باترمیلک خونگی

باترمیلک یا آب دوغ یا پس آب کره در گروه نوشیدنی‌ها قرار می‌گیره، که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه بدست میاد. در بسیاری از دستورات شیرینی پزی مثل پنکیک‌ها یا مافین‌ها و … از باترمیلک استفاده می‌کنند؛ که یکی از راه‌های درست کردن خونگیش افزودن مقداری اسیدیته به شیر می‌باشد که می‌تونید از سرکه سفید یا آب لیموترش تازه استفاده کنید که با این روش باترمیلک بدست اومده اون بافت کرمی اصلش رو پیدا نمی‌کنه ولی دقیقاً همون نقش رو در درست کردن شیرینی ایفا می‌کنه.
۱
برای درست کردن باترمیلک با شیر:
مقدار کمی کم‌تر از ۱ پیمانه شیر (یا هوی کریم) رو با یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه یا سرکه سفید مخلوط کنید و بگذارید به مدت ۵-۱۰ دقیقه در دمای محیط بمونه می‌بینید که شیر بافتی شبیه ماست پیدا می‌کنه و دیگه به رقیقی شیر نیست این میشه باترمیلک خونگی.
برای درست کردن باترمیلک با ماست:
۳/۴ پیمانه ماست را با ۱/۴ پیمانه آب مخلوط کنید که چیزی شبیه دوغ ولی کمی غلیظ‌تر می‌شه اینم یه نوع دیگه باترمیلکه خونگی دیگست.
برای درست کردن باترمیلک با کرم تارتار:
یک پیمانه شیر رو با ۱ و ۳/۴ ق چ  کرم تارتار مخلوط کنید و بگذارید به مدت ۵-۱۰ دقیقه بمونه تا باترمیلک درست بشه. پس به یکی از سه روش بالا می‌تونید باترمیلک رو به راحتی درست کنید.

بدون نظر

نظر دادن