۱۰ واقعیت ضروری که شاید درباره ضدآفتاب ندانید

آسیب‌های نور آفتاب را جدی بگیرید...

در دنیای امروز لازم است واحدی به نام مراقبت پوست در تمام دانشگاه‌ها تدریس شود و امتحان میان‌ترم آن را فقط از موضوع ضدآفتاب بگیرند، زیرا هر سال که گروه فعالان محیطی (EWG) دوره راهنمای ضدآفتاب را برگزار می‌کنند، موارد جدید زیادی یاد می‌گیریم.

این گروه در سال جاری فهرستی از بهترین و بدترین ضدآفتاب‌ها را ارائه داده است. این سازمان صدها محصول را بررسی کرده و مواد اولیه آن را از نظر سلامت مورد بررسی قرار داده است (موادی مانند مواد مخرب هورمونی و آلرژی‌زا) و به هر محصول درجه‌ای از سمیت اختصاص داده‌اند، به طوری که عدد یک به بهترین محصول تعلق دارد.

به دلیل اینکه هیچکس نمی‌خواهد بدون شناخت، لایه‌ای کرم روی پوستش بگذارد یا تمام تابستان را در خانه سر کند، گراف مواردی کلیدی را که باید درمورد محصولات ضدآفتاب بدانید از زبان سونیا لانر، محقق ارشد EWG، ذکر می‌کند:

۱. احتمالاً به اندازه کافی کرم ضدآفتاب روی پوستتان نمی‌گذارید

ضدآفتاب‌های معدنی مانند زینک اکسید و تیتانیوم دی‌اکسید ظاهر غلیظی دارند به همین دلیل افراد تصور می‌کنند به مقدار کافی از کرم روی پوستشان گذاشته‌اند درحالیکه اینطور نیست. هنگام استفاده از این مصولات مطمئن شوید که پوست را به‌خوبی پوشانده‌اید. سازمان سرطان پوست اعلام کرده حدود ۳۰ گرم از کرم برای هر دو ساعت لازم است. باید نصف یک تیوب کرم را در روزی آفتابی کنار ساحل تمام کنید.

۲. مراقب اُکسی بنزون باشید

لاندر می‌گوید استفاده از مواد فیلترکننده اشعه ماوراء بنفش در ضدآفتاب‌ها بسیار معمول است اما این مواد، مخرب هورمونی و آلرژی‌زا نیز هستند. گروه او در ۷۰% ضدآفتاب‌های غیر معدنی که امسال بررسی کردند این مواد را پیدا کرده‌اند. بهتر است از ضدآفتاب‌های معدنی مانند زینک اکسید و تیتانیوم دی‌اکسید استفاده کنید که از مواد اولیه سالم‌تری ساخته شده‌اند.

۳. اس‌پی‌اف خیلی بالا (بالای ۵۰) کاملاً گمراه‌کننده است

لاندر و همکاران شیمی‌دان او معتقدند این محصولات به هیچ عنوان محافظت بیشتر در برابر آفتاب ندارند بنابراین مردم بدون اینکه بدانند خود را می‌سوزانند. آنها امسال ۶۱ محصول مدعی اس‌پی‌اف ۷۰ یا بالاتر و ۱۵ آگهی از اس‌پی‌اف بالای ۱۰۰ پیدا کردند. حتی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده «اطلاعات کافی در دست نیست که نشان دهد ضدآفتاب با اس‌پی‌اف بالاتر از ۵۰ محافظت بیشتری داشته باشد.» تا اینجا بهترین محدوده برای اس‌پی‌اف، ۳۰ تا ۵۰ است.

۴. شاید استفاده از اسپری ضدآفتاب آسان‌تر باشد اما خطرناک‌تر هم هست

زیرا احتمال اینکه به میزان کافی ضدآفتاب برای محافظت کامل در برابر آفتاب استفاده کنید کم‌تر شده و همچنین موا معدنی و شیمیایی هواُبرد موجب ریسک تنفسی خواهند شد.

