اولین روزهای ترک سیگار چه کارهایی انجام دهیم؟

شرط اول، اراده شماست...

smoking notes

دوستان و خانواده باید مراقب شما باشند و شما را در ترک‌کردن تشویق نمایند. اما برخی از مردم ممکن است تهدید کنند و یا موجب تضعیف کردن تلاش شما برای ترک‌کردن شوند؛ بهتر است از این افراد دوری کنید.

۱. نوشیدن آب سرد و خوردن وعده غذایی کوچک

آب سرد را جرعه‌جرعه بنوشید، این عمل جلوگیری از سیگار کشیدن می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌‌دهد که نوشیدن آب سرد با نی باعث آزاد شدن هورمون دوپامین می‌شود. هورمون دوپامین باعث ایجاد حس خوب می‌شود و افکار منفی را دور می‌کند. مصرف وعده‌های غذایی کوچک نیز می تواند از تمایل یه سیگار کشیدن جلوگیری کند. از غذاهای سالم و کم چرب استفاده کنید تا از افزایش وزن جلوگیری کنید.

Drink water slowly

۲. تشخیص به جای پاداش

لازم نیست صبر کنید تا از فواید زندگی بدون سیگار، لذت ببرید. یک فهرستی از مزایای سیگار نکشیدن، تهیه کنید. این فهرستی می تواند شامل: کنترل کردن احساسات، صرفه جویی در پول، احساس بهتر طعم غذا و دارا بودن انرژی بیشتر باشد. هنگامیکه وسوسه شدید که سیگار بکشید، به فهرست نوشته شده نگاه کنید.

۳. پرهیز از مصرف الکل

نوشیدن الکل یکی از موارد شایعی است که باعث می شود افراد به کشیدن سیگار روی آورند. عادت‌های خود را کنار بگذارید و الکل و سیگار را ترک کنید.

۴. مسواک زدن دندان‌ها

با ترک سیگار، تنفس شما بوی بهتری می دهد. دندان های خود را مرتباً مسواک بزنید. در این صورت، شما تمایل کمتری به سیگار کشیدن دارید و دهانتان بوی تازگی می‌دهد.

۵. محل‌های غیر محرک را بیابید

هرگاه دوباره وسوسه شدید که سیگار بکشید، به جایی بروید که نمی توان در آنجا سیگار کشید، مانند: سینما، کتابخانه و . هرچه بیشتر به این مکان ها بروید، راحت‌تر می‌توانید وسوسه سیگار کشیدن را ترک کنید.

۶. دلیل برای ترک سیگار

در یک کاغذ، دلایلی که سیگار را ترک کردید، بنویسید. از این کاغذ چند کپی بگیرید و آن را در محل‌هایی که بیشتر در آن محل ها هستید، بگذارید، مانند: آشپرخانه، اتاق کار و … .بهتر است در کنار آن فهرست، عکس خانواده و کسی را که دوستش دارید، بگذارید.

۷. برنامه‌ریزی

در طی هفته‌های اول ترک سیگار، روزهای خود را با چیزهایی که می خواهید و یا نیاز دارید، پر کنید. برنامه‌ای برای دورهم جمع شدن و غذاخوردن با دوستان یا فامیل ترتیب دهید. فعالیت‌هایی که لذت می‌‌برید را انجام دهید. افرادی‌که مشغول‌ترند، هوس سیگار کشیدن در آنها کمتر است. احساسات منفی از قبیل: افسردگی، عصبانیت و سرخوردگی باعث میل بیشتر به سیگار کشیدن می‌شود. در طی هفته‌های اول ترک، شما با بسیاری از این حالات روبرو خواهید شد. راهی را برای منحرف کردن فکر خودتان از این افکار منفی بیابید.

To-Do list

۸. چیزی در دهانتان بگذارید

بخشی از وسوسه سیگار کشیدن، داشتن چیزی در دهان است. هنگام وسوسه برای سیگار کشیدن، آدامس، آبنبات سفت و یا میان وعده سالم در دهان خود بگذارید. همیشه چیزی را با خود به همراه داشته باشید.

۹. فعال باشید

فعالیت بدنی، هوس کشیدن سیگار را با قدرت کنار می‌زند. هنگامی که بدن فعال است، مواد شیمیایی طبیعی را وارد بدن می‌کند که باعث تقویت روحیه می‌شود و استرس را کاهش می‌دهد. پیاده‌روی یکی از آسان ترین ورزش‌‌هاست. به خصوص در اولین هفته بعد از ترک سیگار، بهتر است هر روز ورزش کنید.

۱۰. نجات زندگی

زمانی که نیاز به حمایت دارید، از افراد دیگر کمک بخواهید. یکی از بهترین افراد کمک‌کننده، کسانی هستند که قبلا سیگار می‌کشیدند و الان آن را ترک کرده‌اند.

۱۱. محدودیت کافئین

کافئین (قهوه و چای) به برخی افراد کمک می کند که در زمانی که خسته‌اند، هوشیار باشند. اما در برخی افراد حالات عصبی و هیجانی و اضطراب را ایجاد می‌کند. هنگامی که شما در حال ترک سیگار هستید، اثرات کافئین بیشتر می‌شود. اگر کافئین تاثیر منفی بر شما به جای می‌گذارد، از نوشیدن کافئین پرهیز کنید.

.برای رعایت حق بازنشر و مشاهده‌ی ادامه مطلب به لینک منبع مراجعه فرمایید

منبع Tosiye
جمال میری
جمال تحصیلات خود را در رشته آموزش زبان انگلیسی، در مقطع کارشناسی ارشد به اتمام رسانده و اکنون «مدیر محتوای گراف‌مدیا» است. وی در کنار تدریس در دانشگاه، علاقه شدید خود را به ترجمه و تألیف مسایل علمی و به‌ویژه ناشناخته‌ها در مطالبش نشان داده است. یکی از اهدافی که به او در ادامه فعالیت در مجله توان بی‌پایان می‌دهد، پایبندی به شعار گراف است: تولید «محتوای اصیل و باکیفیت»

2 نظر

  1. با درود:
    بعنوان کسی که بعد از 20 سال سیگارت کشیدن حرفه ای سیگارت رو ترک کرده بگم که ترک سیگارت خیلی راحته تنها چیزی که هست شما باید از سیگارت متنفر بشین و بدتون بیاد. من خیلی از سیگارت خوشم میومد و همیشه هم بهترین نوع سیگارت یعنی مارلبورو رو میکشیدم که حتا اطرافیانم هم اذیت نشن و از ژست سیگارت و بوی اون خوشم میومد و تنها برای اینکه سیگارت بکشم اونو روشن نمیکردم بلکه برای حال کردن. تا اینکه کلن از بوی سیگارت دیگه حالم شروع کرد به بهم خوردن و سردرد گرفتن و اونو دیگه گذاشتم کنار. در یک شب و بعد از خورد کردن یک باکس سیگارت. فقط مواظب باشید چاق نشوید من که 30 کیلو چاق شدم

    • درود دوست گرامی و با اراده:

      حتی تصورش هم سخته که تونستی بعد از 20 سال به این راحتی ترک کنی، البته خوشحال کنندست و آفرین به این اراده. اما چطو با نبودش کنار اومدی؟ ینی اینکه خیلی افراد که کامنت شما رو خواهند خوند با خودشون میگن شاید 1 هفته بشه کنار گذاشت. اما به اصطلاح با “نسخی” سیگار چیکار کنن؟ چطور یهو متنفر شدی؟

نظر دادن