحتی می‌توانید افرادی با این مهارت و با دستمزد مناسب پیدا کنید. از این پس می‌توانید همراه او باشید تا مطمئن شوید که همه کارها روی روال انجام می‌شود. در این صورت زحمت شما بسیار کم می‌شود.

میان‌بُرهایی که شرح دادیم جهت کمک به شما طراحی شده تا تنها روی موارد مهم تمرکز کنید مانند شناسایی مشتری و فهمیدن اینکه کار جدید چطور درآمدزایی خواهد کرد.

هنگامی که کارتان شروع شود به احتمال زیاد بعضی مسائل تغییر خواهند کرد پس برای طراحی برنامه بهترین استفاده را از زمان بکنید. اگر به نوشتن این طرح به چشم یک ایده‌پردازی لذت‌بخش نگاه کنید تا تمرینی سخت و خسته‌کننده، تلاشتان به مراتب مؤثرتر خواهد بود.

بدون نظر

نظر دادن