چهره واقعی افراد مهم تاریخ چگونه بوده است؟

تفاوت از واقعیت الآن تا واقعیت تاریخ...

آیا شبیه‌بودن چهره‌های تاریخی به بازیگرانی که بسیار شبیه به آنان بوده‌اند برای شما هم جالب است؟ گاهی کوچک‌ترین جزئیات هم می‌تواند در اهمیت چهره‌های تاریخی و نقش آنان در تاریخ تغییر ایجاد کرده و این شخصیت‌ها را به‌ شخص دیگری تغییر دهند.

به این موضوع اعتراف داریم که گاهی کارگردانان کارهایی را با توجه به صحت تاریخی هر چهره‌ی یا شخصیتی از چهره‌های تاریخی تولید می‌کنند. اگرچه که، استعداد بازی افرادی که نقش شخصیت‌های تاریخ را ایفا کرده و حرفه‌ای بودن تمام اعضای تیم می‌تواند به تولید از این دست فیلم‌های بسیار موفق منجر شود.

خشایار شاه اول در فیلم ۳۰۰

بازیگر این نقش: رودریگو سانتورو

۱

تصویر تاریخی پادشاه ایرانی، خشایار شاه اول بسیار مبهم است. برخی از تاریخ‌دانان بر این باورند که او فردی ضعیف و متعصب، خودبزرگ‌بین و مغرور بوده در حالی‌که افراد این فرمان‌روا  را به چشم فردی عاقل و جنگ‌جویی کارکشته می‌نگریستند. به‌نظر می‌رسد که در فیلم، تلاش بر این بوده که هر دو تصویر از شخصیت خشایار شاه به نمایش در بیاید. اگر چه این کار کافی نبود، آن‌ها این پادشاه را با پوششی سوال‌برانگیز به تصویر کشیدند.

اسکندر سوم مقدونی در اسکندر کبیر

بازیگر این نقش: کالین فارل

۲

منتقدین به نادرستی‌های تاریخی بسیار جدی در این فیلم اشاره نمودند. به علاوه این‌که، بر اساس چهره‌ی اسکندر، تصویر کولین فارل با سیمای اصلی اسکندر تفاوت جزئی دارد. این‌طور فکر نمی‌کنید؟

سالوادور دالی جوان در خاکستر کوچک

بازیگر این نقش: رابرت پتینسون

۳

اگرچه در واقعیت پتینسون شباهت زیادی به دالی ندارد اما بازیگر این نقش تمام تلاش خود را کرد تا این نقش را به بهترین شکل ایفا کند. تصویری عالی، غیرعادی و هوشمندانه از این بازیگر.

پادشاه لئونیداس در ۳۰۰

بازیگر این نقش: جرارد باتلر

۴

تاریخ‌دانان بر این باورند که پادشاه اسپارتا، لئونیداس اول، در حقیقت اقدام قابل توجهی در ۱۰ سال سلطنت خود نداشته و تنها در جنگ گذرگاه ترموپیل بین ایرانیان و رومیان به‌صورت سلحشورگونه‌ای کشته شده است. بنابراین اگر کارگردان این فیلم نمایش هوشمندانه‌تری از تاریخ را در نظر داشت بهتر بود که شخصیت لئونیداس را بیش‌از حد شجاع و حماسه‌ساز به تصویر نمی‌کشید.

امپراطور کومودوس در گلادیاتور

بازیگر این نقش: واکین فونیکس

۵

واکین فونیکس شبیه به چهره‌ی اصلی تاریخی نیست. با این تفسیر، این فیلم تصویر نادرستی از کشورداران روم را به نمایش در می‌آورد. واقعیت این است که کومودوس مقام ۱۳ ساله‌ای در روم داشته، درحالی‌که در فیلم سلطنت ۲ ساله‌ای از او را می‌بینیم که چندان هم تاثیرگذار نیست. حتی امپراطور کومودوس در جنگ‌های گلادیاتور هم شرکت داده می‌شود درحالی‌که، هیچ‌وقت خطری زندگی و سلامت او را تهدید نمی‌کند.

ویلیام والاس در شجاع‌دل

بازیگر این نقش: مل گیبسون

۶

شجاع‌دل برای ۱۰ بار نامزد دریافت جایزه‌ی جشنوارههای گوناگون شده و ۵ بار هم موفق به کسب این جوایز گشته است. اگرچه که تاریخ‌دانان بی‌دقتی‌های نمایشی تاریخی را در این فیلم پیدا کرده‌اند. برای مثال، شخصیت متفاوت گیبسون، در واقع ویلیام والاس شوالیه‌ای اسکاتلندی بوده و از خانواده‌ی اشرافی به ثمر رسیده است. و دوباره، نمی‌توانیم بگوییم که بسیار شبیه بوده ‌است.

ژان‌دارک در پیام آور

بازیگر این نقش: میلا یوویچ

۷

باوجود توجه لوک بیسون به جزئیات، سیمای ظاهری ‘خووان’ در فیلم بحث‌برانگیز است. اما میلا جووویچ به‌شکل ساده‌ای در این فیلم جذاب است.

شاه آرتور در فیلم آرتورشاه

بازیگر این نقش: کلایو اون

۸

شخصیت اصلی در این فیلم تفاوت چشم‌گیری با رهبر افسانه‌ای بریتانیا دارد. به‌علاوه این‌که، باتوجه به نظر منتقدین، فیلم آرتورشاه بی‌دقتی‌های تاریخی فراوانی را در خود جای داده است.

هنری هشتم در تودورها

بازیگر این نقش: جاناتان ریس مِیِرز

۹

همان‌طور که تصویر اصلی پادشاه هنری هشتم انگلستان را می‌بینید، او بسیار درشت‌اندام‌تر از بازیگر نقش خود در فیلم تودورها می‌باشد.

کلئوپاترا، آستریکس و اوبلیکس در فیلم ماموریت کلئوپاترا

بازیگر این نقش: مونیکا به‌لوچی

۱۰

کلئوپاترا به‌سادگی قلب دیکتاتور رومی، سزار و جانشینش، مارک آنتونی را ربود. اتفاقی که نشان می‌داد چرا این پادشاه بر این باور بود که آخرین فرعون مصری وابسته به بطلمیوس به‌شدت زیبا بود. اما این موضوع حقیقت دارد که، کلئوپاترا کوچک بوده و زیاد هم زیبا نبوده است. اگر ملاک ما تنها زیبایی باشد، ویوین لی، سوفیا لورن، الیزابت تیلور و مونیکا به‌لوچی، همگی شانس بازی کردن در نقش کلئوپاترای تاریخی را داشتند.

بدون نظر

نظر دادن