کوکی آبنباتی

عالی و خوشمزه...

مواد لازم:
 • کره                   ۱۵۰ گرم
 • خاکه قند              ۶۰ گرم
 • تخم‌مرغ              ۱ عدد
 • وانیل                   یک چهارم ق چ
 • پودر کاستارد          ۴۰ گرم
 • آرد                     ۲۸۰ گرم
 • بیکینگ پودر         یک چهارم ق چ

کوکی آبنباتی

 این کوکی در دو مرحله آماده میشه مرحله اول درست کردن خود کوکی یا بیسکویته و مرحله بعدی درست کردن آبنباته. همین‌طور که توی مواد اولیه میبینید مواد این کوکی خیلی شبیه بیسکویته قبلیه فقط کمی شیرینیش کمتره که به علت اضافه کردن آبنبات در مرحله بعدیه که جبران میشه و همان مقدار آرد که کم شده جاش پودر کاسترد اضافه شده که این پودر رو از تمام لوازم قنادی‌ها می‌تونید تهیه کنید و به علت وجود این پودر خمیر لطیف‌تر و رنگش زردتر می‌شود. مراحل تهیه هم مثل بیسکویت قبلیه کره نرم شده رو داخل همزن ۲دقیقه زده بعد، خاکه قند رو اضافه کرده و سپس تخم‌مرغ و وانیل رو اضافه کرده تا مواد مخلوط شوند. حتماً رسپیه بیسکوست ساده رو بخونید. سپس پودر کاسترد، آرد مخلوط شده با بیکینگ پودر رو اضافه کرده و خمیر بدست آمده رو روی یک سطح آردپاشی شده کمی ورز میدیم تا صاف و یک‌دست شود که این مرحله در بیسکویت قبلی نبود و در آخر به مدت ۱۵ دقیقه در یخچال استراحت می‌دهیم.
کوکی آبنباتی
فر رو با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. خمیر رو روی سطح آردپاشی شده باز کرده و اول با یه کاتر گرد بزرگ قالب زده و خمیر قالب زده رو به سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده شده منتقل کرده و سپس با کاترهای کوچک قالب زده و روی بیسکویت‌ها اشکال مختلف رو ایجاد کرده؛ اگر تمام مراحل قالب زدن رو چه قالب اصلی، چه قالب‌های کوچک‌تر قبل از انتقال به سینی انجام بدید بیسکویت فرم‌شو از دست میده. من تو عکس‌ها براتون نشون دادم که حتماً اول قالب اصلی رو بزنید، سپس منتقل کنید به سینی فر و بعد کاترهای کوچیک رو روی همون سینی بزنید و با شی نوک تیز مثل چاقو (من از کاتر نامه بازکن استفاده می‌کنم) خمیر اضافه رو خارج کنید.
کوکی آبنباتی
در عکس پایین سمت راست میبینید که دو تا بیسکویت اول درست قالب نخورده یکیش کاملاً از حالت دایره خارج شده چون تمام بیسکویت‌ها یک‌جا و قبل از انتقال به سینی قالب زده شده و بیسکویت دیگه هم یه قسمتش قالب نخورده یعنی بطور مساوی تقسیم بندی انجام نشده و بیسکویت سوم که قالب‌ها روی اون هستند صحیح‌ترین روش هستش. اینم یه عکس از نزدیک از قالب‌هایی که می‌تونید استفاده کنید.
کوکی آبنباتی
سینی رو به مدت ۱۰ دقیقه در فر می‌گذاریم تا بیسکویت‌ها پخته شوند، بعد از خنک شدن بیسکویت‌ها، اونا رو داخل سینی که با فویل پوشانده شده و روی فویل رو چرب کرده‌اید؛ می‌چینیم و با آبنبات‎های آماده شده داخل اشکال رو پر می‌کنیم.
کوکی آبنباتی
مواد لازم آبنبات:
 • شکر                       ۱۰۰ گرم
 • آب                           ۳ ق غ (۴۵ میلی‌لیتر)
 • آبلیموی تازه               ۱ ق چ
 • رنگ خوراکی دلخواه

کوکی آبنباتی

شکر و آب و آبلیموی تازه رو روی حرارت می‌گذاریم، اجازه میدیم شکر با حرارت ملایم حل بشه ولی نجوشه و برای مخلوط کردن شکر می‌تونید چند بار ظرف رو بچرخونید تا به حل شدن شکر کمک کنید. بعد از این‌که شکر حل شد میبینید حباب‌هایی ته ظرف ظاهر میشه. زمان میدیم تا مواد به جوش بیاد و حباب‌ها به سطح ظرف بیاد و در نهایت رنگ اون طلایی بشه از روی حرارت برداشته.

کوکی آبنباتی

و داخل سه ظرف جداگانه ریخته و رنگ‌های خوراکی مجاز رو اضافه کرده برای رنگ زرد من از اسپری زعفران استفاده کردم، خوب رنگ‌ها رو مخلوط کرده؛ آبنبات آماده شده رو با قاشق داخل اشکال ریخته، اگر در حین کار آبنبات سفت شد برای ۴-۵ ثانیه داخل ماکروفر گذاشته و بیسکویت‌ها رو به همین حالت، تا دو ساعت قرار میدیم تا آبنبات‌ها کاملاً سفت شود. سپس از فویل جدا کرده. دقت کنید، اگر فویل رو از قبل چرب نکرده باشید به هیچ وجه بیسکویت جدا نشده و برای جدا کردن بیسکویت رو نکشیده بلکه به آرومی فویل رو از بیسکویت جدا می‌کنیم.

کوکی آبنباتی

چون به نظر خودم خیلی خوشگل شدن یه نما هم تو محیط باز ازشون عکس گرفتم.

کوکی آبنباتی

بدون نظر

نظر دادن