راهنمای کامل رشد و تربیت کودک: هفته بیست و هشتم

والدین خود را نرنجانید...

روند رشد کودک

در این سن کودکان به سمت حیوانات اسباب بازی کوچک و بزرگ یا یکی از وسایل شخصی مانند پتو جذب می‌شوند. شاید حتی یکی از آنها به وسیله مورد علاقه کودک تبدیل شده و به او آرامش خاطر دهد. اگر چنین است به‌زودی باید آن را با خود همه جا ببرید. نگران نباشید. چنین علایقی نشان از آغاز حس استقلال‌طلبی است. کودک شما می‌آموزد که از شما جدا شده و به‌آرامی اما با اطمینان مستقل‌تر از پیش شود.

اگر می‌خواهید برای کودک دلبندتان اسباب‌بازی بخرید به دنبال عروسک‌های نرمی باشید که محکم دوخته شده باشند. اسباب بازی‌های دیگری مانند توپ (به اندازه‌ای که در دهان کودک جای نگیرد)، لوله‌های نرم تودرتو و عروسک‌های بزرگ نیز مناسب هستند.

راه شناسایی وسیله یا اسباب‌بازی موردعلاقه کودک برداشتن یا گرفتن آنها از او است. به‌احتمال زیاد با صدای بلند اعتراض خواهد کرد.

آنچه پیش رو دارید:

رفتار احترام‌آمیز با والدین

در این‌که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نیت خوبی دارند شکی نیست. اما آنها گاهی بیش‌ازحد خوبی می‌کنند.

اگر والدین شما یا همسرتان شیوه فرزندداری شما را به باد انتقاد می‌گیرند، ناخواسته نصیحتتان می‌کنند یا تلاش دارند نظر شما را تغییر دهند با حالتی تدافعی واکنش نشان ندهید و آنها را قضاوت نکنید. اگر به مهارت‌های فرزندپروری خود ایمان داشته باشید به‌راحتی می‌توانید با این نظرات ناخواسته برخورد کنید. شاید تجربه والدین شما خیلی بیشتر باشد. اما شما و تنها شما پدر و مادر کودکتان هستید و شاید نیاز باشد این امر را محترمانه به والدینتان یادآوری کنید.

با این همه دانش و تجربه آنها می‌تواند مفید باشد. اگر پیشنهادی دارند که تأثیرگذارتر از روش شما است به‌کار گرفته و از این بابت قدردان آنها باشید.

لوس کردن بچه‌ها کار پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها است. کودک از درآغوش گرفته شدن و دوست داشته شدن ناراحت نمی‌شود مگر اینکه توجه زیاد، در کارهای روزانه که برنامه‌ریزی کرده‌اید مانند غذا خوردن و خوابیدن مشکل ایجاد کند. هدیه دادن بی‌رویه نیز گاهی والدین را به دردسر می‌اندازد بااین‌حال پدربزرگ و مادربزرگ فراتر از عشق حقیقی و بخشندگی به نوه‌هایشان هدیه می‌دهند. اگر قرار است کارهایی مانند این انجام شود باید تنها با خواست شما باشد. زمانی که هدف مشخصی را در تربیت کودک دنبال می‌کنید به‌راحتی در جمله‌ای مؤدبانه بازگو کنید. از والدینتان به‌خاطر سخاوتشان تشکر کنید. اگر لازم است به‌طور دقیق به آنها توضیح دهید چه چیزی را برای کودکتان ترجیح می‌دهید.

کودک
grandmother-blog.com

۳ پرسش درمورد رژیم غذایی سبزیجات برای کودکان

آیا رژیم غذایی سبزیجات برای کودکان مناسب است؟

بله. کودک شما تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین مورد نیاز بدن را از رژیم غذایی سبزجات متعادل و مغذی دریافت می‌کند. درواقع چنین رژیمی در این سن کاملاً طبیعی و مناسب است. کودک ۶ ماهه هنوز بسیاری از مواد مورد نیاز بدن را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می‌کند. پس اولین غذایی که به او می‌دهید بعد از سرلاک (غذای کمکی نوزاد) باید میوه و سبزیجات نرم و له شده باشد.

چه مواردی را در رژیم غذایی رعایت کنیم؟

رژیم غذایی متعادل برای هر کودکی حیاتی است، به‌خصوص اگر میل چندانی به خوردن غذا نداشته باشد. بدن او به پروتئین که برای رشد و سلامت ضروری است، نیاز دارد. بنابراین با رژیم غذایی بدون گوشت باید مراقب باشید منابع جایگزین را در برنامه غذایی جای دهید. اگر قصد دارید درآینده نیز رژیم گیاه‌خواری را برای کودک ادامه دهید (فاقد لبنیات و تخم مرغ) با پزشک مشورت کنید. زیرا کودک باید تمام مواد ضروری شامل ویتامین B12 ، B2، کلسیم، زینک و ویتامین د را دریافت کند. همچنین رژیم گیاهخواری آهن کمی دارد، پس باید غذاهایی که داری آهن فراوان هستند مانند غلات سبوس‌دار، غلات غنی‌شده و اسفناج به کودک بدهید.

منابع گیاهی غنی از پروتئین و دیگر مواد مغذی کدامند؟

پنیر خانگی، توفو (پنیر شیر سویا)، حبوبات (پخته و له شده)، غلات سبوس‌دار (نان، ماکارونی، برنج و سرلاک) و ماست، جایگزین مناسبی برای مرغ و گوشت هستند. این مواد را در تکه‌های بسیار کوچک به کودک بدهید.

بدون نظر

نظر دادن