فیلم فروشنده: اصغر فرهادی

تئاتری تلخ در صحنه جامعه...

درباره فیلم

فیلم سینمایی فروشنده تازه‌ترین اثر اصغر فرهادی است که هفتمین فیلم بلند او محسوب می‌شود. چهارشنبه‌ سوری، درباره‌ الی، جدایی نادر از سیمین، و گذشته از جمله آثار قبلیِ اصغر فرهادی است. فیلم فروشنده با کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، یک درام اخلاقی است که درصدد نمایش و به تصویر کشیدن برخی ابهامات اخلاقیِ موجود در جامعه است. در این فیلم که همچون فیلم های قبلیِ اصغر فرهادی با یک مقدمه بلند آغاز می شود، به موضوعاتی همچون: شک، خشم، انتقام، گناه، و عشق پرداخته شده و تجاوز جنسی نیز از موضوعات مهمِ داستان فیلم فروشنده است. فروشنده بر خلاف رویه‌ی معمول فیلم‌های فرهادی با شرح یک حادثه آغاز می‌شود. این فیلم داستان چند آدم از طبقه متوسط است. رعنا (ترانه علیدوستی) و عماد (شهاب حسینی) دو شخصیت اصلی این فیلم هستند که بازیگران تئاتر «مرگ فروشنده» هستند. این زن و شوهر به توصیه یکی از دوستان خود آپارتمانی اجاره می‌کنند که قبلا در اختیار یک زن روسپی بوده است. این قضیه موجب شروع اتفاقاتی می‌شود که داستان فیلم را شکل می‌دهند.

فرهادی نقدی دراماتیک از مفهومی به نام نظربازی مردان ایرانی را به تصویر می‌کشد. نظربازی‌ای که در نهایت ناشی از قضاوت و خشم شدید است. فرهادی از ابزارهایی همچون تئاتر مرگ فروشنده‌یِ آرتور میلر، استحاله به سبک فیلم گاو، و آهنگ پیش‌درآمد علی عظیمی برای روایت داستانش استفاده می‌کند. تعلیق به سبک الفرد هیچکاک (نئورئالیستی) در پایان‌بندیِ فیلم مشهود است.

«جذابیت و لذتی بصری در شیوه ی فرهادی در کنار هم قرار دادن صحنه های بازی نمایشنامه‌ی آرتور میلر و صحنه‌های زندگی واقعی این زوج و شومی آن وجود دارد. ویلی لومن (بازیگر تئاتر فروشنده) در اندوه خویش متحیر از این است که چه مردیست که نمی تواند به زن و خانواده‌ی خود بهترین چیزهای مورد نیاز در زندگی را بدهد. عماد متحیر از این است که چه مردی‌ست که نمی‌تواند از زنش در برابر تجاوز محافظت کند. به وضوح فرهادی به مخاطبانش اجازه می‌دهد که از خلال دروغ های موازی ویلی لومن گمانه زنی کنند و سپس آنها را در دقایق پایانی بیندازد با این حال ارتباط جدید کمی صریح و واضح است.»

جوایز

جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره کن ۲۰۱۶

جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن ۲۰۱۶

جایزه بهترین فیلم از جشنواره مونیخ

جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره آمستردام

به‌تازگی نیز این فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار انتخاب شد.

بدون نظر

نظر دادن