نون نخودچی – شیرینی نخودچی

یه شیرینی خوشمزه و دوست داشتنی...

شیرینی نخودچی یا نون‌ نخودچی یکی از محبوب‌ترین شیرینی‌ها در مناسبت‌های مختلف هست. مطمئناً افرادی هستند که تابحال یک‌بار این شیرینی رو درست کرده باشند و اون چیزی که می‌خواستند نشده یا شیرینی وا رفته یا رنگش تیره شده و یا … . این شیرینی، دستور تهیه ساده‌ای داره که با چند تا نکته کلیدی که من از خانم گل‌آور مدرس شیرینی‌پزی یاد گرفتم.

 

مواد لازم:
آرد نخودچی ۲۵۰ گرم
خاکه قند ۱۰۰ گرم
روغن ۱۲۵ گرم
زرده‌ تخم‌مرغ ۱ عدد
هل ۱/۲ ق چ
آرد‌برنج ۱ ق غ
زعفران غلیظ یا خلال پسته جهت تزیین

اگر دوست دارید شیرینی با کیفیت بالا تهیه کنید، حتماً نکات زیر رو رعایت کنید:

می‌تونید دستور را ۲ یا ۴ برابر کنید ولی زرده‌تخم مرغ در هر حالت یک عدد می‌باشد و تغییری نمی‌کند. اگر بار اول هست شیرینی رو درست می‌کنید با همین مقدار درست کنید. حدود ۷۰ تا شیرینی کوچیک خواهید داشت. اگر خودتون بتونید آرد نخود رو تهیه کنید، کیفیت شیرینی بالاتر میره ، پوست نخود برشته رو بگیرید و نخود رو آسیاب کنید و از الک ریز رد کنید. اگر از بیرون آرد نخودچی می‌خرید، حتماً از الک دانه‌ریز رد کنید تا خورده‌های درشت و آسیاب نشده نخود جدا بشه. هل رو حتماً خودتون بسایید و خورد کنید تا عطر تازه‌تری داشته باشه. اگر هل مونده باشه مجبورید برای طعم بهتر هل بیشتری بریزید، که باعث میشه شیرینی تیره‌تر بشه. فقط از روغن جامد استفاده کنید؛ روغن قنادی یا کره نباید استفاده کنید. خاکه قند رو هم الک کنید.

طرز تهیه:

روغن رو به‌همراه پودر قند و هل با همزن به مدت ۵ دقیقه بزنید، تا رنگش کرم رو به سفید بره. حتماً این قسمت رعایت بشه و بعد زرده تخم‌مرغ رو اضافه کنید و دوباره بزنید تا مواد کاملاً مخلوط بشه. آرد نخودچی الک شده رو با یک قاشق آرد برنج مخلوط کنید و به مواد اضافه کنید و با قاشق پلاستیکی یا لیسک مخلوط کنید و با دست شروع کنید به ورز دادن. سعی کنید از ظرفی استفاده کنید که لبه کوتاه داشته باشه تا راحت ورز بدید. دستورهای متعددی هست که میگه به هیچ وجه ورز ندید و خمیر به روغن میوفته، ولی من با این دستور هیچ مشکلی نداشتم و خمیر اصلاً به روغن نیفتاد.

مثل لباس شستن با دست، خمیر رو چنگ بزنید. این خمیر نیاز به روغن بیشتری نداره. اگر خوب ورز داده بشه، خمیر از حالت خشکی در میاد.
برای اینکه بفهمید چه مقدار باید خمیر رو ورز بدید و چه زمانی خمیر آماده شده، یه مقدار از خمیر رو بردارید و بین انگشتتون ورز بدید اگر دیدید خمیر نرم شد و تو دست فرم گرفت، یعنی خمیر آماده شده، کل خمیر باید یه همچین فرمی پیدا کنه. اگه درست ورز بدید حدود سه دقیقه کافیه، زیادتر از این زمان باشه، مثلاً ده دقیقه مطمئناً خمیر به روغن میوفته.۱_wm۲_wm۳_wmخمیر آماده شده رو به صورت دو تا سه گلوله در بیارید و داخل کیسه نایلون بگذارید. این خمیر می‌تونه تا یک هفته در دمای محیط بمونه و هر زمانی خواستید شیرینی رو بپزید، نیاز به یخچال نداره؛ چون اگه داخل یخچال بره، دوباره سفت میشه و نیاز به ورز دادن پیدا می‌کنه. برای قالب زدن خمیر باید خمیر رو به ضخامت یک و نیم سانتیمتر باز کنید. می‌تونید روی سطح کار کاغذ روغنی بندازید و با وردنه خمیر رو باز کنید؛ ولی من به پیشنهاد خود خانم گل‌آور این‌کارو نکردم، خمیر رو داخل یک سینی با دست باز کردم. برای این‌که ضخامت خمیر دست‌تون بیاد، یک قالب مخصوص نخودچی رو کنار خمیر بذارید و با دست اندازه رو تنظیم کنید اگر کم بود خمیر رو با دست به وسط جمع کنید و اگر زیادی ضخیم بود با دست پهنش کنید و در آخر برای این‌که جای انگشتاتون بره با کف دست روی خمیر بکشید.

