راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته یازدهم

اگر قصد بارداری مجدد ندارید...

در این هفته حرکات کودک هماهنگ‌تر شده است. شما به راحتی متوجه می‌شوید که حرکات خشک و نامنظم او در روزهای ابتدایی تولد به حرکاتی نرم و دوار تبدیل شده، به‌خصوص زمانی که افراد پیرامونش را تماشا می‌کند.

به نوزاد فضای کافی برای کشش و حرکت آزاد دست و پا را بدهید. پتویی روی زمین پهن کرده و به او اجازه دهید مطابق میلش تحرک داشته باشد. این تحرک به ماهیچه‌ها فرصت رشد و تقویت خواهد داد. اگر نوزاد را روی شکم بخوابانید، کف پاهایش را به زمین فشار داده و اولین قدم برای آمادگی جهت سینه‌خیز رفتن را برمی‌دارد.

آن‌چه پیش رو دارید:

جلوگیری از بارداری را فراموش نکنید!

آیا در صورت شیردهی احتمال بارداری وجود دارد؟ اگر از زمان زایمان تاکنون قاعدگی نداشته‌اید چطور؟

پاسخ به‌طور قطع مثبت است. برخلاف تصور عموم، شیردهی به‌تنهایی سبب پیش‌گیری از بارداری نمی‌شود. تخمک‌گذاری پیش از اولین دوره قاعدگی آغاز می‌شود، کوچک‌ترین زنگ هشداری درمورد بازگشت قدرت باروری وجود ندارد. به‌همین دلیل است که به‌محض شروع رابطه جنسی باید راه‌های جلوگیری از بارداری را به‌کار گیرید، البته اگر قصد ندارید فرزند دیگری با فاصله سنی بسیار کم داشته باشید!

با مشورت با پزشک خود می‌توانید از تمام روش‌های ضد بارداری اطلاع کسب کنید. بااین‌حال، گراف تعدادی از این روش‌ها را معرفی می‌کند:

پیش از بارداری از چه روشی استفاده می‌کردید؟

استفاده از روشی که پیش از حاملگی دنبال می‌کردید، لزوماً ممکن نیست. به‌طورمثال اگر از دیافراگم استفاده می‌کردید، بدن شما نیازمند تطبیق دوباره با این وسیله است، زیرا ممکن است به‌دلیل زایمان به دیافراگمی با اندازه متفاوت نیاز داشته باشید.

اگر از روش‌های هورمونی (قرص، چسب‌ یا حلقه ضد بارداری) استفاده می‌کردید و اکنون در دوران شیردهی به‌سر می‌برید، ممکن است به نوع متفاوتی احتیاج داشته باشید، مانند قرص شیردهی (مینی پیل) که فقط دارای پروژسترون است.

آیا قصد استفاده از روشی جدید دارید؟

اگر مطمئن هستید که تا پنج یا ده سال آینده قصد بارداری مجدد ندارید، دستگاه آی‌یودی (دستگاه درون زهدانی) می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

آیا به استفاده از کاندوم فکر کرده‌اید؟

استفاده از کاندوم برای زنانی که به‌تازگی مادر شده‌اند بسیار مناسب است زیرا کوچکترین تأثیری روی شیر مادر ندارد. در ضمن، استفاده از آن بسیار راحت‌تر از مصرف روزانه قرص بوده و بخشی از مسئولیت جلوگیری از بارداری نیز بر دوش همسرتان خواهد بود.

۳ پرسش درمورد تماس با متخصص اطفال

چه زمانی و چه علائمی را باید با پزشک درمیان گذاشت؟

در هر ساعتی از شبانه‌روز و با مشاهده کوچکترین تغییرات غیرعادی باید با مطب پزشک تماس بگیرید. درمورد نوزادی که به‌تازگی متولد شده علائمی که ارزش گزارش به پزشک را دارند شامل موارد زیر می‌باشند:

تغییرات نگران‌کننده در حالات، مزاج و اشتهای نوزاد و عدم توانایی در هضم شیر، تب شدید، حرکات شکمی و روده‌ای غیرعادی، کاهش قابل‌توجه تعداد دفعات ادرار، جوش‌های مزمن، ترشحات چشم و گوش، و گریه ممتد و غیرعادی. هرکدام از این علائم بسته به شدت، مدت و علائم دیگری که با آن‌ها همراه است، می‌توانند نشانه‌ بیماری جدی باشند. اگر نوزادتان دچار مشکل تنفسی یا تشنج شد، بی‌درنگ به پزشک اطفال مراجعه کنید.

how-to-take-your-babys-temperature
babyclub.asda.com

چه‌زمانی درمورد تب نوزاد با پزشک مشورت کنیم؟

تصمیم‌گیری با شماست. رفتار و حالات عمومی نوزاد و وجود علائم دیگر، بهتر از خواندن دقیق درجه حرارت از روی تب‌سنج، نشان دهنده بیماری است. به‌خاطر داشته باشید که تب راهی است که بدن به‌طور طبیعی برای مبارزه با عفونت از آن استفاده می‌کند، بنابراین تب به‌تنهایی واکنشی مفید است و بیماری محسوب نمی‌شود. همچنین، دمای بدن در طول روز متفاوت است، بدین معنا که در ساعات ابتدایی روز دمای بدن پایین‌تر و در ساعات پایانی روز دما بالاتر است.

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا حرات مقعدی حدود ۳۸ درجه سلسیوس یا بالاتر را تب در نظر می‌گیرد. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند درصورتی که نوزادتان در این سن، این میزان تب داشت در اولین فرصت با پزشک تماس بگیرید. زیرا درجه تب با توجه به شیوه استفاده از تب‌سنج متفاوت است (مقعدی، گوشی، زیر بغل یا پیشانی). شیوه استفاده از تب‌سنج و مصرف هرگونه داروی تب‌بر را به پزشک اطلاع دهید.

پزشک به چه اطلاعاتی نیاز دارد؟

زمانی که با پزشک اطفال تماس می‌گیرید، آرامش خود را حفظ کرده و علائمی که در نوزاد مشاهده کرده‌اید را به طور کامل شرح دهید. زمان آغاز این علائم، مدت زمان امتداد آن‌ها و هر موضوع غیرعادی دیگر (مانند دندان درآوردن) را نیز بگویید. اگر اخیراً نوزاد با شخص بیماری در تماس بوده به پزشک اطلاع دهید. پیش از تماس با پزشک، تب نوزاد را اندازه بگیرید. همچنین اگر نوزاد بیماری خاصی داشته و دارو مصرف می‌کند به پرستار یا پزشک یادآور شوید، زیرا آن‌ها در طول روز با چندین مراجعه کننده در ارتباط هستند و امکان دارد در آن لحظه سابقه پزشکی نوزاد شما را به‌طور کامل به‌خاطر نیاورند.

بدون نظر

نظر دادن