سؤال‌های رایج درمورد کاهش وزن

شاید پاسخ‌تان را اینجا پیدا کنید...

سؤال: به کمک برنامه منظم ورزشی‌ تا چه میزان می‌توان وزن کم کرد؟ آیا امکان دارد در مدت خیلی کوتاه، مانند برخی برنامه‌های رژیمی حدود ۵ کیلوگرم وزن کم کرد؟

پاسخ: پزشکان کاهش نیم تا یک کیلوگرم در هفته را پیشنهاد می‌کنند. به کمک یک برنامه ورزشی منظم، می‌توانید انتظار کاهش وزن تا دوازده کیلوگرم در پایان هفته دوازدهم را داشته باشید. اما همیشه این نکته را در نظر بگیرید که اضافه وزن شما یک شبـه به‌وجود نیامده و بدون‌شک یک شبـه هم از بین نخواهد رفت.

برای کاهش وزن خود اهداف درازمدت در نظر بگیرید، از برنامه ورزشی و تغذیه خود لذت برده و با اشتیاق آن‌ را انجام دهید. شاید شنیده باشید که بعضی نوشیدنی‌ها به کاهش سریع وزن کمک می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید که این کاهش وزن به ‌دلیل سوختن چربی اضافی بدن نبوده بنابراین موقتی است و پس از مدتی به وزن اولیه خود برمی‌گردید.

From-Fat-to-Thin

سؤال: آیا برای کاهش وزن باید به انجام حرکات سخت پرشی و نشست‌وبرخاست بپردازیم؟

پاسخ: خیر، الزامی وجود ندارد. از طرفی انجام غیر اصولی این حرکات در هنگام اضافه وزن باعث ایجاد درد در ستون فقرات نیز می‌شود. برای کاهش وزن اولین و مهم‌ترین مرحله، بهبود وضعیت رژیم غذایی است. از مصرف بیش‌ازحد کالری خودداری کرده و همراه با رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی داشته باشید.

سؤال: مادران شاغل چگونه می‌توانند در طول روز به ورزش بپردازند؟

پاسخ: در روز حداقل نیم ساعت ورزش کنید. اما اگر مبتدی هستید و زمان کافی ندارید، ۱۰ دقیقه در روز هم کافی است. حتی می‌توانید ۶ نوبت پنج دقیقه‌ایی در روز پیاده‌روی کنید.

اگر در روز فقط ۳۰ دقیقه برای ورزش اختصاص داده‌اید، یکی در میان تمرینات مقاومتی و حرکات ایروبیک انجام دهید. اما اگر سه روز در هفته می‌توانید هر بار یک ساعت ورزش کنید، تمرینات مقاومتی و ایروبیک را با هم انجام دهید. بهتر است مبتدیان در روز چند نوبت پنج دقیقه‌ای ورزش کنند. بعد از مدتی می‌توانید تمرینات خود را در ساعات دیگر روز هم انجام داده تا با برنامه‌های خانوادگی تداخلی نداشته باشد. اما اینکه کدام نوع تمرین را اول انجام دهید، بهتر است در این‌باره بیشتر بدانید.

خوشبختانه ورزش کردن زمان خاصی نداشته و اگر اصولی انجام شود نتیجه خواهد داد. سحرخیزها می‌توانند قبل از بیدار شدن اعضای خانواده و یا بعد از به‌خواب رفتن فرزندان ورزش کنند. به ورزش خود به اندازه‌ی قرارهای کاری اهمیت داده و آن‌ را پشت گوش نیندازید.

computer-and-pacifier-foto

سؤال: امکان رفتن به باشگاه را ندارم، چاره چیست؟

پاسخ: لازم نیست حتماً برای کاهش وزن به باشگاه بروید. هر چند انجام بسیاری از تمرینات مستلزم رفتن به باشگاه است اما انجام برخی تمرینات نیز به هیچ دستگاه بدنسازی نیاز ندارد. فقط به‌یاد داشته باشید که به تدریج باید زمان و شدت تمرینات خود را افزایش دهید. داشتن وزنه، خود به تنهایی به شما کمک می‌کند تعداد زیادی تمرین ورزشی را در منزل انجام داده و به بدنتان ‌فرم دهید.

اگر نگران چربی شکم خود هستید و نمی‌توانید باشگاه بروید این ۸ روش را در خانه امتحان کنید.

سؤال: خانمی با اضافه وزن زیاد هستم، آیا باید میزان پروتئین مصرفی خود را کاهش دهم؟

پاسخ: دریافت روزانه ۰/۸ گرم پروتئین در روز کافی است. مقادیر بیشتر مختص ورزشکاران حرفه‌ای می‌باشد. در افراد چاق علاوه بر میزان کالری، میزان پروتئین مصرفی نیز باید تحت کنترل باشد. به طور معمول بدن مردان به ۲۰۰ گرم و بدن زنان به ۱۵۰ گرم پروتئین در روز نیاز دارد. مصرف مقدار زیادی پروتئین به‌ویژه برای افراد چاق، خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش می‌دهد.

به خانم‌ها پیشنهاد می‌کنیم راهنمای کوچک ویتامین‌های مورد نیاز بانوان را مطالعه کنند.

سؤال: من آشنایی زیادی با حرکات ورزشی ندارم؛ منظور از تمرینات چالش برانگیز چیست؟

پاسخ: این گروه از تمرینات توسط هر فرد، در هر مکانی با وسایل ورزشی و یا بدون آن‌ها، با تنوع بسیار زیادی قابل انجام است. این تمرینات معادل انجام نیم ساعت حرکات هوازی (ایروبیک) بوده و چربی‌سوزی بالایی را به همراه دارد. به علاوه، تحقیقات نشان داده‌اند که این تمرینات تأثیر به‌سزایی در افزایش قدرت ماهیچه‌ها، انعطاف‌پذیری، تعادل و جلوگیری از پوکی استخوان دارند.

اگر شما هم سؤالی دارید، شرح کاملی از وضعیت جسمانی خود را در قسمت نظرات وارد کرده یا به ایمیل مجله ارسال کنید تا بهترین پاسخ را برایتان پیدا کنیم.

بدون نظر

نظر دادن