آیا ملاتونین به خوابیدن کمک می‌کند؟

پرسش: آیا شواهد درستی مبنی بر تاثیر ملاتونین بر مشکلات خواب وجود دارد؟

آزمایش‌های بالینی با عنوان استاندارد طلا در پزشکی،‌‌ که به صورت تصادفی صورت گرفته‌اند، حاکی از آن هستند که ملاتونین در بهبود مشکلات خواب اثرگذار است؛ لازم به گفتن است که تاثیر این دارو بر بعضی اختلالات خواب بهتر است.

به گفته‌ی دی کریگ هوپ، مدیر برنامه‌ای در مرکز ملّی داروهای مکمّل و یکپارچه‌سازی سلامت؛ که بخشی از مرکز ملی سلامت می‌‌باشد، دلا‌یل به نسبت محکمی در رابطه با اثر ملاتونین روی «هواپیما گرفتگی» (بیخوابی و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما) وجود دارد؛ اگرچه این شواهد در رابطه با مشکلات چون بی‌خوابی مزمن، تا حد زیادی در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.

مروری میکنیم بر ۱۰ آزمایشی که مجله کوچرین در سال ۲۰۰۲ به صورت تصادفی مورد بررسی قرار داده بود؛ مورد بررسی قرار داد. در بیشتر آنها؛ افرادی را که ملاتونین خورده بودند با آن‌هایی که دارونما مصرف کرده بودند؛ مورد مقایسه و بررسی قرار داد و اینگونه نتیجه گرفت که ملاتونین به طرز چشمگیری مانع هواپیما زدگی یا کاهش اثرات منفی آن می‌شود. ملاتونین نه تنها به افراد کمک می‌کند که سریع‌تر و عمیق‌تر به خواب روند، بلکه باعث می‌شود در طول روز کمتر احساس خستگی کرده و حال عمومی بهتری داشته باشند.

۸ مورد از ۱۰ مورد آزمایش مذکور، به این نتیجه رسیدند که مصرف ملاتونین به مدت چند روز بعد از رسیدن به مقصد، هواپیمازدگی ناشی را در عرض حداقل ۵ منطقه زمانی کاهش می‌دهد. همچنین در بعضی از آزمایش‌ها، افراد در روز پرواز یا چندین روز قبل از آن و معمولا در اواخر بعدازظهر یا سرشب، ملاتونین مصرف کردند. البته یک بار دیگر در مقصد موردنظر نزدیک به زمان خواب و برمبنای ساعت محلی حدودا بین ساعت ۱۰ شب تا نیمه شب. هر دو مقدار مصرفی ۵/۰ و ۵ میلی گرم موثر بودند؛ اگرچه افرادی که مقدار بیشتری مصرف کرده بودند، سریع‌تر به خواب می‌رفتند و خواب بهتری هم داشتند. ملاتونین برای آن‌هایی که دچار مشکل بی‌خوابی مزمن بودند اثر به نسبت کمتری داشت.

ملاتونین
abilenescene.com

آزمایش دیگری در سال ۲۰۱۳  در رابطه با اثر ملاتونین بربیخوابی صورت گرفت: ۱۹ آزمایش کنترل‌شده که به طور متوسط ۱۶۸۳ نفر را مورد بررسی قرار داد. این آزمایشات مشخص کردند افرادی که ملاتونین خورده بودند در مقایسه با کسانی که دارونما مصرف کرده بودند، به طور میانگین ۷ دقیقه زودتر به خواب می‌رفتند و البته ۸ دقیقه هم بیشتر در خواب به سر می‌بردند.

ملاتونین که هورمون است، به عنوان مکمّل رژیمی در بازار به فروش می رسد و صحّت و سلامت آن توسط سازمان غذا و دارو تاییده نشده است؛ اگرچه به‌طور عمومی برای مصارف کوتاه مدت بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، عوارض جانبی شامل حالت تهوع و خواب آلودگی دارد. اما افراد مبتلا به صرع و کسانی که وارفارین مصرف می‌کنند، عوارض جانبی جدی‌تری را تجربه کرده‌اند.

بدون نظر

نظر دادن