دزدکی به آواز ستاره‌ها گوش فرا دهیم

ستاره‌ها آواز می‌خوانند و صدافسوس که ما هرگز صدایشان را نمی‌شنویم...

سطح ستاره‌ها مکانی ناپایدار است. حرکت مداوم، بخش بیرونی سطح ستاره را با پلاسما به گردش درمی‌آورد و اغلب مواد جدیدی می‌سازد که توسط نیروی جاذبه به سمت ستاره کشیده می‌شوند.

به‌نظر می‌رسد که این فعالیت‌های نامنظم می‌توانند صداهای خاصی در سطح ستاره‌ها تولید کنند.

حدس‌تان درست است! هر ستاره آواز مخصوص خود را دارد. اما افسوس که ما انسان‌های نگون‌بخت هرگز آن را به‌طور مستقیم نمی‌شنویم! بنا بر نظر فیزیک‌دانان، بسامد چنین صدایی ۶ میلیون بار بیشتر از چیزی است که پستانداران توان شنیدنش را دارند. و حتّی اگر بر فرض محال، گوش‌های مافوق بشری داشتید که توان تشخیص چنین فرکانسی را ‌داشت، به علت فضای خالی بین ستاره‌ها، هیچ صدایی به شما نمی‌رسید.

پژوهشگران هنگامی که در حال تجزیه و تحلیل چگونگی حرکت پلاسما در زمان برخورد با لیزر فوق العاده شدید بودند، به‌طور اتفاقی متوجه وجود این صداها شدند. فقط یک هزارم میلیارد ثانیه بعد از برخورد لیزر، پلاسما به سرعت پراکنده می‌شود و از مکان‌های با چگالی بیشتر به سمت مکانی‌هایی با چگالی کمتر حرکت می‌کند. با این وجود، این حرکت سریع مسیری بسیار بسیار باریک ایجاد می‌‌کند و باعث به دام افتادن پلاسما بین مکان‌هایی با چگالی کم و زیاد می‌شود.

فشار ناشی از این انسداد و برخورد یون‌های پلاسما یک رشته ارتعاشات صوتی (یا نوسان‌های آوایی) با بسامدی در حدود یک میلیارد هرتز ایجاد می‌کند، این در حالیست که دلفین‌ها و خفاش‌ها، به عنوان دو نمونه از بهترین شنوندگان زمین تنها می‌توانند تا ۱۰۰.۰۰۰ هرتز را بشنوند و این میزان برای انسان‌ها فقط ۲۰.۰۰۰ هرتز می‌باشد. به گفته جان پاسلی، فیزیکدان دانشگاه یورک و یکی از پژوهشگران این پروژه، شاید تنها مکان در دنیای اطرافمان که چنین فعل و انفعالات پلاسمایی در آن صورت می‌گیرد (و منجر به تولید چنین آواشنودهایی می‌شود)، فقط سطح ستاره‌ها باشد.

«هنگامی که آنها درحال انباشتن مواد تازه هستند، طی فرآیندی بسیار شبیه به آنچه در آزمایشگاه شاهدش بودیم، صداهایی تولید می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت که ستاره‌‌ها در حال آواز خواندن هستند.» با این حال این افزایش مواد، به‌طور معمول فقط در ستاره‌های جوانتر دیده می‌شود. پس به احتمال زیاد، خورشید بالغ ما صدای خود را از دست داده است.

منبع EAVESDROPPING ON THE SOUNDS OF STARS
سمیرا قادری
سمیرا، فعالیت فرهنگی خود را به صورت جدی از سال 86، با انتشار نشریه ی دانشجویی "تیک " در سمت مدیرمسئول و سردبیر آغاز نمود. پس از آن با نشریات و سایت های دیگری در سطح استانی و گاها کشوری کار خود را ادامه داد. او همکاری با نهادهای دولتی و غیردولتی از جمله اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه های عمومی و همچنین شهرداری نیشابور را در کارنامه ی فرهنگی هنری خود دارد. در حال حاضر او در کنار تدریس زبان انگلیسی به ترجمه ی متون علمی در گراف نیز می پردازد.

بدون نظر

نظر دادن