دیابت نوع ۲، زیر ذره‌بین گراف

چیزهایی که شاید تا کنون نمی‌دانستید...

اگر به دیابت نوع دو مبتلا باشید بدنتان نمی‌تواند به‌خوبی کربوهیدرات موجود در غذاها را به انرژی تبدیل کند به همین خاطر قند در خونتان رسوب می‌کند. در طی زمان، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، کوری، آسیب به عصب‌ها و اعضای بدن و دیگر مشکلات جدی افزایش می‌یابد.  این بیماری می‌تواند برای تمامی سنین رخ دهد و علائم اولیه شدید نیستند. از هر سه فرد مبتلا به دیابت نوع ۲، یک نفر نمی‌داند که به این بیماری مبتلاست.

علائم اولیه

دیابت نوع ۲ اغلب هیچ نشانه‌ای ندارد. اما زمانی که علائم بروز پیدا می‌کنند، یکی از اولین نشانه‌ها می‌تواند تشنگی زیاد باشد. دیگر علائم عبارتند از: خشکی دهان، اشتهای زیاد، ادرار زیاد (گاهی هر یک ساعت یک بار) و افزایش یا کاهش غیرعادی وزن .

علائم ثانویه

در پی افزایش میزان قند خون، مشکلاتی نظیر سردرد، تاری دید و خستگی ظاهر می‌شوند.

نشانه‌های مشکلات جدی‌تر

در اغلب موارد، تا زمانیکه مشکلی جدی برای سلامتی به‌وجود نیاید، فرد متوجه بیماری خود نمی‌شود. علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • روند کُند بهبود بریدگی‌ها و زخم‌ها
 • عفونت‌های قارچی و عفونت ادرار مکرر
 • خارش پوست، به‌خصوص در قسمت کشاله ران

تأثیر دیابت نوع ۲ بر روابط زناشویی

دیابت می‌تواند به رگ‌های خونی و عصب‌های دستگاه تناسلی آسیب بزند. این آسیب منجر به کاهش تمایلات جنسی و دشواری در رسیدن به اوج لذت جنسی می‌شود. خانم‌ها نیز مستعد ابتلا به خشکی واژن هستند. تقریباً یک نفر از هر سه فرد مبتلا به دیابت مشکلات جنسی را تجربه خواهد کرد. بین ۳۵ تا ۷۰ درصد از مردان مبتلا به این بیماری در مقطعی از زندگی خود، ضعف جنسی خواهند داشت.

عوامل مخاطره‌آمیز قابل کنترل

برخی عادت‌ها و داروهای مرتبط با سبک زندگی می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد که عبارتند از:

 • چاقی، به‌خصوص در ناحیه میانی بدن
 • سبک زندگی کم‌تحرک
 • سیگار کشیدن
 • مصرف زیاد گوشت قرمز، فراورده‌های گوشتی، لبنیات پرچرب و شیرینی‌جات

عوامل مخاطره‌آمیز غیرقابل کنترل

عواملی که نمی‌توان کنترل کرد عبارتند از:

 • نژاد: اسپانیایی‌ها، آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، بومیان آمریکا و آسیایی‌ها بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
 • پیشینه خانوادگی: اگر والدین یا یکی از خواهر و برادرهای شما به دیابت مبتلا باشد، احتمال ابتلای شما به این بیماری وجود دارد.
 • سن: احتمال ابتلای افراد ۴۵ سال به بالا به دیابت نوع ۲، در مقایسه با افراد جوان‌تر بیشتر است.

هر چه عوامل بیشتری در اطرافتان باشد احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است.

دیابت
balancecure.com

عوامل خطرناک برای خانم‌ها

احتمال ابتلا به دیابت در شما بسیار زیاد است اگر:

انسولین چگونه عمل می‌کند؟

در فردی سالم انسولین به تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند. معده کربوهیدرات‌ها را به قند تبدیل می‌کند. قندها وارد جریان خون می‌شوند و پانکراس را آماده می‌کنند تا در زمان مناسب هورمون انسولین ترشح کند. این روند به سلول‌ها کمک می‌کند تا از قند به عنوان سوخت استفاده کنند.

