راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته ششم

معاینات خود و کودک‌تان را کم اهمیت نشمارید...

روند رشد کودک

لبخند هدیه‌ای خدادادی به همه انسان‌ها است. زمان اولین لبخند کودک در هر فرهنگ و جامعه‌ای تقریباً همین روزهاست. آماده باشید تا پاسخ تمام مراقبت‌های مادرانه‌تان را با لبخندی زیبا و بدون دندان که مخصوص شماست دریافت کنید. حتی در دشوارترین روز زندگی، این اتفاق زیبا قند در دلتان آب می‌کند.

آنچه پیش روی شماست:

معاینه بعد از زایمان

ماما یا پزشکی که در سفر طولانی بارداری و سپس زایمان راهنما و مراقب شما بود، به زودی آخرین معاینات را انجام خواهد داد. او می‌خواهد از عالی بودن همه مراحل، چه جسمی و چه احساسی، مانند استرس‌های بارداری، درد زایمان، فراغت از زایمان و مادر شدن مطمئن شود.

در معاینه‌های پس از زایمان، پزشک و یا ماما هرگونه پارگی، خراش و یا کوبیدگی در ناحیه واژن و دهانه رحم را بررسی کرده تا از بهبود یافتن این نواحی اطمینان حاصل کند. اگر دهانه رحم بهبود یافته باشد، شاید از سلول‌های این قسمت نمونه برداری شود. حتی قسمت میاندوراه هم برای بررسی پارگی و خونریزی پس از زایمان معاینه می‌شود. پزشک یا ماما همچنین، روی شکم را لمس می‌کند تا مطمئن شود که دردها التیام یافته‌اند. و در زایمان‌های سزارین، روند بهبودی زخم‌های شکم را بررسی می‌کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، در این معاینات ماما پستان‌ها را نیز بررسی می‌کند. زیرا در مادران شیرده مسدود شدن مجرا‌های شیر موجب عفونتی مانند ورم پستان می‌شود. در پستان خانم‌هایی که به فرزند خود شیر نمی‌دهند نیز امکان دارد نقاط درناک و سفتی وجود داشته باشد که نشان از عفونت است. بدین منظور و برای بررسی روند خشک شدن شیر، پزشک یا ماما پستان‌هایتان را معاینه می‌کند.

در این زمان ازسرگیری رابطه جنسی بلامانع خواهد بود؛ اما برخی مادران تا چندین هفته یا ماه، تمایل یا انرژی لازم برای مقاربت را ندارند. صرف‌نظر از تمایل‌تان، باید رابطه جنسی کنترل شده‌ای داشته باشید زیرا احتمال بارداری مجدد، در دوران شیردهی و یا حتی قبل از بازگشت عادت ماهانه وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که سلامت روحی و احساسی هم بسیار مهم‌اند. تقریباً چهار پنجم مادران، دچار کمی افسردگی می‌شوند که آن را اندوه پس زایمان می‌نامند. اما درصورتی که این افسردگی و اندوه بیش از دو هفته به طول انجامد، یعنی دچار افسردگی پس از زایمان شده‌اید که کمی حادتر است. احتمالاً به شما توصیه خواهد شد که به درمانگر مراجعه کرده یا از داروهای ضدافسردگی بدون ضرر برای دوران شیردهی استفاده کنید.

۳ سوال درمورد همکاری با پزشک نوزاد‌تان

هر چند وقت یکبار نوزاد باید معاینه شود؟

اغلب متخصصان اطفال و پزشکان خانواده، برای معاینه‌های دوره‌ای اطفال توصیه می‌کنند که نوزاد باید یک یا دو بار در ده روز اول و بعد از آن در یک ماهگی، دو ماهگی، چهار ماهگی، شش ماهگی، نه ماهگی و دوازده ماهگی معاینه شود. اگر کودک هر گونه مشکلی در سلامتی یا وزن گرفتن داشته باشد، معاینات بیشتری انجام خواهد شد.

Baby Checkup Stock
imageinfo.co.uk

چطور در این معاینات می‌توان اطلاعات کاملی راجع به کودک به دست آورد؟

پزشکان بسیار پرمشغله‌اند و در حالی که مدام حواس‌تان به کودک است، معاینه سریع انجام شده و وقت ملاقات تمام می‌شود. بنابراین سؤالات خود را از قبل در برگه‌ای یادداشت کنید و آن را به همراه یک خودکار به مطب ببرید. حالا می‌توانید اطلاعاتی مانند وزن، قد، واکسن‌ها و علاوه بر آن توصیه‌ها یا دستورالمعل‌های پزشک را بنویسید. اگر سؤالی را در حین معاینه فراموش کردید، نگران نباشید. می‌توانید بین ویزیت‌های بیماران با پزشک تماس بگیرید.

در واقع، شما در تشخیص حالات و رفتارهای فرزندتان متخصص هستید اما پزشک، متخصص در مراقبت و سلامتی کودک است بنابراین ارتباط متقابل  بهترین نتیجه را خواهد داشت. اگر با توصیه‌های پزشک موافق نبوده و یا نظراتتان نادیده گرفته شدند، مقصود خود را واضح‌تر بیان کنید، احتمال دارد سوء تفاهم پیش آمده باشد. به خاطر داشته باشید که بیشتر پزشکان از صداقت شما قدردانی خواهند کرد زیرا هدف اصلی یافتن راهکاری مفید است. اگر با پزشک خود اختلاف نظرهای بسیاری دارید به پزشک دیگری مراجعه کنید. بدین منظور می‌توانید با دوستان نیز مشورت کنید.

در صورت نیاز به مشورت با پزشک در ساعات غیر کاری، چه باید کرد؟

از ساعات و برنامه کاری پزشک مطلع باشید. بیشتر پزشکان سیستم پاسخگویی به سؤالات دارند که اغلب شامل پیغام‌گیر بوده و می‌توانید طی تماسی تلفنی نام و شماره تماس خود را اعلام کنید. یا شماره‌ای که به‌وسیله آن می‌توانید در ساعات غیرکاری با یک پرستار تماس بگیرید. به علاوه، از اینکه در مواقع اضطراری چه کار باید کرد و به کدام کلینیک شبانه‌روزی محلی مراجعه کرد، آگاهی یابید. و همیشه به یاد داشته باشید که پرسیدن هیچ سؤالی در مورد سلامتی فرزندتان احمقانه نیست.

بدون نظر

نظر دادن