۱۳ راه برای اینکه فرزندانتان نسبت به هم دلبستگی و احساس مسئولیت داشته باشند

از همین امروز شروع کنید

اگر صاحب فرزند هستید می‌دانید که بحث و دعوا بین آن‌ها امری طبیعی و تمام نشدنی است. در حالی که این کاربرای والدین دیوانه کننده است. این بحث و دعواها بین کودکانمان تا حدودی طبیعی و حاکی از سلامت آن هاست. اما مرز بین طبیعی و غیرطبیعی کجاست؟ چگونه می‌توان مطمئن بود که فرزندانمان بالغ شده‌اند و بالاخره به تفاهم خواهند رسید؟ این ۱۳ راه به شما کمک می‌کنند که آن ها را طوری پرورش دهید که نسبت به یکدیگر دلبستگی و احساس مسئولیت داشته باشند.

۱. زود شروع کنید – ساختن رابطه‌ای خوب امری ضروری است

حتی اگر فرزند نوجوان دارید خیلی دیر نیست. اما در صورتی که فرزندتان نوزاد، نوپا و یا کم سن و سال است می‌توان گفت شانس با شماست، و این فرصت استثنایی را دارید که زود شروع کنید. حتماً اهمیت مهربان بودن و کنار آمدن با دیگران را به آن‌ها بیاموزید. البته خودتان هم باید الگوی این رفتار باشید.

۲. «ما بودن» را به فرزندانتان بیاموزید نه «من بودن»

اجازه دهید با این حقیقت روبرو شویم، انسان‌ها ذاتأ خودخواه هستند. که این مسأله امری تقریبأ همیشگی است. بنابراین کاری که والدین باید انجام دهند این است که کودکانشان را از «منیت» دور کنند. به کودکانتان بگویید که آن ها یک تیم هستند، در حقیقت، خانواده یک تیم است. رفتار و گفتار هر عضو از خانواده بر روی دیگران تأثیرگذار است. اگر بارها این مسأله را به آنها یادآوری کنیم بالاخره متوجه خواهند شد.

۳. راهکارهای مثبت و مفیدی که هنگام دعوا کارساز است به فرزندانتان بیاموزید

ابتدا، به خودتان بنگرید. در صورت داشتن اختلاف نظر با دیگران (به ویژه دیگر والدین) چگونه رفتار می‌کنید؟ آیا داد و فریاد می‌کنید؟ یا با آرامش کنار یکدیگر می‌نشینید و به طور منطقی مشکلتان را حل می‌کنید؟ امیدوارم جز دسته دوم باشید. اگر هم نیستید، نیاز دارید روی «مهارت‌های گفتگو» خود کار کنید. هر وقت خودتان یاد گرفتید هنگام بحث با دیگران چگونه رفتار کنید می‌توانید به فرزندانتان هم تعلیم دهید. با کودکانتان صحبت کرده و به آن ها بیاموزید راه های مثبت و درستی برای بیان اختلاف نظرها و گفتگو وجود دارد.

۴. درصورتی که فقط یکی از فرزندانتان کار خوبی را انجام داد همه‌ی‌ آن‌ها را «تشویق» و «تصدیق» کنید

هر وقت یکی از کودکانتان کار خوب و مثبتی را انجام می‌دهد حتمأ از موفقیت‌های همه‌ی آن ها قدردانی کنید. و به آن ها هم بیاموزید به یکدیگر تبریک بگویند. حتی اگر یکی از بچه‌ها نسبت به خواهر یا برادرش موفق نبود، باز هم میتوانید دید مثبتی داشته باشید و او را برای تلاشی بیشتر تشویق کنید. بگویید: آن‌ها بی‌نظیرند، و به همه آن‌ها افتخار می‌کنید.

فرزند

۵. به فرزندانتان بیاموزید برای وسایل و مکان‌های شخصی یکدیگر احترام قائل شوند

حد و مرزهای شخصی برای هر کسی مهم است. معمولأ درگیری و بحث زمانی رخ می‌دهد که این مرزها شکسته شوند. به فرزندانتان بیاموزید گاهی انسان‌ها نیاز دارند که تنها باشند. و یا اگر می‌خواهند اسباب بازی و یا وسیله شخصی یکدیگر را بردارند باید اجازه بگیرند. نباید بدون اجازه به وسایل دیگران دست بزنند.

۶. به فرزندانتان عذر خواهی را بیاموزید

مطمئن هستم همه شما بارها معذرت خواهی‌های بی‌نتیجه‌ای را ازفرزندانتان شنیده اید. میدانم با این مورد آشنا هستید: وقتی که بچه‌ها بعد ازهر کار اشتباهی در حالی که چشم می‌چرخانند فقط لفظی و زیرزبانی میگویند: «ببخشید.» به آن‌ها بیاموزید مستقیم به یکدیگر نگاه کنند و چند بار با صدایی واضح بگویند: «معذرت میخواهم.» تا جایی که کاملأ متوجه شوید که آن‌ها از کار خود متأسف هستند. سپس به آن‌ها بگویید گفتن جملاتی مثل: «ببخشید، معذرت میخواهم و متأسفم» آسان است، اما اگر شخصی از کار خود شرمسار است باید رفتارش هم این را نشان دهد.

