هموروئید بدون سانسور

ترسناک اما قابل درمان...

هموروئید چیست؟

به التهاب رگ‌های خونی در انتهای راست‌روده، هموروئید (یا بواسیر) گفته می‌شود. وریدهای هموروئیدی در پایین‌ترین قسمت راست روده و کمی بالاتر از مقعد قرار دارند. گاهی اوقات در اثر حرکت مدفوع، دیواره‌ی این رگ‌ها کشیده، نازک، حساس و متورم می‌شود. این بیماری به دو نوع کلی تقسیم می‌شود: هموروئید داخلی و خارجی.

hemorrhoids3
www.cure4hemorrhoids.com

هموروئید داخلی

محل این نوع هموروئید، جدار داخلی راست‌روده بوده و حس نمی‌شود، مگر اینکه به شدت بزرگ شده باشد. هموروئید داخلی به‌طور معمول بدون درد است و تنها در هنگام اجابت مزاج خون‌ریزی می‌کند. البته گاهی اوقات نیز برآمده شده یا در خارج از مقعد حالت افتاده پیدا می‌کنند. به احتمال زیاد در این حالت می‌توانید آن را ببینید یا با دست به صورت بافتِ پوستیِ مرطوب حس کنید، به علاوه این قسمت از نواحی اطراف صورتی‌تر است. هموروئیدی که حالت افتاده دارد دردناک است، زیرا مقعد مملو از اعصاب‌ گیرنده درد می‌باشد. اما معمولاً خود به خود به حالت اول بازمی‌گردد و اگر این طور نشد می‌توانید با دست به آرامی آن را به داخل هدایت کنید.

هموروئید خارجی

محل این نوع هموروئید در زیر پوست مقعد (پایین‌تر از هموروئید داخلی) می‌باشد. می‌توان آن را در هنگام تورم حس کرد و امکان دارد در هنگام دفع مدفوع موجب خارش، درد یا خونریزی شود. گاهی اوقات در داخل هموروئیدی که حالت افتاده دارد، خون لخته شده و درد بسیار شدیدی را موجب می‌شود. در این حالت که ترومبوز نام دارد، رنگ زائده به بنفش یا آبی تغییر کرده، خونریزی می‌کند و می‌تواند موجب ترس بیمار شود. با این که هموروئید در این وضعیت، ظاهر بسیار ناخوشایندی داشته و دردناک است اما اغلب جدی تلقی نمی‌شود. در صورت شدید شدن درد، خارج کردن لخته توسط پزشک درد را تسکین می‌دهد.

همه هموروئید دارند

با اینکه بیشتر افراد فکر می‌کنند این بیماری غیرعادی است، در همه وجود دارد. هموروئید، تنها زمانی مشکل‌ساز شده و بیماری تلقی می‌شود که زائده هموروئیدی بزرگ شود. در حالی که امکان دارد این اتفاق برای هرکسی رخ دهد، این زائده در ۴% از کل مردم می‌تواند بسیار بزرگ شده و مشکلات جدی به بار آورد. آمار نشان می‌دهد مردان و زنان به یک اندازه به هموروئید مبتلا می‌شوند و در ۴۵ تا ۶۵ سالگی بسیار شایع است.

چه عاملی موجب هموروئید می‌شود؟

محققان هنوز دلیل مشخصی برای آن پیدا نکرده‌اند. اما احتمال می‌رود که فشار شدید شکمی باعث مسدود شدن جریان خون و در نتیجه تورم رگ‌ها و سوزش شود. این فشار ممکن است به دلیل چاقی مفرط، بارداری، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی، فشار آوردن به بدن در هنگام استفاده از سرویس بهداشتی، سرفه، عطسه، استفراغ و نگه داشتن نفس در هنگام انجام کارهای بدنی سنگین باشد.

