راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته بیست و یکم

تولد کودک، بهانه‌ای برای قطع عشقبازی با همسر نیست...

روند رشد کودک

کودک مانند شما نمی‌تواند برای ابراز احساسات خود از شیوه‌های پیچیده استفاده کند و به همین دلیل است که به راحتی متوجه می‌شوید فرزندتان خوشحال است یا ناراحت! علاوه بر رشد فیزیکی، نحوه ابراز عشق و حس شوخ‌طبعی کودک نیز در حال پیشرفت است.

با بزرگ‌تر شدن و درک بیشتر از محیط، ممکن است در هنگام خارج شدن شما از منزل، کودک‌تان شروع به گریه کرده و با برگشت‌تان هیجان‌زده شود، یا حتی به نشانه در آغوش‌گرفتن و نوازش کردنش، دست‌هایش را بالا بگیرد.

گاهی اوقات کودک سر شوخی را با شما باز خواهد کرد، به چیزهای جالب و خنده‌دار می‌خندد و سعی می‌کند که شما را هم بخنداند. این خنده زیبا را با شکلک‌های بامزه برای خود و کودک‌تان حفظ کنید.

آن‌چه پیش رو دارید:

رابطه جنسی به عنوان والدین جدید

یافتن زمان و انرژی برای رابطه جنسی به عنوان والدین جدید بسیار دشوار است. اما حضور کودک در اتاق‌خواب شما یا حتی قسمت دیگری از خانه در حالی که ممکن است در کوچک‌ترین فرصتی که می‌یابد شروع به گریه کند، مشکل بزرگ دیگری‌ است. بااین‌حال نگران نباشید زیرا با کمی برنامه‌ریزی و تلاش، همه چیز ممکن می‌شود.

با همسر خود عشق‌بازی کنید: عشقبازی تنها به معنای پیشنوازی قبل از رابطه جنسی یا حتی قصدِ داشتن این رابطه در همان لحظه نیست. عشقبازی با همسرتان ( به صورت حضوری، از پشت تلفن یا از طریق ایمیل) به شما و او کمک می‌کند تا حس رابطه جنسی را تقویت کنید.

زمانی مناسبی در نظر بگیرید: مجبور نیستید در هنگام خواباندن کودک، شما هم بخوابید. هنگام خواب نیمروزی، زمان بهتری برای رابطه جنسی است؛ نه در انتهای روز که از خستگی، انرژی برای شما و همسرتان باقی نمانده است.

قرارهای عاشقانه بگذارید: برای یک قرار عاشقانه و رمانتیک لازم نیست که حسابی به خودتان رسیده و با هم بیرون بروید، می‌توانید این قرار را در منزل خود برنامه‌ریزی کنید. ماساژ یکدیگر، برای والدین پرمشغله در هنگام خواب کودک نوعی قرار عاشقانه محسوب می‌شود.

شوخی را هرگز ترک نکنید: برای چیزهای جالب، خنده‌دار و غیرمعمول که اسباب لبخند بر لبان شما و همسرتان را ایجاد می‌کند، آماده باشید. برای مثال در هنگام شیردهی، شاید کمی شیر از پستان اسپری شده یا چکه کند.

در حین رابطه زناشویی اگر کودک در هنگام خواب ناگهان شروع به گریه کرد، عجله نکنید؛ چند لحظه صبر کنید تا ببینید دوباره به خواب می‌رود یا نه! اگر کودک‌تان آرام نگرفت به هر حال باید موقعیت را ترک کرده و به فریادش برسید. در این شرایط، رابطه را هرگز قطع نکنید. پس از آرام کردن فرزندتان، برگردید و بار دیگر به آرامی به پیشنوازی یکدیگر مشغول شوید.

