با استفاده از این هفت روش عملکرد ذهن خود را بالاتر ببرید

ما در جهانی زندگی می کنیم که رقابت همیشگی و ضروری است و با ارزش‌ترین سرمایه ما در این رقابت مغز ما می باشد. مغز انسان یک ماشین پیچیده است و اگر چه دانشمندان چگونگی کار مغز را تشریح کرده‌اند اما هنوز قسمت‌هایی در مغز وجود دارد که ناشناخته باقی مانده‌اند. ما در اینجا روش‌هایی را ارائه داده‌ایم که به بالا بردن هوش کمک می‌کنند.

۱. از فعالیت‌هایی که مغزتان را بی‌حس و خسته می‌کنند اجتناب کنید.

خواه باور کنید یا نه، فعالیت‌های خاصی وجود دارند که نه تنها مغزتان را بی حس و خسته کرده بلکه سلولهای مغزی را نیز تخریب می‌کند. همانطور که می‌دانید در صورت تخریب این سلول‌های با ارزش، تولید مجدد در کار نخواهد بود، به همین خاطر باید خطر نابودی توسط عوامل طبیعی را به حداقل رسانید. ثابت شده است که سلول‌های مغز با پیر شدن ما نابود می‌شوند و این سؤال پیش می‌آید که چرا بعضی از ما سرعت این فرآیند را با فعالیت‌هایی نظیر تماشای تلویزیون و انجام بازی‌های رایانه‌ای افزایش می‌دهیم؟

اگر این دو فعالیت ذکر شده به طور مناسب صورت گیرد هیچ مشکلی پیش نمی‌آید اما بیشتر افراد ساعات زیادی را صرف تماشای برنامه‌های بی‌کیفیت تلویزیون می‌کنند که این امر مشکل‌ساز است. این فعالیت‌ها در نهایت و تدریجاً روی حافظه، قدرت تمرکز و عملکرد ذهنی شما تأثیر منفی می‌گذارند.

۲. غذاهایی که مغزتان به آنها نیاز دارند را در برنامه غذایی خود جای دهید.

بعضی از مواد غذایی خاص (که به طور معمول به عنوان غذاهای برتر شناخته می‌شوند) برای عملکرد مناسب مغز در فعالیت‌های طولانی لازم هستند. این نوع مواد غذایی از مغز شما محافظت می‌کنند و حتی می‌توانند باعث تولید سلول‌های مغزی جدید شوند. این مواد باید حاوی چربی و اسید چرب‌های سالم مانند امگا ۳ و امگا ۶ باشند که می‌توان آنها را در ماهی‌های چربی‌دار، نظیر سالمون و ماهی تن یافت. از طرف دیگر مغز شما نیاز به مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها دارد تا به درستی عمل کند. هر چقدر سن ما بالاتر رود، بیشتر در معرض رادیکال‌های آزاد قرار می‌گیریم. بنابراین شما باید مصرف بعضی از مواد غذایی نظیر هویچ، سیر، کلم بروکلی و انگور را افزایش دهید. روغن زیتون یکی دیگر از موادی است که به شدت برای مغز مفید می‌باشد.

۳. مغز خود را با اعداد و متن موسیقی پرورش دهید.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید مغز خود را پرورش دهید اما لذت‌بخش‌ترین و مؤثرترین روش برای پرورش مغز به وسیله متن موسیقی (Lyric) می‌باشد. باید پرسید که چه کسی از متن موسیقی بدش می‌آید؟ قابل به ذکر است که ما بعضی اوقات متون موسیقی را بدون این که بخواهیم و یا سعی کرده باشیم، حفظ می‌کنیم. یاد گرفتن چند خط جدید و تکرار مداوم آن یکی از بهترین روش‌ها برای پرورش مغز می‌باشد. به‌علاوه محاسبه مسائل ساده ریاضی بدون اتکا به ماشین حساب بسیار توصیه می‌شود؛ با این شرط که حاوی معادلات پیچیده ریاضی نباشد.

۴. مصرف مشروبات الکلی را کاهش دهید.

در حالی که آسیب بازی‌های رایانه‌ای غیر استاندارد و تماشای زیاد تلویزیون به سلول‌های مغزی به اثبات رسیده است هیچ چیز به اندازه الکل به مغز صدمه نمی‌زند؛ اگر مصرف مشروبات الکلی به طور منظم صورت گیرد حتی اگر به مقدار کم نیز باشد، در نهایت به حافظه شما آسیب می‌رساند. مصرف الکل کاهش عملکردهای ذهنی و توانایی آگاهی و شناختی مغز شما را به همراه دارد. هرچند که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، این ماده موجب می‌شود که نتوانید به طور خوب و واضح فکر کنید.

۵. یک زبان جدید بیاموزید.

علاوه بر متن آهنگ، آموختن یک زبان جدید روشی عالی برای تمرین دادن به مغز است. وقتی زبانی را می‌آموزید، به ارتباط ساده بین زبان‌ها و یافتن واژگان مشابه پی‌ خواهید برد. این یک روش سریع و مؤثر برای بالابردن عملکرد ذهنی شما می‌باشد. همچنین قابل به ذکر است که این فرصت را دارید تا با افکار و فرهنگ‌های مختلف آشنا شده که برای رشد و کارکرد مغز بسیار مفید است.

۶. انجام بازی های فکری می تواند در حکم یک معجزه باشند.

این بازی‌های فکری و حافظه‌ای موجب می‌شوند که شما برای مدت طولانی تیز هوش باشید. به طور مثال جورچین کلمات، روشی بسیار مؤثر برای بسط دادن دایره واژگان شما می‌باشد و موجب شده تا همیشه گوش به‌زنگ و آماده باشید. بازی‌های کارتی و شطرنج نیز حافظه شما را بهبود بخشیده و کمک می‌کنند که استراتژی‌های ذهنی خود را خیلی سریع و بدون زحمت گسترش دهید.

۷. بیاموزید که چگونه آرامش خود را حفظ کنید.

همانطور که می‌دانید استرس به عنوان یکی از دشمنان اصلی عملکرد مغز محسوب می‌شود و نه تنها ذهن بلکه سلامت کلی و عمومی بدن را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. مهم است که بدانید وقتی از فعالیت‌های روزمره و فشار‌های آن خلاص می‌شوید استرس منجر به اضطراب، سراسیمگی و افسردگی می‌شود و تمامی این مشکلات به طور مستقیم روی ذهن شما اثر می‌گذارند، پس سعی کنید زندگی بدون استرس و دغدغه‌ای داشته باشید.