هموروئید و رژیم غذایی

رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد و پیشگریری از هموروئید دارد. افرادی که به‌طور مرتب غذاهای سرشار از فیبر مصرف می‌کنند کمتر به هموروئید دچار می‌شوند، در حالی که افراد علاقه‌مند به غذاهای فراوری شده در معرض خطر بیشتری هستند. رژیم غذایی حاوی فیبر کم یا مایعات ناکافی، یبوست به‌بار می‌آورد که می‌تواند به دو روش موجب هموروئید شود:

  1. باعث می‌شود در هنگام اجابت مزاج فشار بیشتری به فرد بیاید.
  2. به دلیل سفت شدن مدفوع و آسیب به رگ‌های متورم، موجب وخیم‌تر شدن هموروئید می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۱۲ راهکار مؤثر برای رفع یبوست

هموروئید چه علائمی دارد؟

رایج‌ترین نشانه این بیماری خون‌ریزی بدون درد است. ممکن است روی مدفوع یا دستمال توالت خون روشن مشاهده شود یا بعد از دفع قطره قطره خون بچکد. خونریزی در هنگام اجابت مزاج به هیچ‌وجه عادی نیست و باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید. با اینکه هموروئید شایع‌ترین دلیل خونریزی پس از اجابت مزاج است دلایل دیگری از جمله بیماری التهابی روده، عفونت و تومور نیز می‌توانند وجود داشته باشند.

درجات هموروئید

پزشکان برای سهولت در توصیف میزان وخامت هموروئید داخلی، درجات بیماری را به صورت زیر دسته بندی می‌کنند:

  • درجه اول: هموروئید خونریزی می‌کند اما آویزان نیست.
  • درجه دوم: زائده آویزان دارد اما پس از مدت کوتاهی به حالت اول بازمی‎‌گردد. (امکان خونریزی وجود دارد)
  • درجه سوم: زائده آویزان فقط با کمک انگشت به داخل می‌رود.
  • درجه چهارم: زائده حتی به کمک دست نیز به داخل کانال مقعد برنمی‌گردد. زائده‌های هموروئیدی که خون لخته شده در خود دارند (ترمبوزه) یا مقدار بیشتری از بافت راست روده را به سمت مقعد می‌کشند، در درجه چهارم قرار می‌گیرند.
Wikipedia_rf_four_grade_classifications_of_prolapsed_haemorrhoids
www.webmd.boots.com

علائم هموروئید آویزان داخلی

افتادگی هموروئید داخلی زمانی اتفاق می‌افتد که هموروئید ورم کرده و از راست روده به سمت مقعد گسترش یابد. در کانال مقعد، هموروئید در معرض جراحت ناشی از عبور مدفوع، به خصوص مدفوع سفت حاصلِ یبوست قرار می‌گیرد. این جراحت می‌تواند موجب خونریزی و گاهی اوقات درد بشود. وجود مدفوع، التهاب و رطوبت باعث ایجاد خارش و احساس مکرر اجابت مزاج می‌شود. به طور معمول هموروئید آویزان خودبه‌خود یا به کمک دست به کانال مقعد یا راست روده برمی‌گردد اما در اجابت مزاج بعدی دوباره آویزان می‌شود.

علائم هموروئید خارجیِ ترومبوزه

هموروئید خارجی را می‌توان به صورت برآمدگی در مقعد حس کرد، اما علائم آن تقریباً شبیه به علائم رایج هموروئید داخلی است. تجمع لخته خون در زائده هموروئیدی ترمبوزه (یا خون‌لختگی) نام دارد که بسیار حساس و دردناک بوده و به مراقبت‌های پزشکی احتیاج دارد. بعد از درمان هموروئید ترومبوزه، جای زخم یا پوست اضافه باقی می‌ماند که معمولاً تمیز کردن این قسمت را مشکل کرده و موجب تحریک مقعد می‌شود.

هموروئید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیشتر افراد مبتلا، برآمدگی هموروئید خارجی را در هنگام تمیز کردن خود با دست احساس کرده، یا قطرات خون را روی مدفوع یا دستمال توالت مشاهده می‌کنند. پزشک با توجه به این علائم و معاینه دقیق مقعد و کانال مقعدی می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. این کار باید با دقت بسیار زیاد انجام شود زیرا بیماری‌های دیگری نظیر شقاق مقعد، فیستول، بیماری‌های پوستی اطراف مقعد، عفونت و تومور، علائمی مشابه هموروئید دارند اما راه درمانشان متفاوت است.

