اصلاح تغذیه دیابتی‌ها

برای شما نیز برنامه تغذیه داریم...

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی در معرض خطر بیماری قلبی، سکته و بیماری‌های مرتبط با عروق خونی کوچک می‌باشند. کنترل نمودن فشار خون و محدودیت مقدار چربی رژیم غذایی به کاهش خطر این عوارض کمک خواهد نمود.

محدود نمودن مقدار چربی اشباع، افزایش مقدار ورزش و فعالیت بدنی منظم و برخورداری از مراقبت و معالجه بالینی، می‌تواند کلسترول نامطلوب خون (LDL) را کاهش دهد. در مطالعات بالینی مکرراً نشان داده شده است که اقدامات مذکور برای کمک به افراد دیابتی در جهت کاهش خطر بیماری‌ها قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حمله قلبی موثر می‌باشد. کاهش دریافت مواد مغذی که کلسترول خون را افزایش می‌دهند، باعث کاهش LDL– کلسترول و احتمال ابتلا به بیماری قلبی می‌شود.

Diabetes-Checkbox

اجزای رژیم غذایی کاهش دهنده کلسترول افراد دیابتی عبارتند از:

۱. مصرف چربی کل می‌بایست به میزان ۲۵% -۳۵% از کل کالری دریافتی روزانه باشد.

۲. اسیدهای چرب اشباع شده باید به میزان کمتر از ۷% از کل کالری دریافتی روزانه باشند.

۳. مصرف چربی‌های چند زنجیره‌ای غیر اشباع (از طریق مصرف روغن‌های مایع گیاهی) می‌بایست تا ۱۰% از کل کالری دریافتی روزانه را تشکیل دهد.

۴. چربی‌های تک زنجیره‌ای غیر اشباع (که از منابع گیاهی مانند روغن‌های گیاهی و خشکبار استخراج شده است) می‌بایست حداکثر تا ۲۰% از کل کالری روزانه را تشکیل دهد.

۵. کربوهیدرات‌ها می‌بایست تا ۵۰-۶۰% از کل کالری روزانه را تشکیل دهد.

۶. می‌بایست روزانه ۲۰-۳۰ گرم فیبر دریافت شود. این فیبر می‌تواند از مصرف جو، میوه و سبزی و حبوبات و غلات کامل تأمین گردد.

۷. میزان پروتئین رژیم غذایی روزانه می‌بایست تا ۱۵%-۲۰% از کل کالری مصرف شده در طی روز باشد.

۸. محتوای کلسترول رژیم غذایی می‌بایست کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در طی روز باشد.

۹. محدود نمودن سدیم دریافتی روزانه به ۲۴۰۰ میلی‌گرم (معادل با ۶ گرم نمک خوراکی).

French fries

چند توصیه غذایی در رژیم غذایی دیابتی‌ها:

۱. در مورد مصرف گوشت‌ها: گوشت‌های کم چرب یا عاری از چربی را انتخاب کنید. ماهی منبع پروتئینی بسیار خوبی است و توصیه می‌شود هفته‌ای ۲-۳ مرتبه ماهی مصرف نمایید. پوست مرغ و ماکیان را جدا کنید. چربی‌های اضافی گوشت قرمز را جدا کنید. فقط به مصرف گوشت‌ها اکتفا نکنید و از حبوبات نیز به عنوان منابع پروتئینی بهره جویید. مصرف زرده تخم مرغ را به ۲ بار در هفته محدود کنید.

۲. لبنیات از جمله ماست و شیر را از انواع کم چرب مصرف نمایید.

۳. از مصرف انواع محصولات پرچرب اجتناب کنید (از جمله: خامه، پنیر خامه‌ای یا پنیرهای پرچرب، شیرینی‌جات ،سس مایونز، سس‌های چرب و غیره).

برای رعایت حق بازنشر و مشاهده‌ی ادامه مطلب به لینک منبع مراجعه فرمایید.

بدون نظر

نظر دادن