آیا خانم‌های باردار باید تن‌ماهی بیشتری بخورند؟

تن‌ماهی بخوریم یا نخوریم؟ مسئله اینست...

سال‌ها به خاطر خطرات احتمالی جیوه، خوردن تن‌ماهی را برای خانم‌های باردار منع می‌کردند. با این حال یکی از مجامع علمی بحث داغ فواید و خطرات خوردن تن‌ماهی و سایر غذاهای دریایی در دوران بارداری را دوباره به راه انداخت.

کارشناسان معتقدند که غذاهای دریایی منبعی غنی از مواد مغذی مهم هستند، و این درحالی است که ما خیلی کم از این مواد مغذی استفاده می‌کنیم و به قدر کافی غذاهای دریایی نمی‌خوریم. ماهی، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین ب، ید، سلنیم و ویتامین د است. مطالعات متعددی نشان می‌دهند که مواد مغذی موجود در ماهی به‌خصوص برای رشد مغز جنین و نوزادان شیرخوار مهم است.

طی مطلبی که در مجله دستورالعمل‌های رژیمی و مشاوره تغذیه درمورد غذاهای دریایی منتشر شده، مصرف برخی از غذاهای دریایی به علت داشتن جیوه برای خانم‌های باردار، شیرده و خانم‌هایی که تصمیم دارند باردار شوند مضر و خطرناک است. خوردن تاج ماهی، کوسه ماهی، اره ماهی و ماهی خال‌خالی به علت داشتن جیوه زیاد توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: ۷ ماده خوراکی که در دوران شیردهی باید پرهیز کنیم

مجمع علمی مذکور، که روی فواید و ضررهای غذاهای دریایی تحقیق کرده است، تن‌ماهی را نیز منع می‌کند و این درحالی‌ست که تن‌ماهی دومین غذای دریایی محبوب ایالات متحده بعد از میگو می‌باشد. دستورالعمل‌های گذشته از سوی سازمان غذا و دارو و سازمان حفاظت از محیط زیست هشدار می‌دهند که زنان باردار و شیرده، مصرف تن ماهی را به ۱۶۸ گرم در هفته محدود کنند.

اکنون کمیته مشورتی سازمان تغذیه با بررسی های مجدد درمورد تن‌ماهی تغییر موضع‌هایی را اعلام کرده‌است. آنها تن‌ماهی آلباکور را یک نوع خاص از انواع تن‌ماهی اعلام کرده و گفتند زنان باردار دو برابر مقدار ذکر شده را می‌توانند در هفته بخورند چرا که فواید آن بسیار بیشتر از مضراتش می‌باشد. همه شواهد نشان دهنده این هستند که  این ماهی برای تکامل رشد نوزاد و کاهش خطرات احتمالی قلبی عروقی بسیار مفید است .

مایکل بندر، مدیر پروژه بررسی خطرات جیوه در آبزیان گفت: «گروه‌های حمایت‌کننده از غذاهای سالم، بابت پیشنهاد خوردن تن‌ماهی آلباکور سفید برای زنان باردار نگرانی خود را اعلام کردند. آنها  درمورد این تن‌ماهی که عمدتاً به صورت کنسرو شده در بازار در دسترس است هشدار دادند که مقدارجیوه موجود در آن هفت برابر بیشتر از چهار ماهی منع شده از سوی سازمان غذا و دارو می‌باشد.» وی در ادامه افزود: «با وجود این مقدار جیوه چرا کمیته مشورتی دستورالعمل‌های تغذیه در سال ۲۰۱۵ اعلام کرده که زنان باردار می‌توانند از این نوع ماهی مقدار بیشتری مصرف کنند؟»

اما دکتر استیو آبرامز، عضو پروژه های حمایت کننده از غذاهای سالم  و مدیر پزشکی برنامه تغذیه نوزاد در کالج پزشکی بِیلِر گفت بااینکه زنان باید از نوع ماهی‌هایی که می‌خورند آگاهی داشته باشند، شواهد حاکی از این است که مصرف ماهی توسط مادران، برای مغز نوزادان بسیار مفید است. وی افزود: «هدف گروه پیشنهاد کننده دستورالعمل‌های رژیم غذایی این است که به مردم راه سالم خوردن را توصیه کنند نه اینکه غذایی خاص را از سبد غذایی حذف یا به آن اضافه کنند.» دکتر آبرامز همچنین گفت: «فواید اسیدهای چرب امگا ۳ در رژیم غذایی به مراتب بیشتر از ضررهای آن است. نکته این است که شما باید انواع غذاهای دریایی را مصرف کنید که تن ماهی نیز جزئی از آن است و نباید خود را به یک نوع غذای دریایی محدود کنید.»

