چرا گربه‌ها اینقدر از خیار می‌ترسند؟

گربه هست دیگر...

گربه‌ها حیوانات بسیار کنجکاوی هستند. البته ما هم نسبت به آنها همین حس را داریم و به همین خاطر در مقاله قبل در مورد چشم‌های آنها صحبت کردیم. به هر صورت تحقیقات اخیر نشان داده است که ما انسان‌ها در نگاه این شیرهای کوچک چیزی به‌جز صاحب‌خانه‌هایی بی‌استفاده، گربه‌هایی بدون مو و حتی زباله‌هایی بی‌ارزش نیستیم. با این حال به تازگی در دنیای اینترنت پرده‌ای دیگر از اسرار این دوستان مرموز برداشته شده است که گراف درباره آن توضیح می‌دهد: ترس دیوانه‌وار گربه‌ها از خیار…

دانلود مستقیم ویدئو با حجم ۲۲ MB

همانطور که در ویدئوی بالا تماشا کردید، زمانی که گربه‌ها مشغول غذا خوردن یا سرگرم به کار دیگری هستند، صاحب‌شان خیاری سبز و بزرگ پشت سر آنها قرار می‌دهد. به محض اینکه گربه‌ها سر خود را برگردانده و خیار را می‌بینند، عقل‌شان را از دست داده، به هوا می‌پرند و در نهایت پا به فرار می‌گذارند. در بعضی دیگر از تصاویر، گربه‌ها با کنجکاوی خاصی به خیار خیره می‌شوند و منتظر اولین حرکت از سوی آن هستند.

اما هنوز هم سؤال ما بی‌پاسخ است: کجای این خیار باعث ترس گربه‌ها می‌شود؟

پیش از هر چیز باید در مورد ویدئوی بالا نکته‌ای یادآور شویم؛ هیچ‌کدام از گربه‌ها از فاصله دور خیار را ندیدند تا به سمتش حرکت کرده و بهتر آن را درک کند. بنابراین شاید غیرمنتظره بودن چیزی مانند خیار پشت سرشان تنها عامل ترس آنها باشد نه خود خیار. گفته‌های دکتر راجر ماگفورد، متخصص رفتارشناسی حیوانات را در اینباره با هم می‌خوانیم:

«به نظر من چنین واکنشی به دلیل تازگی یعنی غیرمنتظره بودن یک جسم ناآشناست که به‌صورت پنهانی پشت سرشان قرار گرفته است، آن هم درست زمانی که مشغول غذا خوردن بودند.»

گربه‌ها به طور غریزی به هر چیزی که سریع حرکت کند، صدای بلند تولید کرده یا نور غیر منظم (مانند لیرز اسباب‌بازی) ایجاد کند واکنش نشان می‌دهند. این ویژگی تنها مختص آنها نیست، بلکه تمامی حیوانات زمانی که چیزی را به درستی درک نکنند پاسخی مشابه می‌دهند. نگاهی به خودمان هم بیاندازیم. فرض کنید غرق در مطالعه کتاب مورد علاقه خود هستید. بعد از ۴۰ دقیقه احساس تشنگی می‌کنید و باید به آشپزخانه بروید. به محض اینکه سرتان را برمی‌گردانید تا به طرف در بروید یک قورباغه بزرگ روی دمپایی خود می‌بینید. چه واکنشی نشان می‌دهید؟ البته خود من به عنوان مترجم این متن، زیاد مشکلی با چنین اتفاقی نخواهم داشت چون همیشه بطری آب با خودم دارم و از دمپایی رو فرشی هم استفاده نمی‌کنم. در ضمن درِ اتاق من رو‌به‌روی میزم هست، بنابراین نیازی به برگرداندن سر خود هم نمی‌بینم.

grumpy-graph
zazzle.com

ماگفورد در ادامه می‌گوید:

«گربه‌ها باید به چیزهایی که نمی‌شناسند مشکوک باشند، چرا که این جسم ناشناخته می‌تواند مار یا هر دشمن دیگری باشد. پس فرقی نمی‌‌کند اگر به‌جای خیار از ماهی پلاستیکی، عنکبوت اسباب‌بازی یا ماسک صورت انسان استفاده کنیم.»

درخواست گراف از شما:

حیوانات را دوست داشته باشید.

آزادی حق هر جانوری است.

لطفاً از قفس استفاده نکنید.

8 نظر

  • سلام دوست عزیز، جالبه یکی از دوستان من همین کار شما رو انجام داده بود و نتیجه برعکس شد. گربه بیچاره با دیدن موز چنان فرار کرد که انگار سگ دیده اما خیار رو محل نداد. البته یه نکته به ذهنم رسید اونم اینکه قدرت حافظه گربه چقدر هست. ینی اگر شما خیار رو اول نشون میدادی و بعد موز یا برعکس آیا این تصویر توی ذهنش میمونه یا نه؟

   برای همین یه تحقیق انجام دادم و در مورد حافظه گربه اطلاعات جالبی به دست آوردم. اول از همه اگر روی لینک زیر کلیک کنی مغز گربه رو میبینی که حدود ۳۰ گرم وزن و ۵ سانت طول داره:

   عکس مغز گربه

   دوم اینکه گفته میشه گربه‌ها هم یک سندروم دارن به نام FCD که چیزی شبیه آلزایمر ما انسان‌هاست. با گذر عمر، حافظه اونا هم کم کم توان اولیه رو از دست میده 🙂 البته این شامل غریزه نمیشه.

   متشکرم که باعث شدی اطلاعات بیشتری به دست بیارم 🙂

  • سلام محمد. من هم زمانی گربه داشتم اما راستش زیاد با میوه‌ و سبزیجات میونه نداشت و معمولاً دوری می‌کرد. خوش به حال شما با این گربه گیاه‌خوارتون 🙂

   از طرف تیم گراف از شما متشکرم که به حیوانات اهمیت میدین و مراقبشون هستین.

   پیروز باشید

  • بله این امکان هست، اما باید توجه داشته باشیم که بعضی خوراکی ها برای حیوانات کشنده یا بسیار مضر هستند، مثلا:

   – الکل، نوشیدنی انرژی زا
   – شیرینی، شکلات
   – قهوه، چای
   – انگور، کشمش
   – پیاز، سیر

   البته این موارد فقط برای گربه ها نوشته شده 🙂

نظر دادن