برزیل مزرعه خورشیدی شناور غول‌آسا می‌سازد

خورشید و خیزاب کنار دریا مفهوم تازه‌ای به خود می‌گیرند...

به‌طور معمول وقتی به انرژی خورشیدی می‌اندیشید، احتمالاً خورشیدی در ذهنتان نقش می بندد که بر بیابانی خشک و خاک‌آلود  در حال تابیدن است. با این حال پروژه‌ای جدید در برزیل در دست احداث است که طی آن پنل‌های خورشیدی روی سطحی به مراتب مرطوب‌تر نصب می‌شوند؛ روی سطح منبعی از آب.

از آنجایی که صنعت انرژی تجدید‌شدنی در حال توسعه هرچه بیشتر می‌باشد، فرصتی پیش‌ِرو است تا پنل‌های خورشیدی شناور، در هند، کره، استرالیا و حتی در ایالات متحده کار گذاشته شوند. افزون بر پاک و بی‌ضرر بودن این انرژی برای محیط زیست، ترکیب پنل‌های خورشیدی با بدنه‌های آبی از جنبه‌های دیگری هم سودمند می‌باشد. پنل‌ها بروی آب سایه می‌افکنند و باعث کاهش تبخیر آن می‌شوند، که این موضوع به حفظ آب نیز در مناطق مستعد خشکسالی کمک می‌کند.

این پنل‌های خورشیدی شناور بر روی آب، توان تولید ۳۵۰ مگاوات نیروی الکتریکی را خواهند داشت که آن را در شمار یکی از بزرگترین مزارع خورشیدی در سرتاسر دنیا قرار می‌دهد. در حال حاضر، ژاپن رکورددار بزرگترین مزرعه خورشیدی شناور با بازدهی بالغ بر ۱۳/۴ مگاوات می‌باشد.

مگاوات، به عنوان یکی از یکاهای سنجش انرژی الکتریکی به ما نشان می‌دهد که یک نیروگاه برق چه میزان انرژی الکتریکی تولید می‌کند. برای درک بهتر این میزان باید گفت که بازده میانگین یک کارخانه سوخت زغال‌سنگ در ایالات متحده، ۲۳۹ مگاوات می‌باشد. مزرعه خورشیدی شناور در برزیل، نه تنها از لحاظ فرض عملی از مورد مذکور در ایالات متحده پیشی می‌گیرد، بلکه خود مخزن آبی هم که قرار است پنل‌های خورشیدی در آن‌جا نصب شود، منبعی از انرژی هیدروالکتریکی با ظرفیتی در حدود ۲۵۰ مگاوات می‌باشد که روی هم رفته تولید کل این مجموعه به حداکثر۶۰۰ مگاوات هم می‌رسد.

تعداد خانه‌هایی که یک مگا‌وات انرژی الکتریکی می‌تواند برق‌رسانی کند به عوامل متعددی بستگی دارد، با این حال برآورد حاکی از آن است که ۱ مگاوات انرژی الکتریکی می‌تواند برق ۱۶۴ منزل مسکونی در ایالات متحده را تأمین کند.

بدون نظر

نظر دادن