راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته چهل و سوم

مصرف آنتی بیوتیک تنها در مواقع لزوم...

روند رشد کودک

اگر دست کودکتان را محکم بگیرید می‌تواند راه برود. او حتی دست و پایش را بالا نگه می‌دارد تا به شما در پوشیدن لباسش کمک کند. در این سن شاید کودک بتواند با فنجان چیزی بنوشد یا به‌تنهایی با دست غذا بخورد. البته عده‌ای از کودکان تا چند ماه یا حتی یک یا دو سال بعد قادر به انجام این کار نیستند.

به‌محض اینکه فرزندتان توانست به‌تنهایی از لیوان بنوشد، باید جاخالی دادن را یادبگیرید، زیرا امکان دارد برای زمین گذاشتن لیوان بلافاصله آن را پرت کند.

آنچه پیش رو دارید:

کنار آمدن با خواب کمتر

هیچ‌ فرد خواب‌آلود و خسته‌ای نمی‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد. راه‌کار‌های صحیح و امتحان شده برای زمانیکه چشم‌هایتان بی‌خوابی را تاب نمی‌آورد:

همیشه به‌خاطرِ داشتن شبی بد، زیاد می‌خوابید؟ ساعت را کوک کرده و صدای دلخراشی برای آن انتخاب کنید. منطقی‌ترین زمان را انتخاب کنید نه خوشبینانه‌ترین. ساعت را بیرون از اتاق بگذارید تا برای خاموش کردن مجبور به خارج شدن از تخت باشید.

تمام طول روز کسل هستید؟ با یک یا دو نوشیدنی کافئین‌دار سرحال شوید اما پس از ناهار از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید. کافئین زیاد، بدن را بیش‌ازاندازه تحریک کرده و در خواب شبانه با مشکل روبرو خواهید شد و اگر مصرف این‌گونه نوشیدنی را کم کنید، یک فنجان نوشیدنی کافئین‌دار تأثیر بیشتری خواهد داشت. همچنین کارهای ظریف و حساس را ابتدای روز که پرانرژی‌تر هستید انجام دهید.

در نیمه روز خسته و بی‌حال هستید؟ در محل کار در زمان استراحت ۱۵ دقیقه بخوابید. پیاده‌روی کوتاهی بیرون از ساختمان نیز شما را سرحال می‌کند. اگر در جلسات طولانی حضور دارید، نوشیدنی خنک همراه داشته و اگر ممکن است کنار پنجره باز بنشینید.

اگر در منزل هستید زمان خواب کودکتان استراحت کرده و بخوابید.

کودک
huffingtonpost.co.uk

۳ پرسش درمورد آنتی‌بیوتیک

چرا پزشک اطفال در هر بار بیماری کودک آنتی‌بیوتیک تجویز نمی‌کند؟

آنتی‌بیوتیک‌ تنها برای مقابله با باکتری تجویز می‌شود و در برابر عامل سرماخودگی، آنفولانزا و دیگر بیماری‌های تنفسی مؤثر نیست. پس اگر کودکتان به این‌گونه بیماری‌ها مبتلا باشد، آنتی‌بیوتیک کمکی به او نخواهد کرد. استفاده از آنتی‌بیوتیک در مواقع غیرضروری، تنها باکتری‌ها را در برابر درمان مقاوم می‌کند و اگر کودک به مصرف داروهای ضد باکتری نیاز داشته باشد دچار مشکل خواهد شد. همچنین آنتی‌بیوتیک خطرات خود را داشته و ممکن است مانند هر داروی دیگری عوارض جانبی یا حتی واکنش حساسیتی جدی در پی داشته باشد. در واقع تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک به نگرانی جدی در جامعه پزشکی تبدیل شده است.

آیا با بهبودی کودک می‌توان مصرف آنتی‌بیوتیک را قطع کرد؟

خیر. دوره درمان را طبق دستور پزشک کامل کنید. قطع خودسرانه مصرف دارو موجب ناقص ماندن درمان و مشکلات جدی‌تر می‌شود.

اگر کودک دارو را بالا آورد یا بیرون ریخت چه کنیم؟

اگر کودک دارو را برگرداند و بیشتر آن بیرون ریخت می‌توانید مقدار تجویز شده را دوباره به او بخورانید. البته تلاش کنید دلیل اصلی استفراغ کودک را بیابید؛ به‌دلیل اوغ زدن کودک بوده یا بیماری. از پزشک بپرسید که چه کار کنید تا کودک راحت‌تر دارو را قورت دهد. بعضی از داروها را می‌توان با مواد غذایی مانند پوره سیب مخلوط کرد تا مزه بهتری پیدا کنند. به‌جای قاشق از قطره‌چکان استفاده کنید و دارو را در گلوی کودک بریزید. از داروخانه محل، طعم‌دهنده تهیه کنید تا بتوانید با آن، داروهای خاصی را برای کودک خوش‌طعم کنید.

بدون نظر

نظر دادن