مشکلات متابولیسم

در دیابت نوع ۲، سلول‌ها نمی‌توانند از قند موجود به خوبی استفاده کنند. به عبارت دیگر، مقدار زیادی قند در خون وجود دارد. در شرایط مقاومت به انسولین، بدن هورمون انسولین تولید می‌کند اما سلول‌ها آنطور که باید از آن استفاده نمی‌کنند یا به آن پاسخ نمی‌دهند. اگر فردی برای مدتی به دیابت نوع ۲ مبتلا باشد اما تحت درمان قرار نگیرد، پانکراس وی انسولین کمتری تولید می‌کند.

این بیماری چگونه تشخیص داده می‌شود؟

از شما مقداری خون گرفته می‌شود و آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله روی آن انجام می‌شود. این آزمایش میزان متوسط قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته را نشان می‌دهد. اگر علائم دیگر را نیز داشته باشید، پزشک ممکن است آزمایش رندم (بدون برنامه قبلی) قند خون را برایتان تجویز کند تا وضعیت فعلی شما مشخص شود.

تأثیر رژیم غذایی

با تغییر عادات غذایی و کاهش اضافه وزن، می‌توان میزان قند خون را کنترل کرد. این کار احتمال بروز عوارض جدی‌تر این بیماری را نیز کاهش می‌دهد. باید بسیار مراقب میزان کربوهیدرات‌های دریافتی باشید. به میزان یکسانی در هر وعده کربوهیدات مصرف کنید، مراقب میزان چربی و پروتئین دریافتی باشید و کالری کمتری مصرف کنید. از پزشک بخواهید شما را به متخصص تغذیه ارجاع دهد تا برنامه رژیمی داشته باشید و غذاهای مناسب انتخاب کنید.

اهمیت ورزش

ورزش به‌طور مرتب، برای مثال ورزش‌های قدرتی یا پیاده‌روی روند مصرف انسولین در بدنتان را بهبود می‌بخشد و موجب کاهش قند خون می‌شود. فعال بودن به کاهش چربی‌های اضافه بدن، کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی نیز کمک می‌کند. توصیه می‌شود در بیشتر روزهای هفته ۳۰ دقیقه ورزش متعادل (نه خیلی سنگین نه خیلی سبک) انجام دهید.

تمدد اعصاب و آرامش

استرس می‌تواند فشار خون و قند خون را افزایش دهد. برخی افراد به دنبال درمان نمی‌روند. برخی دیگر نیز به پرخوری روی می‌آورند. اما بهتر است برای رفع استرس تکنیک‌های تمدد اعصاب مثل نفس عمیق کشیدن، مدیتیشن یا تجسم را به‌کار گیرید. صحبت با یکی از دوستان،  اعضای خانواده، مشاور یا فردی روحانی نیز مؤثر است. اگر نمی‌توانید بر استرس خود غلبه کنید، به پزشک مراجعه کنید.

داروهای خوراکی

اگر با کمک رژیم غذایی و ورزش نتوانستید قند خون را کنترل کنید، پزشک برایتان دارو تجویز خواهد کرد. داروهای زیادی برای دیابت در بازار موجود است که اغلب آنان ترکیبی هستند. برخی از این داروها باعث می‌شوند پانکراس انسولین بیشتری تولید کند، برخی دیگر به بدن کمک می‌کنند از انسولین استفاده کند یا جلوی هضم نشاسته را بگیرد. داروهای دیگر نیز سرعت تجزیه انسولین را کاهش می‌دهند.

انسولین تنها برای درمان دیابت نوع ۱ نیست

امکان دارد پزشک در مراحل اولیه درمان به همراه داروهای خوراکی، انسولین تجویز کند. این روش به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که دچار نقص سلول بتا می‌باشند نیز می‌تواند کمک کند. در افراد مبتلا به نقص سلول بتا، پانکراس در زمان افزایش قند خون انسولین تولید نمی‌کند. اگر به این مشکل دچار شوید، تزریق روزانه انسولین بخشی از درمان قرار می‌گیرد.

داروهای غیرانسولینی قابل تزریق

داروهای جدیدی با عنوان داروهای غیرانسولینی قابل تزریق برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ در دسترس قرار دارد. این داروها باعث می‌شوند بدن برای کنترل میزان قند خون، انسولین تولید کند.

چرا آزمایش قند خون ضروری است؟

پزشک طریقه کار کردن با دستگاه اندازه‌گیر قند خون را به شما آموزش می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند روند درمان خود را پیگیری کنید. زمان و میزان تکرار آزمایش قند خون، به موفقیت در کنترل دیابت، نوع درمان، و میزان ثبات قند خون بستگی دارد. معمول‌ترین زمان‌ها برای آزمایش قند خون، صبح بعد از بیدار شدن از خواب، قبل و بعد از وعده‌های غذایی و ورزش و شب قبل از خواب می‌باشد.

