راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته بیستم

به زندگی طبیعی خود بازگردید...

روند رشد کودک

تلاش کنید برنامه‌ای ثابت برای خواب کودک طراحی کرده و هرشب آن را اجرا کنید. می‌توانید حمام کردن یا خواندن داستان را در این برنامه جای دهید تا کودک آرام شده و برای خواب آماده شود.

برنامه پشنهادی گراف: نوزاد را سیر کنید، او را به حمام ببرید، لباس راحت بپوشانید، برایش کتاب و لالایی بخوانید یا آهنگ پخش کنید و او را در رختخواب بگذارید.

این برنامه فرصت خوبی برای ارتباط بیشتر با نوزاد و استراحت هردوی شماست. البته لزومی ندارد تمام این برنامه را مادر به‌تنهایی اجرا کند. شما و همسرتان می‌توانید این مراحل را با یکدیگر تقسیم کرده یا به‌نوبت این کارها را انجام دهید.

آن‌چه پیش رو دارید

مراقبت از خودتان

بسیاری از والدین پس از تحمل مشکلات برای تنظیم زندگی با شرایط جدید، حس کبکی را دارند که سر از برف بیرون آورده تا دنیایی بزرگ‌تر را کشف کند، دنیایی که به‌طور موقت  پس از تولد نوزاد رهایش کرده بودند. روند تکراری و بی‌پایان مراقبت از نوزاد با شرایط گذشته بطور کامل متفاوت است به‌خصوص اگر شاغل بوده یا در فعالیت‌های جمعی حضور فعال داشتید.

گراف برای بازگشت تعادل به زندگی ۶ راهکار به شما معرفی می‌کند:

  1. به گروهی از والدین بپیوندید. گروه‌های اجتماعی زیادی برای مادران شیرده، والدین شاغل، مادران خانه‌دار و … وجود دارند. اگر مایل باشید حتی می‌توانید در محله خود جمعی از والدین تشکیل دهید.
  2. ارتباط خود را با دیگران حفظ کنید. با دوستان و افراد خانواده رفت‌وآمد کنید. با والدین دیگر در بیبی گراف در تماس باشید و نظرات دیگران را بخوانید. این کار به شما اطمینان خاطر می‌دهد که دیگر والدین نیز مشکلاتی شبیه شما دارند.
  3. مدت زمانی را فقط برای خودتان صرف کنید. شما باید حداقل یک‌بار در هفته به خود استراحت دهید و تنها روی علایق خود تمرکز کنید. البته در بهترین حالت این زمان باید روزی نیم‌ساعت و شاید هنگام خواب نوزادتان باشد.
  4. مطالعه کنید. همیشه کتاب یا مجله‌ای دردسترس داشته باشید تا هنگام خواب نوزاد آن را بخوانید. شاید قادر به خواندن تعداد صفحات کمی باشید. بااین‌حال می‌توانید به دنیای افسانه‌ها گریزی زده یا مطلب تازه‌ ای بیاموزید.
  5. وبلاگ بسازید یا خاطره بنویسید. انتشار تجربیات یا نوشتن آن‌ها در دفترچه خاطرات میل خودتان است. اما ثبت آن‌ها راه مفیدی برای حفظ سلامت روانی است.
  6. با کسی گفتگو کنید.گفتگوی تلفنی یا رودررو با دوستان، اقوام یا همسرتان می‌تواند انرژی از دست رفته‌تان را به شما بازگرداند.
tred mothers
www.flickr.com

۳ پرسش درمورد: سندروم تکان شدید نوزاد

سندروم تکان نوزاد چیست؟

سندروم تکان نوزاد (به اختصار SBS) آسیب جدی مغزی است که با تکان دادن شدید نوزاد و جابجایی مغز در جمجمه اتفاق می‌افتد. آسیب‌پذیری در سنین پایین به‌مراتب بیشتر است. این مسئله به دلیل ضعف ماهیچه‌های گردن و عدم توانایی در نگه داشتن سر بزرگ و سنگین نوزاد می‌باشد. این سندروم ممکن است سبب آسیب‌های جدی نظیر نابینایی، آسیب چشمی، تأخیر در رشد، تشنج، فلج و آسیب‌های دائمی مغز گردد. این عارضه حتی در بعضی موارد کشنده است.

آیا بازی‌های خشن باعث SBS خواهد شد؟

اگر بازی با نوزاد خیلی خشن و با تکان‌های شدید همراه باشد این مسئله ممکن است. اما تکان‌های آهسته، نوازش، غلقلک دادن، صندلی‌های فنری یا تاب دادن و حتی حضور نوزاد در اتومبیل و در جاده‌های ناهموار  باعث بروز این سندروم نخواهد شد. بدرفتاری با نوزاد که سبب بروز این عارضه می‌شود عمدی است و معمولاً زمانی رخ می‌دهد که شخصی هنگام مراقبت از نوزاد کنترل خود را ازدست بدهد.

درصورت تکان خوردن شدید نوزاد چه باید کرد؟

نوزادی که دچار این سندروم شده است بیش‌ازحد خواب‌آلود به نظر می‌رسد و انگار دچار قولنج است، ممکن است در غذا خوردن دچار مشکل شده یا استفراغ کند. او در تنفس دچار مشکل شده، بدخلق است و گریه می‌کند. اگر به بروز SBS مشکوک هستید و یکی از این علائم را مشاهده کردید فوراً با پزشک تماس گرفته و نوزاد را به اورژانس منتقل کنید. با پزشک صادق باشید تا تشخیص و درمان مناسب صورت گیرد.

  • مراقبت از نوزاد گاهی طاقت‌فرسا است. شخصی که وظیفه مراقبت از نوزاد را بر عهده دارد باید راه‌هایی برای کنترل خشم و خستگی بیاموزد. به‌عنوان مثال می‌توانید چند نفس عمیق بکشید، زمانی را بیرون از خانه بگذرانید یا از خانواده، دوستان و پزشک کمک بگیرید. اگر به‌شدت احساس خستگی و ناامیدی کردید، نوزاد را در گهواره یا تخت قرار دهید، اتاق را ترک کنید، به او اجازه دهید در تنهایی گریه کند و هرچه سریع‌تر از کسی تقاضای کمک نمایید.

بدون نظر

نظر دادن