دموکراسی یا دموقراضه: سید مهدی شجاعی

طنز تلخ غربستان...

درباره نویسنده :

«سید مهدی شجاعی»، نویسنده داستان، فیلمنامه، روزنامه‌نگار و مدیرمسئول «انتشارات نیستان» است.

در کارنامه مطبوعاتی او می‌توان به مسؤولیت سردبیری «مجله رشد جوان»، مدیر انتشارات برگ، مسؤولیت صفحه‌های فرهنگی و هنری روزنامهٔ جمهوری اسلامی، سردبیری «ماهنامهٔ صحیفه» و «ماهنامه نیسان» اشاره کرد.

وی همچنین مسؤولیت داوری چند دوره از «جشنواره فیلم فجر»، «جشنواره تئاتر فجر»، «جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان» و «جشنواره مطبوعات» را بر عهده داشته است و در چند فیلم با عنوان فیلم‌نامه‌نویس با «مجید مجیدی» و «بهزاد بهزادپور» همکاری داشته است.

شجاعی در بخش ادبیات کودک و ادبیات مذهبی فعالیت‌های مستمری داشته است و آثار گوناگونی به چاپ رسانده است.

در مورد کتاب :

دموکراسی یا دموقراضه، حکایت کشور خیالی غربستان است. پادشاه غربستان به نام «ممول» ۲۵ پسر دارد. ممول وصیت می‌کند تا بعد از مرگش پادشاه بعدی با یک انتخابات مردمی و برای دو سال از بین پسرانش انتخاب شود. پس از مرگ پادشاه، مردم پسر اول را به پادشاهی انتخاب می‌کنند و همین‌طور حکومت بین بیست‌وچهار پسر دست‌به‌دست می‌شود و نوبت به پسر بیست و پنجم یعنی «دموکافیه» می‌رسد که مردم کشور به دلیل زشتی و کوتاه‌قدی و نقایص جسمانی‌اش به او لقب دموقراضه را می‌دهند. داستان کتاب دوره حکومت آخرین پسر یعنی دموقراضه را روایت می‌کند و با شیوه مملکت‌داری او آشنا می‌شویم.

نویسنده با طنز تلخ و گزنده و البته زیبا و جالب خود به‌خوبی به بررسی حکومت‌های دموکرات آمریکای لاتین یا کشورهای جهان سوم می‌پردازد و رسم حکومت کردن بر مردم را نشان می‌دهد.

بخش‌هایی از کتاب :

«کسی که بیشتر می‌بیند، بیشتر می‌دزدد».

«هر کاری را که از انجامش عاجزید، با صدای بلند اعلام کنید که می‌توانید».

«طوری برنامه‌ریزی کنید که مردم از صبح تا شب بدوند و آخر شب هم نرسند».

«دروغ گفتن هنر است. هنری که از عهده هرکسی ساخته نیست».

«مردم را به دو دسته تقسیم کنید و به یک دسته حقوق و مواجب بدهید که مراقب آن دسته دیگر باشند».

«این عوام‌اند که سرنوشت و تقدیر خواص را رقم می‌زنند. پس خود خواص را نباید جدی گرفت، ولی خطر خواص را چرا. خیلی باید مراقب بود. این خواص، موجودات پلید و ناشناخته‌ای هستند که اگر ازشان غافل شوید، کار دستتان می‌دهند».

«عوام، هزارتایش کم است و خواص یک‌دانه‌اش زیاد. اگر توانستید سرشان را زیر آب بکنید، بکنید وگرنه لااقل مراقب باشید که یکی‌شان دوتا نشود».

بدون نظر

نظر دادن