تن‌ماهی
mbc.net

آلیس لیختن اشتاین، دانشمند ارشد و مدیر لابراتوار تغذیه و بیماری‌های قلبی عروقی از دانشگاه تافتس گفت: «اعضای گروه فوق، خوردن تن‌ماهی را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند. موضوع ضررهای ماهی یک هدف درحال بررسی است و هنوز در این خصوص به اطلاعات بیشتری نیاز است. هنوز هم ممکن است این موضوع مورد مطالعه دوباره قرار گیرد و تغییراتی در این زمینه حاصل شود.»

به دلیل افزایش انتشار جیوه صنعتی، میزان جیوه در اقیانوس‌ها نیز در حال بالا رفتن است. گیاهان، پلانکتون‌ها و ماهی‌های کوچک که می‌توانند مقدار کمی از جیوه‌های اقیانوس را جذب کنند توسط ماهی‌های بزرگتر خورده می‌شوند. با گذشت زمان، کوسه ماهی‌های بزرگ و اره ماهی‌ها سطوح بالایی از جیوه را در خود انباشته می‌کنند. در نتیجه مقامات بهداشت، ماهی‌هایی نظیر ماهی ساردین، آزاد (یا سالمون)، تیلاپیا و ماهی قزل‌آلا را پیشنهاد می‌کنند زیرا کمتر در زنجیره غذایی ماهی‌ها قرار می‌گیرند و جیوه کمتری در بافتشان وجود دارد.

مزایای مصرف ماهی برای جنین بسیار واضح است. طی مطالعه‌ای که در دانشگاه هاروارد بر روی ۱۳۵ مادر و نوزاد انجام شد، محققان با بررسی موی مادرانی که در طول دوره بارداری ماهی مصرف کرده بودند مقدار جیوه‌ای که بدنشان را تحت تأثیر قرار داده بود را تخمین زدند. آنها دریافتند که در دوران بارداری هر هفته‌ای که مادر ماهی مصرف کند، نمره نوزاد او در آزمون تشخیص حافظه بصری به‌طور متوسط ​​۴ نمره افزایش می‌یابد. در همان زمان، در نوزادی که در آزمایش موی مادرش یک در میلیون افزایش جیوه یافت شد، ۷/۵ (هفت و نیم) نمره کاهش نمره در آزمون مذکور به چشم می‌خورد. نوزادانی که بالاترین نمره را در تست‎های حافظه داشتند فرزند مادرانی بودند که در دوران بارداری خود دو یا چند وعده در هفته ماهی مصرف کرده بودند، اما طبق آزمایش، جیوه بسیار کمی در بدنشان وجود داشت.

مقامات بهداشت و درمان مدت زیادی است که درمورد انتخاب بین فواید ماهی و ضررهای جیوه موجود در آن نگران هستند. در حال حاضر کمتر از یک پنجم آمریکایی‌ها دو وعده در هفته ماهی می‌خورند، حدود یک سوم یک وعده و نزدیک به نیمی از آمریکایی‌ها غذاهای دریایی بسیار کم می‌خورند یا اصلا نمی‌خورند.

این فراز و نشیب مقالات طولانی که در خصوص قرار گرفتن افراد مصرف‌کننده ماهی در معرض جیوه ارائه می شود، اشاره دارد به مصرف تن‌ماهی که نوع  بسیار محبوب افراد جامعه است. اگر بخواهیم ماهی سالمون را با تن‎ماهی مقایسه کنیم، در ۱۶۸ گرم کنسرو تن‌ماهی ۶۰  میکروگرم جیوه وجود دارد که این مقدار در ماهی آزاد تنها ۴ میکروگرم گزارش شده است. همچنین گزارشات مجلات علمی حاکی از این است که در ۱۶۸ گرم اره ماهی۱۷۰ میکرو گرم جیوه وجود دارد .

میگو، حلزون، ساردین، آزاد، صدف، ماهی مرکب و تیلاپیا با مقدار جیوه کمی که دارند پیشنهاد ما برای کسانی هستند که می‌خواهند با خیال راحت غذاهای دریایی بخورند. دیگر انواع غذاهای دریایی با میزان جیوه کم عبارتند از: روغن‌ماهی کوچک، زغال‌ماهی، سفره ماهی، ماهی حلوا، ماهی شوریده، خرچنگ آب شیرین، گربه ماهی، قزل‌آلا، ماهی خال‌خالی، خرچنگ و ماهی کفال.

نیزه ماهی و ماهی خاردار نارنجی بر اساس گزارش‌ها و تحقیقات، مقدار جیوه زیادی دارند. آنها همچنین توصیه می‌کنند که مصرف ماهی‌هایی که در دسته خارداران جای دارند نظیر ماهی هامور، ماهی شیلی دریایی، ماهی آب فام، هالیبوت، کاد سیاه، ماهی خال‌خالی اسپانیایی و تن ماهی که در زمره ماهیان با درصد جیوه بالاست را محدود کنید.

بدون نظر

نظر دادن