خفاش‌های نر خواننده‌های عاشق دنیای حیوانات

ظاهراً خفاش‌های نر خواننده‌های عاشق دنیای حیوانات هستند. آنها به منظور جذب ماده‌ها صدایشان را به طرزی خاص تغییر می‌دهند و برای حفظ توجه آنان تن صدایشان را همواره بالا و پایین می‌برند.

حیوانات خفاش عاشق

در یک دوره سه ساله، محققان دانشگاه A&M تگزاس اصوات هزاران خفاش مکزیکی بدون دُم را در اطراف محوطه دانشگاه ضبط کردند. طبق یافته آنها خفاش‌های نر به منظور جذب ماده ها به آشیانه‌شان در طول فصل جفت‌گیری، صداهایی تولید می‌کنند. جالب اینجاست که تولید این نغمه‌ها باید سریع انجام گیرد زیرا ماده‌ها تمایل دارند به سرعت از آشیانه عبور کنند!

طبق گفته «دکتر اسمادرمن»: «خفاش‌ها می‌توانند با سرعت زیادی، تقریبا ۹.۱ متر در ثانیه، پرواز کنند. در نتیجه، نرها حدود یک دهم ثانیه فرصت دارند تا نظر ماده‌ها را بخود جلب نمایند.»

حیوانات خفاش

این دانشیار گروه زیست‌شناسی ادامه می‌دهد: «خفاش‌های مذکر از ترانه‌های بسیار ویژه‌ای برای جلب توجه ماده‌ها، هنگام عبور آنها از کنار آشیانه، استفاده می‌کنند. به محض اینکه جنس ماده به آشیانه وارد می‌شود، نرها با مهارت بالایی شروع به ترکیب آهنگ‌ها می‌کنند تا ماده‌ها را به اندازه کافی برای شروع جفت‌گیری تحت تاثیر قرار دهند.»

طبق گزارش نشریه «رفتار حیوانات»، ترانه‌های عاشقانه خفاش‌ها از سیلاب‌ها و عبارات تشکیل شده‌اند و خفاش‌های بدون دُم در این زمینه منحصر به فرد هستند. زیرا، آنها می‌توانند به سرعت ترتیب عبارات موجود در ترانه‌شان را تغییر دهند و نتیجتاً سبک‌های مختلف خواندن را ایجاد کنند.

حیوانات خفاش

دکتر اسمادرمن می‌گوید: «نرها می‌توانند در خواندن بسیار خلاق باشند.»

خفاش‌ها تنها دسته حیوانات نیستند که از نغمه‌های عاشقانه استفاده می‌کنند. خواندن آن‌ها بسیار شبیه به برخی از انواع «مرغ نغمه سرا» است، اما در میان پستانداران، خواندن امری کاملاً نادر به شما می‌رود.

به گفته اسمادرمن: «بیشتر حیوانات برای جذب جفت از نشانه‌های تصویری استفاده می‌کنند. برای مثال، پرنده‌ها از پرهای رنگارنگ بدین منظور بهره می‌برند. در مورد خفاش‌ها، همه چیز با صدا انجام می‌گیرد و این ممکن است توضیحی برای بیشتر آواز خواندن خفاش‌ها نسبت به سایر پستانداران باشد.»

حیوانات خفاش

به نظر می‌رسد که خواندن خفاش‌ها، حداقل در تگزاس، به سودشان بوده است! این ایالت محل زندگی بزرگترین کلنی‌های جهان است. هنگام غروب، ده‌ها میلیون خفاش در تگزاس به پرواز درمی‌آیند. هر یک از آنها می‌تواند از مقادیر قابل توجهی از حشرات، در حین یافتن مکانی مناسب برای سکونت تغذیه کند. زیر پل‌ها، درون غارها، انبارها، طویله‌ها و مکان‌های تاریک دیگر برای سکونت خفاش‌ها مناسب هستند.

حیوانات

خفاش بدون دم مکزیکی با حدود ۱۰ سانتیمتر طول و ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر فاصله دو سر بال‌ها، یکی از عام‌ترین گونه‌های خفاش است. با رنگ قهوه‌ای تیره و گوش‌هایی گرد، این خفاش‌ها به فراوانی در جنوب غربی ایالات متحده و مرکز و جنوب قاره آمریکا یافت می‌شوند.

بدون نظر

نظر دادن