چرت زدن‌ها وابسته به نور ماه کم و زیاد می‌شوند؛ خواب سبک با ماه کامل.

دانشمندان در مجله current biology اظهار کردند اکثر مردم در چهار شبی که در چرخه قمری ماه کامل است نسبت به سایر شب‌ها خواب سبک‌تری دارند. نویسندگان این مقاله تحقیقی می‌گویند ممکن است انسانها ساعتی درونی داشته باشند که از سیستم قمری پیروی می‌کند، بسیار شبیه به ساعت‌های شبانه‌روزی که با طلوع و غروب خورشید تنظیم می‌شوند.

«کریستین کجوشن» استاد دانشگاه باسِل در سوییس و همکارانش اطلاعات مربوط به خواب ۳۳ تن از افراد را که برای چندین سال جمع‌آوری کرده بودند دوباره مورد بررسی قرار دادند. هر کدام از این افراد چند روز را در تخت خواب‌های تعبیه شده به پهلو و با نور کم خوابیدند. محققین دریافتند در شب‌هایی که ماه کامل است برای این افراد فرایند به خواب رفتن ۵ دقیقه بیشتر طول می‌کشد، همچنین آنها بطور میانگین ۲۰ دقیقه کمتر خوابیده و خواب سبک‌تری نیز دارند.

این تیم از کشف این تأثیر امواج قمری هیجان زده شده و حتی کجوشن در ابتدا نسبت به منتشر کردن این یافته‌ها تمایلی نداشته است. به گفته او «اگر شما مطالب مربوط به امواج قمری را منتشر کنید، دیوانه محسوب خواهید شد و دیگر شما را به‌عنوان محقق خواب جدی نمی‌گیرند.» اما سایر محققین این کار صورت گرفته را تحسین می‌کنند. «کِنت رایت» محقق خواب در دانشگاه کلورادو بولدر می‌گوید: «این آزمایش در شرایط کاملاً آزمایشگاهی صورت گرفته است و این اولین مطالعه آزمایشگاهی بروی خواب انسان است.»

نتیجه آزمایش نیاز به تفسیر و توضیح برای علت آن است. به گفته کجوشن: «تأثیرات گرانشی ماه برای تحت تاثیر قرار دادن بدن انسان بسیار ضعیفند.» نظریه‌ی او این است که بدن انسان ساعتی درونی دارد که با حالت‌های محوری ماه تنظیم می‌شود. «دیوید دینجز» محقق خواب در دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: «دلیل ممکن دیگر این است که شاید در معرض نور قرار گرفتن شرکت‌کنندگان در این آزمایش قبل از این مطالعه به اندازه کافی بروی ساعت شبانه‌روزی آنها تأثیر گذاشته که خواب آنها را به هم می‌ریزد.» ساعات شبانه‌روزی بدن انسان به نور در شب حساسند، بنابراین نور بیش از حد ماه قبل از آزمایش ممکن است ساده‌ترین توضیح برای نتیجه این آزمایش باشد.

برای دانشمندان مسلم نیست که ساعت درونی انسان با امواج قمری تنظیم شود، در حالیکه بسیاری از موجودات دریایی برای پیگیری امواج دریا و جزر و مد دارای ساعت درونی تنظیم شده‌ای با ماه می‌باشند. دیوید دینجز می‌گوید: «با ما همراه باشید، تحقیقات بیشتری برای فهمیدن حقیقت در اینـباره انجام خواهد شد.»

بدون نظر

نظر دادن