مشکلات قلبی و عروقی

اگر دیابت را با رژیم غذایی و ورزش درمان نکنید، احتمال تشکیل پلاک در رگ‌های خونی شما در مقایسه با افراد سالم بیشتر می‌شود. زمانی که این این پلاک‌های چسبنده در رگ‌ها جمع می‌شوند باعث کاهش جریان خون شده و خطر تشکیل لخته خون را افزایش می‌دهند. این شرایط موجب بروز تصلب شرایین می‌شود که خود ریسک حمله قلبی و سکته مغزی را زیاد می‌کند. تقریباً دو نفر از هر سه فرد مبتلا به دیابت بر اثر بیماری قلبی فوت می‌کنند.

نارسایی کلیه

مدت طولانی‌تر ابتلا به دیابت برابر است با احتمال بیشتر ابتلا به مشکلات کلیوی. دیابت یکی از عوامل مؤثر در نارسایی کلیه است به‌طوری که می‌توان گفت نیمی از افراد مبتلا به این بیماری دیابت دارند. اما کنترل قند خون، فشار خون و کلسترول می‌تواند خطر ابتلا به این مشکلات را کاهش دهد. آزمایش‌های سالانه و داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داده و کلیه‌های شما را سالم نگه دارند.

مشکلات چشمی

قند خون بالا به رگ‌های ظریفی که اکسیژن و مواد غذایی به شبکیه چشم می‌رسانند، می‌تواند آسیب بزند. این عارضه که رتینوپاتی دیابتی نامیده می‌شود امکان دارد منجر به نابینایی شود. در افراد بین ۲۰ تا ۷۴ ساله، این عارضه یکی از عوامل پیشرو در بروز نابینایی می‌باشد.

درد عصبی دیابت

در طی زمان، دیابت کنترل نشده و قند خون بالا می‌تواند به عصب‌ها آسیب برساند. علائم عبارتند از: خارش، بی‌حسی، درد و احساس مورمور اغلب در انگشت‌ها، دست‌ها، انگشتان پا یا پاها. این آسیب قابل بازگشت نیست اما راه‌هایی برای درمان وجود دارد و کنترل دیابت نیز به پیشگیری از آسیب‌های بعدی کمک می‌کند.

زخم‌های پا تأثیرات بدی می‌گذارند

آسیب دیدن عصب‌ها باعث می‌شود نتوانید به خوبی پاهای خود را حس کنید. به همین خاطر امکان دارد متوجه زخم یا جراحات نشوید. به علاوه تصلب شرایین جریان خون به سمت محل مورد نظر را کاهش می‌دهد. حتی جراحتی کوچک می‌تواند باعث پدید آمدن زخم‌های مشمئزکننده و قانقاریا شود. در موارد حاد، عفونت منجر به قطع عضو می‌شود.

دیابت
zendegionline.ir

تأثیر دیابت بر لثه و دندان‌ها

قند خون بالا باعث می‌شود به باکتری‌های عامل پلاک دندان غذا برسد. پلاک دندان موجب کرم‌خوردگی، پوسیدگی و بیماری‌های لثه‌ای می‌شود. بیماری شدید لثه‌ای موجب افتادن دندان‌ها می‌شود زیرا بافت و استخوان نگه‌دارنده دندان‌ها را ضعیف می‌کند. این موضوع ابتلا به عفونت را نیز آسان‌تر می‌کند.

آیا می‌توان از ابتلا به دیابت پیشگیری کرد؟

یکی از عجیب‌ترین حقایق درمورد دیابت نوع ۲ این است که می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد. برای کاهش احتمال ابتلا، راهبردهای زیر را دنبال کنید، موارد زیر برای کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز مؤثر هستند:

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • در ۵ روز از هفته، ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
 • مراقب وزن خود باشید.
 • از پزشک خود بخواهید برای تشخیص پره‌دیابت، از شما آزمایش بگیرد.

افراد مشکوک به پره‌دیابت می‌توانند با کمک تغییر در سبک زندگی و استفاده از دارو، از ابتلا به دیابت پیشگیری کنند.

بدون نظر

نظر دادن