۷. مرتب به فرزندانتان متذکر شوید همیشه همه چیز آن طور که آن‌ها می‌خواهند نیست

متأسفانه حتی خیلی از بزرگترها هم این حقیقت که «همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست» را نمی‌دانند. اما اگر این مطلب را زود به کودکانتان بیاموزید در کنار آمدن آن‌ها با یکدیگر کمک خواهید کرد. همان طور که در مورد شماره ۲ به آن اشاره شد «ما بودن» را در آن‌ها تقویت کنید.

۸. خودتان باید الگو رفتار خوب باشید

چیزی را که خودتان درک نکرده‌اید نمی‌توانید تغییر دهید. ممکن است از کودکانتان بخواهید با هم کنار آمده و یکدیگر را دوست داشته باشند، اما اگر این را با رفتارتان به آن‌ها نشان ندهید آن‌ها هرگز یاد نخواهند گرفت. بچه‌ها با عمل بیشتر یاد میگیرند تا با گفتار.

فرزند مسئولیت خانواده

۹. هرگز در محیط خانواده از دیگران «بدگویی» و «عیب‌جویی» نکنید

اگر از همسرتان عصبانی هستید، این موضوع امریست طبیعی که همیشه اتفاق می‌افتد. اما اگر از زن یا شوهرتان به فرزندانتان بدگویی کنید، در واقع عیب‌جویی کردن از دیگران را به آن‌ها آموخته‌اید. سعی کنید همیشه درمورد دیگران مثبت صحبت کنید. حتی اگر با کسی روبهرو شدید که نیازمند تغییر و یا اصلاح شدن است، در این مورد میتوانید بگویید: «می‌دانم شما میتوانی بهتر باشی، یا پیشرفت کنی.» هرگز جلو فرزندانتان از دیگران بدگویی و عیب‌جویی نکنید.

۱۰. به فرزندانتان بیاموزید برای یکدیگر هدیه تولد و یا سال نو بخرند

مطمئنأ اینکه با کودکانتان برای خرید هدیه بیرون بروید وقت‌گیر است. اما درعوض با این کار به آن ها می‌گوییم که به یاد آوردن مناسبت های ویژه خواهر یا برادرشان بسیار مهم است. همچنین، سال نو و یا روز تولد فقط برای هدیه دادن و هدیه گرفتن نیست، برای ابراز محبت و علاقه به یکدیگر است.

۱۱. برنامه‌ای مشخص برای شام خانوادگی تنظیم کنید

داشتن برنامه‌ای منظم برای شام به بچه‌ها کمک می‌کند بیشتر با هم ارتباط برقرار کنند تا همان طور که بزرگتر م‍ی‌شوند با هم دچار مشکل نشوند. وقت شام زمان بسیار خوبی برای گفتگو و ارتباط برقرار کردن است. پس این برنامه را شروع کنید تا همه اعضای خانواده دور هم جمع شوند و در مورد کارها و مسائل روزمره خود با هم گفتگو کنند. به‌علاوه، این برنامه باعث علاقه و احترام بیشتری بین اعضای خانواده خواهد شد.

۱۲. به فرزندانتان بیاموزید یکدیگر را «تحسین کنند»، «در آغوش بگیرند»، و بگویند: «دوستت دارم»

حتی اگر در خانواده‌ای صمیمی و با عاطفه زندگی نمی‌کنید، برای محبت کردن به اعضای خانواده و گفتن جمله «دوستت دارم» هرگز دیر نیست. به کودکانتان بیاموزید با سلام دادن و خداحافظی کردن همراه با بغل کردن یکدیگر و یا استفاده از جملات محبت آمیز احترام و علاقه‌شان را نسبت به دیگران نشان می‌دهند.

فرزند احساس مسئولیت

۱۳. به فرزندانتان متذکر شوید «اگر نباشید» آن‌ها فقط یکدیگر را دارند

نمی‌خواهم تلخ صحبت کنم، اما مرگ یک حقیقت است. اگر آنقدر خوش شانس باشید که چرخه طبیعی زندگی را دنبال کنید می‌بینید که والدین معمولأ قبل از فرزندان می‌میرند. بنابراین، بعد از فوت والدین فرزندان در خانواده تنها خواهند ماند. به آن‌ها یادآوری کنید که داشتن خواهر و یا برادر نعمتی گرانبهاست که هیچ‌کس دیگری در دنیا نمی‌تواند جای آن ها را پر کند. این چیزیست که بسیار ارزشمند است.

همان طور که در ابتدا گفتم هیچگاه برای یاد دادن عشق و محبت به فرزندانتان دیر نیست. اما «تلاشی آگاهانه» از سوی شما چیزی است که لازمه آن بوده و البته ارزشش را نیز دارد

بدون نظر

نظر دادن