پیشگیری و کنترل سندرم پیش از قاعدگی

مدت عادت ماهانه را راحت‌تر سپری کنید...

سندرم پیش از قاعدگی یکی از اختلالات شایع در میان خانم‌های جوان است. اما تحقیقات اخیر در آمریکا نشان می‌دهند که کلسیم و ویتامین  د نقش قابل ملاحظه‌ای در پیشگیری و کنترل علائم آن دارند.

برای انجام این تحقیق ۳۰۰۰ زن مورد مطالعه قرار گرفتند. نتایج نشان دادند رژیم غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین د در کاهش علائم این سندرم مؤثر است. زنانی که به مقدار کافی غذاهای حاوی کلسیم، مانند لبنیات، جوانه‌ها و کلم بروکلی استفاده می‌کردند، این علائم کمتر در آنها ظاهر شد. متخصصان معتقدند دلیل این اثر، نقش کلسیم در افزایش استروژن و کاهش پروژسترون است.

آمارها نشان می‌دهند ۴۰ تا ۶۰ درصد از زنان در سنین باروری از این سندرم رنج می‌برند. این اختلال معمولاً چند روز قبل از شروع قاعدگی آغاز و معمولاً تا روزهای ابتدایی قاعدگی ادامه دارد. شایع‌ترین علائم و نشانه‌های این سندرم عبارتند از: دل درد، اختلالات خلق و خو، تحریک پذیری، تنش، سردرد، افزایش یا کاهش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگیجه، ورم دست و پا، تورم و حساسیت سینه‌ها، میل شدید به شیرینی‌جات، احساس ورم و نفخ شکم، افسردگی، ضعف حافظه و بی‌خوابی.

تقریباً تمام خانم‌ها قبل شروع قاعدگی بسیار بدخلق شده و زودرنج می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم ۸ اقدام کاربردی گراف را امتحان کنید.

برخی متخصصان معتقدند در موارد شدید، می‌توان از مکمل‌های کلسیم و ویتامین د برای کاهش علائم استفاده کرد. این تحقیق همچنین نشان داد که مصرف غذاهای آماده، چرب و مواد کافئین‌دار مانند: همبرگر، سیب‌زمینی سرخ کرده، چیپس، نوشابه گازدار، انواع بیسکویت و شیرینی‌جات و به‌ویژه شکلات در کنار عدم مصرف غذاهای سالم و طبیعی موجب تشدید این علائم می‌شود.

اگر به این سندرم مبتلا هستید، موارد زیر را رعایت کنید:

۱. غذای سالم بخورید

تغذیه مناسب همراه با کاهش مصرف چربی‌ها پس از تخمک گذاری (۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی) اهمیت زیادی دارد. بیش از ۴ تا ۵ ساعت گرسنه نمانید، تنظیم قندخون به کاهش علائم کمک می‌کند.

۲. تا جایی که ممکن است، مصرف قندهای ساده را کاهش دهید

از مصرف آبنبات، شکلات، شیرینی و بستنی خودداری کنید و در عوض میوه تازه میل کنید.

۳. مصرف نمک را به شدت کاهش دهید

از آنجا که نمک سبب احتباس آب در بدن می شود، با کاهش مصرف آن، ورم بدن کاهش می‌یابد. بنابراین به غذای خود نمک نزنید و از  مصرف چیپس، فست فود و گوشت‌های فرآوری شده بپرهیزید.

۴. در صورت لزوم از مکمل‌ها استفاده کنید

در صورتی که کم خونی دارید، تحت نظر پزشک از مکمل‌های لازم استفاده کنید.

برای مشاهده‌ ادامه مطلب و حمایت از حق بازنشر، به لینک منبع مراجعه فرمایید.

2 نظر

نظر دادن