کپسول خوراکی، جایگزینی برای آمپول‌

دیگر نیازی به ترس نیست...

با توجه به طبیعت بدن انسان، داروهای معین، شکل مصرف خاص خود را دارند. برخی داروهای زیستی مانند انسولین، انواع پادتن‌ها، و واکسن‌ها در صورت مصرف خوراکی مؤثر نبوده و می‌بایست به صورت تزریق به بدن انتقال یابند. با این حال چنین رویه‌ای در حال تغییر است. یک سیستم جدید انتقال دارو بروی خوک‌ها آزمایش شده است که ماده مورد نظر را به صورت مستقیم و از طریق یک کپسول خوراکی حاوی سوزنهای بسیار ریز به بافت‌های معده و روده وارد می‌کند. این تحقیق توسط «جیووانی تراورسو» و «کارل شولهمر» از دانشگاه «ام‌آی‌تی» انجام شد و در مجله علوم دارویی (Journal of Pharmaceutical Sciences) به چاپ رسید.

طبق گفته تراورسو این سیستم می‌تواند به نیاز بیمار به تزریقات عمیق و زیرپوستی پاسخگو کند. ویدیو مربوط به عملکرد این کپسول را در انتهای همین مطلب مشاهده کنید.

نمونه نخستین این وسیله یک کپسول «اکریلیکی» با اندازه ۲×۱ سانتیمتری است که با انداز‌ه‌ای در حدود یک قرص مولتی ویتامین بزرگ به صورت خوراکی مصرف می‌شود. این کپسول به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند از دارو در زمان گذر از سیستم گوارشی محافظت کند. زمانی که کپسول به مقصد رسید حل می‌شود و مخزن دارو را که با سوزن‌های بسیار ریز پوشیده شده است رها می‌سازد. سوزن‌ها در حالت انقباض بافت روده به آن نفوذ کرده و دارو را انتقال می‌دهند.

درحاضر آزمایش فقط با انسولین انجام شده است. بااین حال محققان بر این باورند که این سیستم جدید انتقال دارو حتی می‌تواند با پادتن‌های مورد استفاده در درمان سرطان و نیز اختلالات خودایمنی من جمله التهاب مفاصل و بیماری کرون (عدم جذب مواد غذایی در سیستم گوارش) بهتر عمل کند. طبیعت این معالجات با شیوه خوراکی سازگار نیست و بنابراین راه را برای استفاده از روشهای تهاجمی‌تر مانند تزریق به عنوان بهترین شیوه انتقال دارو باز می‌گذارد.

کارل شولهمر در اینـباره می‌گوید: «اندازه بزرگ این داروهای زیستی از لحاظ مولکولی، آنها را غیرقابل جذب می‌سازد و حتی پیش از جذب شدن، دارو در سیستم گوارش توسط آنزیم‌ها و اسیدها تجزیه و غیرفعال می‌شود.» کپسول محافظ دارو از تجزیه شدن آن جلوگیری می‌کند تا دارو بتواند توسط سوزن‌های ریز مورد استفاده قرار گیرد. درون روده چیزی به عنوان «گیرنده درد» وجود ندارد و انتقال دارو به این شیوه دردناک نیست. محققان معتقدند که سوزن‌ها به بافت روده هم صدمه‌ای وارد نمی‌کنند. با این همه، گروه در تلاش است که عملکرد این سیستم را از طریق ساختن سوزن‌ها از مواد تجزیه پذیرتر بهبود بخشند.

این سیستم علاوه بر امنیت دارای کارایی هم هست. در زمان استفاده از کپسول برای انتقال دارو به خوک‌ها، محققان دریافتند که سطح قند خون سریعتر و مؤثرتر از زمان استفاده از تزریق سنتی تنظیم شده است. تراورسو در مورد حرکت مواد پس از دریافت دارو نیز چنین توضیح می‌دهد:

«حرکت مواد بسیار بهتر و سریعتر از آنچه در تزریقات زیرپوستی دیده می‌شود، آغاز ‌شده و نهایتاً عمل‌ می‌کنند. این سیستم خصوصاً برای مولکول‌هایی با جذب سخت، انتقال مؤثرتری را به همراه خواهد داشت.»

اگر به جدیدترین و عجیب‌ترین اکتشافات و نیز تازه‌های دنیای فناوری به زبان پارسی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به بخش «تکنو‌گراف» بزنید.

بدون نظر

نظر دادن