کودک
www.momjunction.com

۳ پرسش درمورد سرماخوردگی

۱. چگونه کودک دچار سرماخوردگی می‌شود؟

معمولاً ابتلا به سرماخوردگی تا یک سالگی بسیار رایج است، مقدار زیاد ویروس سرماخوردگی در محیط، جلوگیری از این بیماری را اغلب غیرممکن می‌سازد. در حقیقت، تخمین‌زده شده که کودک در اولین سال زندگی‌اش هشت بار به این بیماری مبتلا می‌شود. این ویروس در هوا و اشیاء آلوده در دسترس، مانند دستگیره در و اسباب‌بازی‌ها پراکنده می‌شود، و بدن کودک نمی‌تواند در مقابل این ویروس مانند بدن یک انسان بالغ به راحتی مقابله کند زیرا سیستم ایمنی بدن او هنوز کامل نشده و ضعیف است.

به علاوه، کودک به‌طور دائم انگشتانش را داخل دهان یا نزدیک چشمانش می‌برد که این کار فرصتی مناسب برای ورود ویروس‌ها به داخل بدن فراهم می‌آورد. اگر کودک خود را به مراکز مراقبت روزانه گروهی می‌فرستید و یا خواهر و برادر بزرگتر دارد، این احتمال افزایش می‌یابد چون بیشتر در معرض صدها نوع میکروب سرماخوردگی قرار می‌گیرد. علائم رایج این بیماری شامل عطسه، چشمان پرآب، تب پایین، سرفه، آبریزش بینی، احساس خفگی و بدخلقی می‌باشد. این علائم به‌طور معمول به مدت یک هفته ادامه دارند.

۲. چطور می‌توان این ناراحتی کودک را برطرف کرد؟ 

به وسیله یک سرنگ حبابی پلاستیکی، محتویات داخل بینی کودک را تخلیه کرده و در اتاق خواب او از یک رطوبت‌ساز یا بخارساز استفاده کنید. این کار موجب روان شدن محتویات بینی کودک می‌شود و به او کمک می‌کند تا راحت‌تر نفس بکشد. به‌خاطر داشته باشید که کودک ترجیح می‌دهد از بینی تنفس کند تا از طریق دهان؛ به همین دلیل است که بینی گرفته، کودک را ناآرام می‌کند. سعی کنید کودک را با مقادیر کم و به صورت مکرر تغذیه کنید، زیرا تنفس در حین خوردن در مدت سرماخوردگی بسیار برایش دشوار می‌شود.

بدون تجویز پزشک به کودک داروی سرماخوردگی نخورانید. پزشکان به‌هیچ‌وجه این داروها را به کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی‌کنند، زیرا نشان داده شده که نه‌تنها این نوع داروها ناراحتی کودک را برطرف نمی‌کنند بلکه عوارض جدی هم دارند.

علت اکثر سرماخوردگی‌ها در کودکان ویروس است، به همین خاطر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیری نخواهند داشت و تنها بدن کودک است که باید در مقابل این عفونت مقابله کند. اگر سرماخوردگی کودک با تب همراه است، امکان دارد پزشک استامینوفن تجویز کند.

۳. چه هنگام تماس با پزشک ضروری است؟

چنانچه هر یک از علائم زیر را در کودک مشاهده کردید، با پزشک در تماس باشید و یا حضوری او را ملاقات کنید:

  • تب مقعدی ۳۸ درجه سلسیوس (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) یا بالاتر.
  • به زحمت نفس‌کشیدن یا تنفس سریع (بیشتر از ۶۰ تنفس در دقیقه)، نفس‌نفس‌زدن یا خس‌خس کردن حین تنفس و بدتر شدن سرفه‌ها.
  • ترشحات چشمی که نشانه التهاب ملتحمه (چشمان صورتی رنگ) است، یا عفونت گوش.
  • مشاهده علائم عفونت گوش که شامل گریه کردن کودک در هنگام شیر خوردن، گریه‌های نامعلوم در هنگام خواباندن و محکم کشیدن گوش می‌شود.

اگر پس از ۵ یا ۷ روز بیماری کودک بهبود نیافت یا علائم تا دو هفته قطع نگردید، به پزشک مراجعه کنید.

بدون نظر

نظر دادن