پست مدرنیسم: گلن وارد

بیان ساده جنبش‌های مدرن...

به‌احتمال‌زیاد اکثر ما واژه‌هایی چون «مدرنیسم» و «پست‌مدرنیسم» به گوشمان خورده و یا شنیده‌ایم که فلان نویسنده، کتاب و یا حتی فلان سازه شهری و آثار هنری که به نظرمان خیلی زیباست پیرو این «ایسم‌ها» بوده‌اند، اما هیچ‌گاه یک چهارچوب دقیق برای بیان آن‌ها نداشته‌ایم که این به سردرگمی ما اضافه می‌کند. ازاین‌رو «نشر ماهی» با همکاری آقایان «رضا رضایی»، «قادر فخر رنجبری» و «ابوذر کرمی» دو جلد کتاب با عنوان مدرنیسم و پست‌مدرنیسم، ترجمه و به چاپ رسانده است که به بسیاری از سؤالات ما در مورد موضوع این جنبش، مانند افراد، ژانرها، هنر و فیلم می‌پردازد.

کتاب پست‌مدرنیسم در هشت فصل به بررسی، «معماری» و «ادبیات»، «هنر تجسمی»، فقدان واقعیت، شالوده شکنی معنا، هویت‌های پست‌مدرن، سیاست پست‌مدرن می‌پردازد. و در انتهای کتاب سه فصل با عنوان، گاه‌شمار، واژه‌نامه توصیفی و منابع پیشنهادی گنجانده‌شده است که کمک شایانی به خواننده می‌کند تا با پست‌مدرنیسم آشنا شود.

از پشت کتاب:

انتخاب این کتاب نشان می‌دهد که شما مطلبی در مورد پست‌مدرنیسم شنیده‌اید و یا درباره موضوعات مربوط به آن تصوراتی دارید، و احتمالاً می‌خواهید بدانید پست‌مدرنیسم چیست. گرچه عدم قطعیت و نداشتن حد و حدود مشخص یکی از ویژگی‌های پست‌مدرنیسم است، بااین‌حال، سعی شده تا با پرهیز از بررسی یک حوزه خاص و با رویکردی بینا رشته‌ای به طیف گسترده‌ای از مباحث و متفکران پرداخته شود. مباحثی همچون چالش میان فرهنگ روشنفکرانه و عوامانه، رسانه و بازنمایی واقعیت، دنیای نشانه و شالوده‌شکنی معنا، دگرگونی (خود) و هویت‌های پست‌مدرن، چند پارگی و نسبی‌گرایی فرهنگی، پساساختارگرایی، مرگ مؤلف، پسااستعمارگرایی،… و متفکرانی همچون «یورگن هابرماس»، «مارشال مک لوهان»، «ژاک دریدا»، «میشل فوکو»، «ژاک لاکان»، «ژیل دلوز»، «فلیکس گاتاری»، «تئودور آدورنو»، «ژولیا کریستوا»، «والتر بنیامین»، «فرانسوا لیوتار»…

بدون نظر

نظر دادن