هارد دیسک HDD بخریم یا SSD؟ کدام‌یک بهتر هستند!

انتخاب با شماست...

تا امروز، خریداران کامپیوتر برای انتخاب منبع ذخیر‌ه‌سازی فایل‌های خود در لپ‌تاپ یا دسکتاپ، انتخاب محدودی داشتند. اگر شما یک اولترابوک خریداری کرده باشید، به احتمال زیاد یک SSD به عنوان درایو اولیه روی آن قرار داده شده است. حالا شما حق انتخاب بیش‌تری دارید. شما می‌توانید HHD ،SSD و یا به طور همزمان هر دو را برای سیستم خود به کار بگیرید. در ادامه شما را با مزیت‌ها و معایب هر دو نوع منبع ذخیره‌سازی آشنا خواهیم کرد. هارد دیسک‌های چرخشی قدیمی یا HDD، یک منبع ذخیره‌سازی غیر‌فرار کامپیوتر هستند. به این معنی که اطلاعات آن مثل حافظه RAM با خاموش شدن سیستم پاک نمی‌شود.

هارد درایو‌ها، صفحاتی فلزی هستند که با روکشی مغناطیسی پوشیده شده‌اند. این پوشش، اطلاعات شما را ذخیره می‌کند. چه این اطلاعات شامل گزارش وضعیت آب و هوای قرن گذشته و یا کپی دیجیتال فیلم جنگ ستارگان و یا یک کلکسیون موسیقی باشد، این اطلاعات روی این این پوشش ذخیره می‌شوند. با چرخش صفحات هارد، هد هارد که وظیفه خواندن و نوشتن را به عهده دارد، به اطلاعات این صفحه دسترسی پیدا می‌کند.

در طرف دیگر، SSD هم بیشتر عملکرد HDD را دارد (مثل ذخیره اطلاعات زمانی که سیستم شما خاموش است یا بوت می شود)، اما به جای استفاده از پوشش مغناطیسی روی صفحات، اطلاعات روی چیپ‌های فلش مموری که به شکل به هم پیوسته هستند، ذخیره می‌شود. این چیپ‌ها می‌توانند به شکل دایمی روی مادربرد نصب شوند (مثل برخی لپ‌تاپ‌ها و اولترابوک‌ها)، یا به صورت کارت‌های PCI/PCIe روی دستگاه‌های قدرتمند جدید) و یا به شکل یک جعبه که هم اندازه و هم شکل هارد دیسک‌های معمولی کامپیوتر است، باشند. این چیپ‌های فلش مموری با فلش مموری‌های USB درایو‌های ما در نوع و سرعت، متفاوت هستند. فلش مموری‌ها در SSD به نسبت مموری‌های USB، سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر هستند و البته با میزان حجم برابر، گران‌تر هم هستند.

مزیت‌ها و معایب

حال که با کلیت این نوع درایو‌ها آشنا شدیم، بهتر است به ویژگی‌ها و معایب هر یک بپردازیم تا ببینیم، واقعا کدام یک را بر دیگری ترجیح می‌دهیم.

قیمت

اگر نسبت تومان به گیگابایت را بسنجیم، SSD بسیار گران از آب در می‌آید. به عنوان مثال قیمت یک SSD با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت، به طور متوسط یک میلیون و پانصد هزارتومان است، ولی هارد HHD با ظرفیت مشابه با قیمت صد و سی هزار تومان خریداری می شود. البته این تفاوت قیمت در ظرفیت‌های مختلف، کمی متفاوت است ولی به طور کلی SSD ها بسیار گران‌تر تمام می‌شوند.

ظرفیت

یونیت‌های SSD تا یک ترابایت هم موجود هستند، ولی کمتر پیدا می‌شوند، چون بسیار گران هستند. شما بیشتر با ظرفیت‌های ۱۲۸ تا ۵۰۰ گیگابایت در سیستم‌های مختلف مواجه می‌شوید. در حالی که در مورد هاردهای معمولی، ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت به عنوان ظرفیت پایه در سال ۲۰۱۴ شناخته می‌شوند و استفاده کنندگان از ابزارهای چندرسانه‌ای به ظرفیت‌های بالاتر ۱ تا ۴ ترابایت، نیازمند هستند.

سرعت

این قسمتی است که SSD می‌درخشد. سیستمی که با SSD مجهز شده است، درکمتر از یک دقیقه به راحتی بوت می‌شود. یک هارد درایو معمولی به زمان برای افزایش سرعت و انجام عملیات نیازمند است و با سرعت کمتری نسبت به SSD، به عملیات خود ادامه می‌دهد. سیستمی که به SSD مجهز است سریع‌تر بوت می‌شود، اپلیکیشن‌ها را سریع‌تر باز می‌کند و به طور کلی کارایی بالاتری دارد.

Fragmentation  یا تکه تکه شدن اطلاعات

به دلیل ساختار دوار سطوح  HDD، این نوع هارد بهترین عملکرد خود را هنگامی که با فایل‌های حجم بالا که در بلوک‌های مجاور در هارد دیسک ذخیره می‌شوند، از خود نشان می‌دهد. چون هد درایو می‌تواند عمل خواندن را تنها با یک حرکت از ابتدا تا انتها به پایان برساند. پس از مدتی، فایل‌های بزرگ در سطح هارد پراکنده می‌شوند و باعث Fragment یا تکه تکه شدن اطلاعات در هارد می‌شوند، در نتیجه زمان دسترسی به اطلاعات افزایش پیدا می‌کند. درایو SSD توجهی به محل ذخیره شدن اطلاعات در چیپ ندارد، چون هد فیزیکی برای خواندن اطلاعات ندارد و بسیار سریع‌تر عمل می‌کند.

ماندگاری

درایو SSD بخش متحرک ندارد و در صورتی که لپ‌تاپ شما از دستتان رها شود و یا پی‌سی شما دچار ضربه شدید شود، اطلاعات شما را بهتر از HDD نگهداری می‌کند، به ویژه زمانی که هارد شما مشغول به کار است، زیرا هد دستگاه روی صفحه قرار دارد.

.برای رعایت حق بازنشر و مشاهده‌ی ادامه مطلب به لینک منبع مراجعه فرمایید

بدون نظر

نظر دادن