دیپلماسی: هنری کیسینجر

تاریخ سه قرن دیپلماسی

درباره نویسنده

هنری‌ کیسینجر در عرصه‌ی روابط بین‌الملل چهره نام آشنایی است. وی دکتری خود را از دانشگاه هاروارد گرفته و در سمت‌های مختلفی در وزارت امور‌خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا فعالیت کرده است. او در دولتهای آیزنهاور، جان اف‌کندی و لیندون جانسون در سمت‌های مختلف حضور داشته است. کسینجر مبدع سیاست تنش‌زدایی با شوروی است که منجر به انعقاد پیمان سالت شد. او در چین، شوروی و ویتنام و خاورمیانه بیش‌ترین دستاورد دیپلماتیک را داشته است. او به سبب نقش خود در پایان دادن به جنگ ویتنام جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است.

دیپلماسی

کتاب دیپلماسی در دوجلد نوشته هنری کیسینجر است که انتشارات اطلاعات آن را منتشر کرده است. این کتاب در زمره پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های سال آمریکا به حساب می‌آید، که کار تحقیقی بسیار بزرگی است که هنری کیسینجر در آن به بررسی کامل تاریخ سیاست خارجی آمریکا می‌پردازد و با گریزهایی که به مذاکرات خود با رهبران جهان می‌زند، به زیبایی شرح می‌دهد که چگونه هنر دیپلماسی به خلق جهانی که در آن زندگی می‌کنیم انجامیده است. کتاب دیپلماسی حاصل یک عمر تجربه و پژوهش دیپلماتیک است که مهم‌ترین رویدادهای سرنوشت‌ساز جهان از قرن هفدهم میلادی تا پایان قرن بیستم را در سی و یک فصل مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و کشورهای مهم و بزرگی را که در هر قرن آرزوی سیادت بر نظام بین‌المللی داشته‌اند را بررسی کرده است. در این راستا کیسینجر انواع مختلف سیاست خارجی را تشریح می‌کند و بازیگران مهم عرصه سیاست در هر دوره را معرفی می‌کند. هنری کیسینجر یک نسخه از کتاب دیپلماسی را به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هدیه داده است و در صفحه نخست آن نوشته است:

«تقدیم به دشمن قابل احترام، ظریف»

از متن کتاب

«وظیفه دولتمردان حل پیچیدگی‌هاست نه مشکل کردن آنها. برای رهبرانی که قادر به انتخاب یکی از راه‌های چاره خود نیستند، احتیاط بهانه‌ای ‌است برای سکون.»

«تراژدی ناپلئون این بود که آرزوهای او بر قابلیت‌هایش برتری داشت؛ و تراژدی بیسمارک این بود که توانایی‌های او برتر از آن بود که آلمان بتواند هضم کند. میراث ناپلئون برای فرانسه ناتوانی استراتژیک، و میراث بیسمارک برای آلمان عظمت غیر‌قابل هضم بود.»

بدون نظر

نظر دادن