تشخیص هموروئید داخلی

اگر هموروئید داخلی، در مقعد برآمدگی داشته باشد، به‌راحتی تشخیص داده می‌شود. با این حال، پزشک به کمک معاینه راست روده با دست (و البته دستکش) می‌تواند هموروئید موجود در نقاط بالاتر کانال مقعدی را نیز تشخیص دهد. به علاوه، معاینه به این روش در تشخیص سرطان‌های نادری که در کانال مقعدی و مجاورت راست روده شروع می‌شوند، بسیار مؤثر است. برای معاینه چشمی و دقیق‌تر، از وسیله‌ای به نام «اسپکولوم مقعدی» استفاده می‌شود. چه هموروئید یافت شود چه نه، در صورت خونریزی مقعدی، روده بزرگ که بالاتر از راست روده قرار دارد باید معاینه شود تا عامل خونریزی تشخیص داده شود. به غیر از هموروئید بیماری‌هایی مثل سرطان روده بزرگ، پولیپ و التهاب روده بزرگ نیز از جمله دلایل خونریزی مقعدی شناخته می‌شوند.

lrg_E 003.19.925
www.surgicaltools.com

تشخیص هموروئید خارجی

هموروئید خارجی به صورت برآمدگی یا تیرگی اطراف مقعد ظاهر می‌شود. اگر قسمت برآمده حساس باشد، یعنی لخته خون در آن جمع شده است. هر گونه برآمدگی یا زائده باید بادقت معاینه شود، چراکه امکان دارد برخی سرطان‌های نادرِ قسمتِ مقعد، شبیه به هموروئید به‌نظر برسند.

هموروئید چگونه درمان می‌شود؟

روش‌های درمان هموروئید عبارتند از: رژیم غذایی، داروهایی که حتی بدون نسخه پزشک هم می‌توان تهیه کرد (مثل: کرم، لوسیون، ژل، پد و غیره)، درمان‌های بدون جراحی (اسکلروتراپی، بستن با نوار) و جراحی.

درمان هموروئید با رژیم غذایی

به افراد مبتلا توصیه می‌شود که با گنجاندن فیبر بیشتر در رژیم غذایی خود، از سفت شدن مدفوع جلوگیری کنند. میوه‌های تازه یا خشک، سبزیجات، جو و حبوبات سرشار از فیبر می‌باشند و به‌طور کلی توصیه می‌شود روزانه ۲۰ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید. استفاده از مکمل‌های فیبر نظیر اسفرزه، متیل سلولز و کلسیم پلی کاربوفیل، روش‌های دیگر افزایش فیبر دریافتی محسوب می‌شوند. مصرف ملین و نوشیدن آب بیشتر نیز توصیه می‌شود.

درمان هموروئید با دارو

محصولاتی که برای درمان همورئید استفاده می‌شوند شامل پماد، کرم، ژل، شیاف، کف و پد می‌باشند. در هنگام استفاده از پماد، کرم و ژل در اطراف مقعد، یک لایه نازک روی محل قرار دهید. و برای استفاده از این محصولات در داخل کانال مقعد باید از انگشت یا لوله مخصوص کمک بگیرید. در صورتی که اطراف و انتهای لوله سوراخ داشته باشد کارآمدتر خواهد بود. قبل از استفاده باید لوله را با پماد چرب کرد. شیاف یا کف، مزیت خاصی نسبت به پماد، کرم و ژل ندارند.

درمان هموروئید با حمام آب گرم

سه مرتبه در روز نشستن در آب گرم به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، به کاهش التهاب هموروئید کمک شایانی می‌کند. اما بعد این کار حتماً اطراف مقعد را خشک کنید تا پوست آزرده نشود.

درمان هموروئید با استفاده از داروهای ملین

داروهای ملین در برخی موارد مؤثر واقع می‌شوند اما حتی مدفوع روان هم ممکن است موجب التهاب و عفونت مقعد شود. در مورد این موضوع حتماً با پزشک مشورت کنید.

درمان هموروئید به روش اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها در درمان هموورئید است. در این روش، با تزریق فنول یا کینین به داخل ریشه هموروئید، خون در رگ‌ها لخته می‌شود اما التهاب و اثر زخم باقی می‌ماند. احساس درد بعد از اسکلروتراپی عادی است و طی چند روز از بین می‌رود. بعد از چند سال هموروئید باز می‌گردد و دوباره باید درمان شود.

