۳ اشتباه رایج در کاهش وزن

ورزش صحیح، کاهش وزن سریع...

گراف در این مقاله ۳ اشتباه رایج در کاهش وزن را بررسی می‌کند.

بدون‌شک بیشتر ما:

الف) زیاد غذا می‌خوریم.

ب) به ندرت ورزش می‌کنیم.

ج) همیشه خود را به دلیل عدم موفقیت در کاهش وزن سرزنش می‌کنیم.

و اما خطاهای رایج ما:

یک: برداشت ما از تغذیه مناسب عملاً هیچ تناسبی با واقعیت نداشته و بدون‌شک خیلی از افراد دقیقاً نمی‌دانند چه غذایی را در چه زمانی بخورند. اما نگران نباشید، گراف پاسخ این سوال را به شما می‌دهد.

دو: تنوع کافی در تمرینات ورزشی شما وجود ندارد.

سه: شدت و میزان تمرینات در طول دوره یکسان است.

انسان به‌طور ذاتی تمایل به انجام کارهای تکراری داشته و از تغییرات استقبال چندانی نمی‌کند. اما اگر تمرینات ورزشی خود را اصلاح نکنیم، با گذشت زمان تغییری در اندام ما به وجود نمی‌آید.

پس دلیل تأکید بر ایجاد تغییرات در برنامه ورزشی مشخص شد؛  بنابراین بهتر است هر چهار هفته یک‌بار، برنامه ورزشی خود را تغییر بدهیم. مطمئن باشید با تکرار یک برنامه ورزشی مداوم و تکراری هیچ‌گاه موفقیت مورد انتظارتان را به دست نخواهید آورد. دقیقاً مانند محیط‌کار، هیچ‌گاه با انجام کارهای یکسان نمی‌توانید پیشرفت چندانی کرده و از دیگران پیشی بگیرید.

با ایجاد تنوع در تمرینات ورزشی، عضلات درگیر شده و زمانی که ماهیچه‌ها در حال بازسازی انرژی ازدست‌رفته خود هستند، تکاپوی ایجاد شده موجب سوختن چربی و کالری بیشتر می‌شود.

به خاطر داشته باشید اگر بدنتان به تمرینات، ست‌ها و تکرارها واکنش مناسبی نشان دهد، بدون شک به نفس‌نفس زدن می‌افتید. این علامت، افزایش میزان سوخت‌وساز بدن را نشان داده و توجیه خوبی برای ایجاد تنوع در حرکات ورزشی می‌باشد.

به یاد داشته باشید که، حرکات آرام و خسته‌کننده‌ی کاردیو (تمرینات هوازی ولی به‌صورت متناوب) نمی‌تواند مانند حرکات اینتروال (تمرینات هوازی) میزان سوخت‌وساز بدن را افزایش دهند.

o-MAN-AEROBICS-CLASS-facebook

طبق تحقیقات انجام‌شده، افزودن هشت تکرار در هر تمرین، سوخت‌وساز بدن را تا ۱۲ برابر بیشتر می‌کند. بنابراین بدون نگرانی می‌توانید کمی افزایش وزن نیز داشته باشید. پس کاستن از تعداد تکرارها در هر دو ست و افزایش شدت آن، می‌تواند شروع خوبی باشد.

اگر شدت تمرینات شما یکسان است، دست نگه داشته و با انجام یک دوره فعالیت ورزشی متناوب شامل هشت تکرار در ۲ نوبت شروع کنید.

نمونه‌ای از برنامه تمرینی متناوب (اینتروال)

۱. حرکت اسکات: (شامل نشستن و برخاستن بوده اما نه به‌طور کامل، و عضلات پا و باسن را درگیر می‌کند.)

۲. حرکت پوش-آپ: (شکل ساده شنای سوئدی.)

۳. حرکت استیک-آپ: (حرکاتی کششی که عضلات شانه را درگیر می‌کنند.)

سپس به مدت بیست دقیقه با انجام حرکات قدرتی مانند اسکات با دمبل و پرس با دمبل کل بدن را درگیر کنید. حرکات بالا را ۸ بار بدون وقفه انجام دهید، سپس به مدت یک دقیقه استراحت کرده و ۲ ست دیگر تکرار کنید.

مرحله‌ی بعدی:

۱. اسکات با دمبل

۲. حرکت یک دست با دمبل

و اما حرکات اینتروال:

  • گرم کردن بدن به مدت ۵ دقیقه

  • انجام ۶ تکرار از هر حرکت با وقفه‌ی یک‌دقیقه‌ای‌ تا حدی که ضربان قلب از حد نرمال فراتر برود.

  • پنج دقیقه سرد کردن بدن

– انجام حرکات کششی

و تمام.

exhaustion

ما حرکات کاردیو را آرام انجام نمی‌دهیم. اما این حرکت برای تازی‌کاری که زمان زیادی ندارد خیلی کارآمد نیست. همیشه بااحتیاط ورزش کرده و از انجام حرکات بسیار مشکل خودداری کنید. اما اگر اندام ورزیده‌ای داشته و سالم هستید، شدت تمرینات را افزایش دهید، متغیرها را تعویض کنید و مدل کاهش وزن ثابت خود را متحول کنید.

بدون نظر

نظر دادن