۱۱ رفتاری که نباید با کودک خود داشته باشیم

رفتار امروز ما آینده فرزندمان را می‌سازد...

همه ما همیشه بهترین‌ها را برای فرزندانمان می‌خواهیم و دوست داریم تمام چیزهایی که خودمان هیچوقت نداشتیم را تقدیم آنان کنیم. اما گاهی اوقات والدین در نشان دادن مهربانی، پا از گلیم خود فراتر می‌گذارند و این کار عواقب ناخوشایندی در کودکان به‌جای می‌گذارد. قبل از اینکه کنترل اوضاع از دستتان خارج شود به موارد زیر دقت کنید و از انجام آنها خودداری کنید:

۱. با کودک مانند پادشاه یا ملکه برخورد کردن

خیلی مهم است با فرزند خود طوری رفتار کنید که احساس خاص بودن به او دست دهد، اما از دست دادن اقتدار عواقب منفی دارد. نشان‌دادن اقتدار یعنی برای تربیت بهتر، حدومرز و محدودیت تعیین کنید. هر چند مسئولیت دادن به کودکان کار مهمی است اما وظیفه شما به عنوان والدین این است که برای انجام وظایفشان آنها را راهنمایی کنید و باعث موفقیتشان شوید.

۲. مقدار خیلی زیادی پول به کودک دادن

پول وسیله است نه زینت. هر چه زودتر مفهوم پول را به فرزندان خود بیاموزید برایشان بهتر است. با اینکه در این دوره و زمانه همه چیز به وفور یافت می‌شود و برای داشتن هر چیزی راه‌های زیاد آسانی وجود دارد، والدین باید این موضوع را مدیریت کنند. کودکان در سنین کم نمی‌توانند داشتن مقدار زیادی پول یا دریافت جواهرات گران‌قیمت به عنوان هدیه را درک کنند. این کار باعث می‌شود در آینده قدردان هیچ چیز نباشند.

بیشتر بخوانید: ۷ حقیقتی که کودکان شما باید درباره پول بدانند

۳. مانع کار کردن کودک شدن

کار برای زندگی ضروری است. هر فرد بزرگسال مسئول، برای تأمین نیازهای زندگی باید کار کند. آموزش این موضوع به فرزندان برای موفقیتشان در آینده مفید است. شاید بخواهید از فرزندتان در انجام کاری دشوار محافظت کنید اما آموزش ضرورت کار، بیشتر از اینکه جان یا سلامتی‌اش را به‌خطر بیندازد، در آینده از او مراقبت می‌کند. زمانی که فرزندتان برای ورود به دانشگاه تلاش می‌کند انتظارات خود را به او بگویید. بگذارید قدردان چیزهای باارزشی که بدست می‌آورد باشد و بخاطرشان احساس غرور کند.

۴. تشویق کودک به بخشنده نبودن

دریافت کردن و بخشیدن جزئی از روند زندگی است. چیزی می‌دهید و در مقابل چیزی دریافت می‌کنید. جلوی فرزندتان را نگیرید، بگذارید در کارهای مختلف و خیریه‌ها داوطلب شود.

۵. ملزم نکردن کودک به حق‌شناس بودن

شاید احساس کنید فرزندتان شایسته هر چیزی که تاکنون دریافت کرده، می‌باشد و مدیون هیچکس نیست. اما اینکار روح قدردانی را در او برنمی‌انگیزاند. کلماتی مانند «ممنونم»، باعث می‌شوند کودک اهمیت چیزهایی که دریافت می‌کند را درک کند.

۶. هدیه دادن به دلایل اشتباه

اگر به‌خاطر اسباب‌بازی‌های قدیمی حوصله فرزندتان سر رفته و شما مجبورید اسباب بازی جدیدی برایش بخرید تا دیگر غرغر نکند، دارید به دلیل اشتباهی به او هدیه می‌دهید. والدین باید زمانی به فرزند خود هدیه بدهند که کودک نشان دهد لیاقت آن را دارد و به اندازه کافی می‌تواند مسئولیت نگهداری و مدیریت استفاده از آن وسیله جدید را به عهده بگیرد.

کودک
cde.3.elcomercio.pe

۷. در برابر فرزند خود مانند کودکی لوس رفتار کردن

از والدین انتظار می‌رود الگوی خوبی برای فرزندان باشند. بچه‌ها باید روحیه مسئولیت‌پذیری، استواری و باملاحظگی را در ما ببینند. والدین نباید در مورد هر چیزی در حضور فرزندان شکایت و غرغر کنند.

۸. شکست در ایجاد حدومرز

به‌طور طبیعی بچه‌ها دوست دارند شما لوسشان کنید و نازشان را بکشید. اما به‌عنوان والد چنین وظیفه‌ای ندارید. با این حال اطمینان حاصل کنید که به فرزندتان یاد داده‌اید خوب رفتار کند و دوست داشتنی باشد. بدین منظور باید حدومرز و محدودیت مشخص کنید و اگر نه، فرزندتان بی‌ادب و گستاخ بار می‌آید.

۹. آزاد گذاشتن کودک در سرِ خود عمل کردن

والدین باید درمورد چیزهایی که باید در اختیار فرزندشان قرار دهند و چیزهایی که نباید به آنها بدهند، مراقب باشند. بین خواستن اسباب بازی جدید و داشتن آبنبات تفاوت وجود دارد. وظیفه شماست که تصمیم بگیرید کدامیک را آنطور که می‌خواهند می‌توانند استفاده کنند و کدام یک را نباید داشته باشند.

۱۰. جلوگیری از برقراری ارتباط‌هایی که باعث پیشرفتشان می‌شود

قرار نیست اجازه دهید فرزندتان با هر کودک لوسی در ارتباط باشد. گاهی اوقات بردن بچه‌ها به جمع بزرگتر‌هایی که اطلاعات هوشمندانه‌ای بین‌شان رد و بدل می‌شود بسیار برای آنها مفید خواهد بود. بگذارید فرزندتان حُسن قدردان بودن را درک کند. افرادی که در کارهای داوطلبانه شرکت می‌کنند را به منزلتان دعوت کنید. سرکوب کردن بچه‌ها در روابط ناسالم آنان را لوس بار می‌آورد.

۱۱. مسئولیت‌پذیر بار نیاوردن بچه‌ها

فرزند شما باید برای هر کاری که انجام می‌دهد مسئول باشد. بی‌تردید بچه‌ها مرتکب اشتباه می‌شوند اما اگر به آنان مسئول بودن را آموزش ندهیم اهمیت درس گرفتن از اشتباهات خود را درک نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

بدون نظر

نظر دادن