دفتر کاری از آینده بدون میز و صندلی

ایستادن و نشستن خسته‌کننده است. این محل کار جدید که در آمستردام به نمایش گذاشته‌شده است پیشنهاد می‌کند «لم بدهید».

میز و صندلی را فراموش کنید. در دفتر کار آینده بجای آن به سازه‌هایی صخره مانند تکیه می‌دهید که به عقیده طراحان برای کارکرد فعال و سالم از تمامی شیوه‌های پیشین بهتر هستند.

«رونالد ریتفلد»، یکی از مؤسسان RAAAF، یک شرکت طراحی هلندی که با هنرمندی به نام «باربارا ویسر» بروی این پروژه کارکرده، می‌گوید: «با خود گفتیم چه می‌شود اگر بتوانیم محل کاری ایجاد کنیم که دیگر بر پایه میز و صندلی نباشد؟ هدف ما تنها طراحی مبلمان نبود، ما می‌خواستیم شیوه‌هایی برای کار فعالانه در تمام محیط فراهم آوریم.»

۱ دفتر هدف ایجاد این محیط جدید مقابله با تمامی بیماری‌هایی است که میز معمولی می‌تواند در تشدید آن‌ها سهیم باشد؛ از بیماری‌های قلبی گرفته تا دیابت. در طول روز، کارمندان بر جایگاه‌های مختلف تکیه می‌کنند و در محیط حرکت می‌کنند. به گفته ریتفلد: «کاملاً برخلاف صندلی معمولی که در طول زمان می‌توانند مانند یک هیولا عمل کند و شما را مجبور می‌کند هرروز ۸ ساعت در مکانی ثابت بنشینید.»

طراحان پروژه با محققان دانشگاه گرونینگن برای آزمایش مزایای محیط همکاری می‌کنند. ریتفلد می‌گوید: «نتایج پژوهش بهار آینده منتشر خواهند شد؛ اما آنچه اکنون به نظر می‌رسد این است که پس از یک روز کاری کارکنان از نظر ذهنی فعال‌ترند ولی از لحاظ جسمی خسته‌تر. این همان هدف اصلی است؛ در طول روز فشار بیشتری بر پاها وارد شود و حالت‌های مختلف فیزیکی تجربه شود. کاری که نشستن در مکان ثابت نمی‌تواند انجام دهد.»

در ویدیو زیر قسمتی از فرایند را می‌بینید:

این پروژه به ما یادآوری می‌کند که چه زمانی از زندگی را در حال نشستن می‌گذرانیم؛ حتی بیرون محل کار. ریتفلد می‌گوید: «جامعه بر مبنای نشستن است؛ نشستن در ترافیک، نشستن در مدرسه و غیره. در مدرسه اولین تنبیه ایستادن در گوشه کلاس است و این همان‌جایی است که مسئله از آن نشئت می‌گیرد.»

برای طراحان، این پروژه قرار است مردم را وادار کند مجدداً درباره کار فکر کنند؛ این طرح قرار نیست به این زودی در ادارات پیاده شود اگرچه تولیدکنندگان مبلمان با طراحان تماس‌هایی برقرار کرده‌اند.

۲ دفتر به گفته ریتفلد: «درواقع تمرکز ما روی سلطه صخره‌ها بر محیط‌های اداری نیست. این یک مدل مفهومی است. این شیوه‌ای است که در استودیو کار می‌کنیم؛ ما سعی می‌کنیم در مرز معماری، هنر و علم کارکنیم و به شیوه‌هایی جدید برای اندیشیدن برسیم تا اینکه بخواهیم تمام مشکلات دنیا را حل کنیم. این کار واقعاً سعی می‌کند شما را وادار کند به شیوه متفاوتی فکر کنید.»

این مدل هم‌اکنون در لویرگراخت ۶۰، یک گالری با تمرکز بر هنر و علم، با حمایت صندوق حمایت از هنرهای آمستردام، سازمان تحقیقات علمی کشور هلند و دو بنیاد دیگر به نمایش گذاشته‌شده است. (اگر به معماری علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم سری به دانش معماری در قطب جنوب بزنید)

در ادامه می‌توانید گالری تصاویر این طرح را مشاهده نمائید.

بدون نظر

نظر دادن