۵. از ضدآفتاب حاوی ویتامین آ استفاده نکنید

بسیاری از ضدآفتاب‌ها حاوی ویتامین آ هستند که آنتی‌اکسیدان مرطوب کننده بوده و سابقه کاربرد طولانی در محصولات ضد پیری دارد و در بسیاری از کرم‌های صورت استفاده می‌شود. اما براساس تحقیقاتی که انجام شده این ویتامین با نور خورشید فعل و انفعال خوبی نداشته و ممکن است سبب ازدیاد زخم‌ها و تومورهای سرطانی در پوست شود. مواد شناخته شده در این مورد شامل رتینول، رتینیل پالمیتات، استات رتینیل یا لینولیت رتینیل هستند.

۶. از ضدآفتاب‌های تاریخ گذشته استفاده نکنید

حتماً به تاریخ روی ضدآفتاب توجه کنید. ضدآفتاب‌ها اغلب تا دو سال قابل استفاده هستند، البته اگر پلمپ درب آن را باز نکرده باشید. باز کردن آن به معنای استفاده کردن یا دور انداختن کرم است. همچنین نگه داشتن ضدآفتاب در خودرو، سبب تسریع روند جداسازی و خشکی آن شده و اثرگذاری را از بین می‌برد.

۷. ضدآفتاب باید در برابر اشعه UVA نیز از پوست شما محافظت کند

اکثر ضدآفتاب‌ها فقط دربرابر اشعه UVB محافظت می‌کنند زیرا این اشعه سبب سوختگی می‌شود. اما ضدآفتاب شما باید با اشعه مخرب UVA نیز مبارزه کند. این اشعه پوست را نمی‌سوزاند بلکه مستقیم از آن عبور کرده و به شکلی موذیانه به تخریب غشاء میانی پوست مشغول می‌شود. جاییکه سلول‌های جدید پوستی به همراه الاستین و کلاژن تولید می‌شوند. نتیجه چیست؟ لکه‌های پوستی، چروک، شلی پوست و نظیر اینها در آینده‌ای نه چندان دور. موادی نظیر زینک اکسید و تیتانیوم دی‌اکسید از پوست دربرابر هردو اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند. به گفته لاندر، آووبنزون و مکسوریل نیز به همین‌گونه هستند.

ضدآفتاب
www.demotivateur.fr

۸. ضدآفتاب‌هایی با عنوان «ورزشی» یا «مقاوم در آب» می‌توانند فریب‌دهنده باشند

FDA به شرکت‌ها اجازه نمی‌دهد از عناوین «ضد آب» یا «ضد عرق» استفاده کنند بنابراین این کار شیوه‌ای خلاقانه برای اضافه کردن آنها به ویژگی‌های ضدآفتاب است. اگر شرکت‌ها از عبارت مجاز «مقاوم در آب» استفاده کنند باید ذکر کنند که ماندگاری کرم ۴۰ تا ۸۰ دقیقه است. اما لاندر معتقد است که حتی در اینصورت هم تعیین دقیق این معیار غیرممکن است. او می‌گوید باید به محض بیرون آمدن از آب، خشک کردن پوست با حوله یا حداقل هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را تمدید کرد.

۹. مرطوب‌کننده‌ها معمولاً محافظت کمتری در برابر UV دارند

اس‌‌پی‌اف در مرطوب‌کننده‌ها در طول روز ماندگار نیست پس اگر در معرض نور خورشید هستید از ضدآفتاب‌های واقعی استفاده کنید.

۱۰. تصور غلط جلوگیری از سرطان پوست تنها با استفاده از کرم ضدآفتاب

متأسفانه اینطور نیست. در واقع هیچ محافظ کاملی وجود ندارد و ملانوما (نوعی تومور پوستی) در ۳۵ سال گذشته سه برابر شده است. لباس‌های ضدآفتاب گزینه‌های مناسبی برای محافظت از پوست هستند. در سفر بعدی خود به ساحل می‌توانید از چادرهای پارچه‌ای UPF استفاده کرده و از روز آفتابی خود لذت ببرید.

بدون نظر

نظر دادن