درمان هموروئید از راه بستن آن با نوار پلاستیکی

دلیل بستن رگ با کش، محصور کردن ریشه زایده هموروئیدی با کشی محکم است. هنگامی که زایده خشک شود خودبه‌خود می‌افتد و زخم حاصل از آن کمی بعد خوب می‌شود اما جای زخم باقی می‌ماند. این روش درمانی می‌تواند برای هموروئید درجه یک، دو و سه استفاده شود و در اغلب موارد از اسکلروتراپی مؤثرتر است. چند سال بعد علائم عود می‌کنند، اما دوباره با همین روش درمان می‌شود. بااین‌حال امکان دارد تا یک یا دو هفته پس اعمال این روش، خونریزی همچنان ادامه داشته باشد یا اطراف موضع دچار عفونت باکتریایی (یا سلولیت) شود.

jpg140003fa
picshype.com

انعقاد خون در بافت هموروئیدی به‌وسیله گرما

برای سوزاندن بافت هموروئیدی روش‌های گوناگونی نظیر «دیاترمی دوقطبی»، «الکتروتراپی» و «سوزاندن به‌وسیله اشعه فروسرخ»، استفاده می‌شود که التهاب و جای زخم در داخل و اطراف موضع را به همراه دارد. این روش‌ها برای درمان هموروئید درجه یک، دو و سه استفاده می‌شوند و درد کمتری نسبت به بستن با کش دارند، البته خونریزی گاه‌به‌گاه کاملاً طبیعی است.

درمان هموروئید به کمک جراحی

علائم هموروئید در بیشتر بیماران به کمک روش‌هایی غیر از جراحی کنترل می‌شوند. روش‌های دیگر به دلیل درد و عوارض کمتر، نسبت به جراحی ارجعیت دارند. اگر هموروئید در مراحل اولیه درمان شود، به طور تخمینی کمتر از ۱۰% از بیماران به جراحی احتیاج خواهند داشت. رفع هموروئید با کمک جراحی، به هموروئیدُکتومی موسوم است که در افراد مبتلا به هموروئید داخلی یا هموروئید خارجی درجه سه و چهار انجام می‌شود.

هموروئیدکتومی

هموروئیدکتومی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود؛ در روش بسته موضع را بخیه می‌زنند، اما در ورش باز نه. البته نتیجه در هر دو روش یکسان است. همچنین روش پروکتوپلاستی نیز گاهی اعمال می‌شود که طی آن علاوه بر زایده هموروئیدی، بافت اضافه یا افتاده موجود در کانال مقعدی نیز برداشته می‌شود. درد زیاد یکی از رایج‌ترین مشکلات بعد از جراحی به روش هموروئیدکتومی می‌باشد که برای رفع آن مسکن‌های قوی تجویز می‌شود.

هموروئیدکتومی با دستگاه استاپلر

این روش که نسبت به هموروئیدکتومی معمولی جدیدتر است، برای درمان هموروئید درجه سه استفاده می‌شود. در این روش به‌جای برداشتن رگ‌های گشاد شده، بافت‌های نگهدارنده هموروئید از بدن جدا می‌شوند. در طی جراحی، بعد از وارد کردن لوله‌ای دایره شکل به کانال مقعدی، دستگاه استاپلر را داخل لوله جای می‌دهند؛ دستگاه، ریشه بافت هموروئیدی را به دهانه خود می‌کشد و به صورت چرخشی درست در بالای هموروئید بخیه می‌زند. زائده هموروئیدی به محل طبیعی خود در کانال مقعدی بازمی‌گردد، سپس بافت نگهدارنده که کشیده شده و داخل استاپلر قرار دارد قطع می‌شود. در انتهای کار لبه‌های بافت قطع شده بخیه زده می‌شود و دستگاه خارج می‌شود. این روند در ۳۰ دقیقه انجام می‌گیرد و بیمار درد کمتری خواهد داشت.

هموروئید
www.randeepwadhawan.com

پیشگیری از هموروئید

گنجاندن فیبر کافی در رژیم غذایی و نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز به جلوگیری از بروز یبوست و احتیاج به فشار مضاعف در هنگام اجابت مزاج کمک شایانی می‌کند که در نهایت خطر ابتلا به هموروئید نیز کاهش می‌یابد.

بدون نظر

نظر دادن