فر رو از یک ربع قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد روشن کنید. نوک انگشت‌تون رو داخل روغن جامد بزنید و کف سینی رو چرب کنید. یعنی خیلی‌خیلی کم چرب کنید و روش آرد برنج بپاشید و سینی رو تکان بدید تا آرد کامل پخش بشه و اضافه آرد رو بریزید. قالب نون نخودچی بطور سنتی قالب گل چند پر هست، هر بار قبل از قالب زدن داخل آرد برنج بزنید و بعد خمیر رو قالب بزنید تا براحتی از خمیر جدا بشه. برای راحت شدن کار، برخلاف قالب زدن بیسکویت که اول قالب می‌زنیم و بعد بیسکویت‌ها رو به سینی منتقل می‌کنیم، برای این شیرینی هربار که قالب می‌زنید، همون موقع شیرینی رو با قالب بردارید و کمی با انگشت روش فشار بدید تا از قالب خارج بشه و داخل سینی بگذارید. اگر همه رو قالب بزنید و بعد بخواهید یکی‌یکی به سینی منتقل کنید؛ چون شیرینی ظریفه فرم و شکلش رو از دست میده. قالب‌های پرسی مخصوص این شیرینی هست مثل قالب‌های خمیر فوندانت که اگر بتونید تهیه کنید، خیلی کار کردن باهاش راحت‌تره. یعنی زمانی که قالب می‌زنید با اهرم روش فشار می‌دید و شیرینی با فشاری یک‌سان از قالب خارج میشه و نیازی به فشار انگشت نیست. وقتی یک دور خمیر رو قالب زدید، برش‌های اضافه خمیر رو حتماً حتماً دوباره ورز بدید و بعد قالب بزنید مثل خمیر بیسکویت نباید فقط جمعش کنید و دوباره صافش کنید. حتماً نیاز به ورز دادن داره، در غیر این‌صورت شیرینی‌ها حین پخت ترک می‌خوره.بعد از این‌که شیرینی‌ها رو به سینی فر منتقل کردید، برای تزیینش یا می‌تونید خلال پسته وسط شیرینی بذارید یا زعفران دم‌کرده بسیار غلیظ رو با قلمو یا یه چیزی تیز شبیه ته چوب کبریت که پهن باشه وسط شیرینی بزنید. شیرینی‌ها نیاز نداره که با فاصله خیلی زیاد از هم داخل سینی چیده بشه؛ چون این شیرینی تغییر سایز و انداره نمیده و وا نمیره. به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه تا زمانی‌که زیر شیرینی فقط طلایی بشه بپزید، شیرینی نخودچی زود می‌سوزه و تغییر رنگ میده. پس دقت کنید، من ۱۵ دقیقه پختم و کافی بود. بعد از پخت بگذارید شیرینی‌ها داخل سینی‌فر به مدت چند ساعت تا زمانی‌که کاملاً خنک بشه بمونه و اصلاً بهش دست نزنید؛ چون پودر میشه. بطور سنتی قدیمی‌ها برای درست کردن این شیرینی اول روغن رو بطور غیر‌مستقیم آب می‌کردن و میذاشتن دوباره به حالت نیمه جامد در بیاد. بعد مخلوط مواد می‌کردن و از چرخ گوشت خمیر رو رد می‌کردن تا نرم و یک‌دست بشه ولی با توجه به اینکه چرخ‌گوشت‌های خونگی فقط مخصوص شیرینی‌پزی و چرخ کردن خمیر نیست ترجیحاً بهتره تو خونه این‌کار انجام نشه.۶_wm

بدون نظر

نظر دادن